Ocienić place zabaw

Radny Andrzej Rataj apeluje o ochronę poznańskich placów zabaw przed palącym słońcem. Proponuje stworzenie osłony naturalnej w postaci drzew lub poprzez ustawienie na placach żagli przeciwsłonecznych.

Plac zabaw w miasteczku Frigiliana (Hiszpania), wyposażony w żagle przeciwsłoneczne, źródło: Andrzej Rataj

Wystawienie na promienie słoneczne placów zabaw – szczególnie podczas dotkliwych upałów jakie teraz mamy – ogranicza korzystanie z nich w sezonie letnim. Problemem jest nie tylko wystawienie dzieci i ich opiekunów na działanie promieni słonecznych, ale też nagrzewanie się metalowych i plastikowych elementów na placach zabaw.

Jako pozytywny przykład radny podaje plac zabaw na skwerze Ignacego Łukasiewicza, osłonięty drzewami. Negatywnym przykładem jest Wartofrajda w parku Stare Koryto Warty, gdzie brakuje ochrony przed słońcem.

Andrzej Rataj proponuje, aby tam, gdzie posadzenie drzew byłoby niemożliwe albo znacznie utrudnione, zastosować skuteczne i niedrogie rozwiązanie – montowanie żagli przeciwsłonecznych na odpowiednich masztach. Rozwiązanie to jest stosowane w wielu krajach śródziemnomorskich.

Radny zwrócił się do prezydenta Poznania z pytaniem o łączną liczbę placów zabaw zarządzanych przez jednostki miejskie z wyróżnieniem jaka część z nich posiada zabezpieczenie przed słońcem. Radny pyta również o możliwość i termin stworzenia odpowiednich osłon na tych placach, na których ich brakuje.

x

Zobasz także

Rowerem po Dolnej Wildzie

Od środy, 1 lipca, rozpoczyna się budowa ostatniego fragmentu nowej drogi rowerowej, która połączy okolice ...

Sztuka na placu Cyryla

Można już oglądać kolejną odsłonę projektu „Studencka Scena Postaw Twórczych Młoda Rzeźba UAP – Plac ...

Bądź współtwórcą muralu

Już niebawem w Poznaniu powstanie kolejny artystyczny stały mural – tym razem na ponad 250-metrowej ...

Trwa remont Łazarskiego

Radni Marta Mazurek, Łukasz Mikuła i Filip Olszak razem z wiceprezydentem Mariuszem Wiśniewskim wizytowali teren ...

Nocami jaśniej na Śródce

Na potrzebę wprowadzenia odpowiedniego i wystarczającego oświetlenia ulicznego na Śródce zwrócił uwagę w interpelacji radny ...