Ukraina

Ocieplasz. Oszczędzasz

Odpowiednie docieplenie budynku to szereg korzyści dla inwestora, a zwłaszcza dla jego portfela. Lepsze samopoczucie

domowników czy większa efektywność energetyczna to ważne argumenty przemawiające za termoizolacją, jednak większość osób najbardziej przekonuje znacząca obniżka kosztów związanych z ogrzewaniem. Według badania, jakie zostało ostatnio przeprowadzone dla ROCKWOOL Polska, ponad połowa Polaków nie jest jednak świadomych tego, na jakie oszczędności może liczyć, ocieplając budynek odpowiednim materiałem izolacyjnym.


Na pytanie „Jaka jest wartość procentowa, o którą zmniejszą się miesięczne koszty ogrzewania, w domu/mieszkaniu, które zostanie docieplone?” większość ankietowanych nie wskazała prawidłowej odpowiedzi. Wniosek? Polacy nie wiedzą, jak duże oszczędności daje ocieplenie budynku. Tylko 38 proc. ankietowanych wskazało właściwy przedział: od 21 do 40 proc. – tyle bowiem zdaniem ekspertów możemy oszczędzić, prawidłowo izolując budynek. Reszta naszych rodaków podeszła do tematu termomodernizacji z rezerwą, nie dostrzegając pełnego wachlarza korzyści , jaki tkwi w ociepleniu.

Skąd wynika tak duża rozbieżność odpowiedzi? Polacy nie do końca orientują się, jak duże znaczenie dla ich portfela ma kwestia ogrzewania i sądzą, że najwięcej energii w ich domach pochłania zasilanie urządzeń elektrycznych. Tymczasem oszczędzanie elektryczności to znikomy procent całkowitych kosztów eksploatacyjnych – nawet jeśli będziemy bardzo racjonalnie korzystać ze sprzętów RTV i AGD, nie odczujemy w kieszeni znaczącego przypływu gotówki. Większość kosztów eksploatacyjnych pochłania ogrzewanie – i to tutaj mamy realny wpływ na ich zmniejszenie. To nie wymiana żarówek na energooszczędne jest najefektywniejszym sposobem na zmniejszenie zużycia energii, tylko posiadanie odpowiedniej, trwałej i paroprzepuszczalnej izolacji budynku. Odpowiednio przeprowadzona termomodernizacja z wykorzystaniem wełny skalnej pozwala na znaczącą redukcję energii przez budynek mieszkalny. W przypadku typowego domu jednorodzinnego, przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na energię nawet do 81 proc. W skali roku są to ogromne oszczędności, które zostają w kieszeniu inwestora – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmy ROCKWOOL Polska

Na ponoszone przez gospodarstwa domowe koszty, składają się koszty utrzymania odpowiedniej temperatury we wnętrzu, a także koszty paliw i energii zużytych na pokrycie strat ciepła i niskiej sprawności systemu grzewczego budynku. Ceny ciepła i energii wciąż rosną, ponieważ wzrastają ceny paliw – w październiku 2017 roku wzrosły one o kilka procent. Tak więc termomodernizacja, czyli docieplenie budynku poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej, wydaje się być jedynym skutecznym rozwiązaniem na zmniejszenie kosztów zużycia energii.

Badanie dla marki ROCKWOOL zostało zrealizowane we wrześniu 2017 roku metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1000 gospodarstw domowych.

 

x

Zobasz także

Ile za metr?

Pod względem cen mieszkań Poznań jest miastem dosyć drogim, choć do czołówki mu daleko. Ile ...

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...