Ukraina

Obowiązują już korzystne zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych

Od 1 września obowiązują korzystne zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych. To efekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, która weszła w życie 1 września 2015 r. Zmiany wynikają z analizy dotychczasowej realizacji programu. Ustawa między innymi zwiększa wysokość dofinansowania państwa w zakupie mieszkań oraz obejmuje programem nieruchomości z rynku wtórnego. Jest to zmiana przede wszystkim korzystna dla osób z mniejszych miejscowości, gdzie powstaje znacznie mniej nowych mieszkań.
Na zmianach najbardziej skorzystają rodziny wielodzietne, wychowujące troje lub więcej dzieci. W ich przypadku z 50 do 65 m kw. zwiększa się powierzchnia mieszkania, od której będzie liczona dopłata do wkładu własnego. Jednocześnie dopłata ta wzrasta z 15 do 30 proc. Dla rodzin wielodzietnych oznacza to wzrost wysokości dofinansowania o 160 proc. Rodzin wielodzietnych składających wniosek o dofinansowanie nie będzie ponadto dotyczył warunek pierwszego mieszkania, co umożliwi zakup w programie większego lokalu w celu poprawy warunków bytowych. Nie będzie ich dotyczył też dotychczasowy limit wieku, zgodnie z którym przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat. W przypadku rodzin z dwójką dzieci dofinansowanie wkładu własnego wzrasta z 15 do 20 proc.
Nowelizacja zwiększa też udział w programie osób bez zdolności kredytowej. Do tej pory, jeśli nabywca mimo dofinansowania wkładu własnego nie miał zdolności kredytowej, to do umowy kredytu razem z nim mogła przystąpić wyłącznie najbliższa rodzina, np. rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie. W myśl nowych przepisów kredytobiorców będą mogły wesprzeć dowolne osoby.
Poza tym możliwe będzie dofinansowanie wkładu własnego do nabycia mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie tylko budowy, czyli np. przebudowanych lub zaadaptowanych budynków niemieszkalnych, strychów i starych kamienic.
Z możliwości dofinansowania wkładu własnego będą mogli skorzystać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania.
Nie zmieniają się wskaźniki cen, od których zależy czy nowe mieszkanie zostanie objęte programem. Cena mieszkania z rynku pierwotnego nie będzie mogła przekraczać kwoty otrzymanej po pomnożeniu współczynnika 1,1 przez metraż mieszkania i średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu wybudowania 1 m kw. mieszkania na danym terenie. W przypadku rynku wtórnego wskaźnik został ustalony na poziomie 0,9.
Sejm uchwalił ustawę 25 czerwca 2015 r. Prezydent podpisał ją 31 lipca br.

x

Zobasz także

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...

Polemika to nie zniesławienie

Obywatel skrytykował działalność prezes spółdzielni mieszkaniowej, kwestionując jej rozliczenia finansowe i zasadność pewnych inwestycji  Czując ...