Fotografia wnętrz
Ładowarki emu.energy

Ocienić place zabaw

Radny Andrzej Rataj apeluje o ochronę poznańskich placów zabaw przed palącym słońcem. Proponuje stworzenie osłony naturalnej w postaci drzew lub poprzez ustawienie na placach żagli przeciwsłonecznych.

Plac zabaw w miasteczku Frigiliana (Hiszpania), wyposażony w żagle przeciwsłoneczne, źródło: Andrzej Rataj

Wystawienie na promienie słoneczne placów zabaw – szczególnie podczas dotkliwych upałów jakie teraz mamy – ogranicza korzystanie z nich w sezonie letnim. Problemem jest nie tylko wystawienie dzieci i ich opiekunów na działanie promieni słonecznych, ale też nagrzewanie się metalowych i plastikowych elementów na placach zabaw.

Jako pozytywny przykład radny podaje plac zabaw na skwerze Ignacego Łukasiewicza, osłonięty drzewami. Negatywnym przykładem jest Wartofrajda w parku Stare Koryto Warty, gdzie brakuje ochrony przed słońcem.

Andrzej Rataj proponuje, aby tam, gdzie posadzenie drzew byłoby niemożliwe albo znacznie utrudnione, zastosować skuteczne i niedrogie rozwiązanie – montowanie żagli przeciwsłonecznych na odpowiednich masztach. Rozwiązanie to jest stosowane w wielu krajach śródziemnomorskich.

Radny zwrócił się do prezydenta Poznania z pytaniem o łączną liczbę placów zabaw zarządzanych przez jednostki miejskie z wyróżnieniem jaka część z nich posiada zabezpieczenie przed słońcem. Radny pyta również o możliwość i termin stworzenia odpowiednich osłon na tych placach, na których ich brakuje.

x

Zobasz także

Nowy gmach dla aptekarzy

Uniwersytet Medyczny wybrał generalnego wykonawcę Collegium Pharmaceuticum, które ma stanąć przy ul. Rokietnickiej. Kompleks z ...

Muzeum naszego Powstania

WXCA to pracownia architektoniczna z Warszawy, która na koncie ma m.in. nominowany do prestiżowej nagrody ...

Będzie grunwaldzki SOR

W czwartek podpisano umowę dotyczącą budowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na Grunwaldzie. SOR wraz z Centrum ...

Renowacja elewacji Marcinka

Od zachodniej ściany rozpoczął się remont elewacji gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Karola ...

Nowa remiza ratowników

Umowa z wykonawcą nowych budynków dla ratownictwa wodnego i specjalistycznego podpisana. Budynki powstaną na Woli, ...