Ukraina

Od 8 lat deweloperzy nie zbudowali tak wielu mieszkań

Łagodna zima i spory popyt na nowe mieszkania sprawiły, że deweloperzy nadal śrubują wyniki, bijąc wieloletnie rekordy w każdej praktycznie kategorii aktywności na rynku – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Dobra passa na rynku deweloperskim trwa już ponad 2,5 roku. Efekt? Pierwszy kwartał br. był dla deweloperów najlepszy od 8 lat pod względem liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Będzie to miało efekty w publikowanych przez firmy wynikach finansowych – ocenia Lion’s Bank.
17,2 tys. – aż tyle mieszkań deweloperzy oddali do użytkowania tylko przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku, co oznacza wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku o prawie 54 proc. Jest to zatem wynik o ponad połowę lepszy niż przed rokiem, a także najlepszy od 8 lat. Informacji tej szczególną uwagę powinni poświęcić inwestorzy giełdowi, ponieważ zgodnie z zasadami rachunkowości, deweloperzy mogą w końcu pokazać przychody ze sprzedaży tych mieszkań w swoich wynikach finansowych. W samym marcu liczba mieszkań oddanych do użytkowania także była imponująca. Po wzroście o 74% (r/r) osiągnęła poziom 5,9 tys. sztuk – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS.
W dłuższej perspektywie statystyka ta też wygląda optymistycznie. W ciągu ostatnich 12 mies. oddano 68,3 tys. mieszkań, o 14,7 proc. więcej niż rok wcześniej. To wynik najwyższy od zimy 2010 r., wtedy był on efektem wcześniejszego boomu na rynku.
Widząc niesłabnące zainteresowanie kupujących (rekordowe wyniki sprzedażowe są tego dowodem), deweloperzy nie zwalniają tempa. W ostatnim roku rozpoczęli budowę 86,6 tys. nowych mieszkań i jest to wartość najwyższa od wielu lat. Podobnie zresztą jak liczba pozwoleń na kolejne budowy. Ostatni rok to 98,4 tys. pozwoleń udzielonych deweloperom, najwięcej od przełomu lat 2008 i 2009. Liczba rozpoczętych budów wzrosła rok do roku o 22,7 proc., a uzyskanych pozwoleń o 21,4 proc.

Na rynku mieszkaniowym nadal dzieje się sporo. Wśród klientów firm deweloperskich mocną grupę stanowią osoby nabywające mieszkania za gotówkę, które traktują ten zakup jako lokatę kapitału. Rozwijający się rynek najmu sprzyja takim decyzjom, bo statystyki wskazują, że na mieszkaniu na wynajem można zarobić więcej niż na lokacie czy obligacjach, choć należy pamiętać o ryzykach, z jakimi się taka inwestycja wiąże.

Deweloperzy po 30 miesiącach sprintu dostali zadyszki?

Pozostałe informacje, które podał dziś urząd wydają się na pierwszy rzut oka mniej spektakularne, ale wbrew pozorom w nich także odnaleźć można ważne informacje. Po pierwsze potwierdzają one, że od stycznia liczba rozpoczynanych inwestycji deweloperskich przestała rosnąć. To niemała zmiana, jeśli wziąć pod uwagę, że wcześniej GUS miesiąc w miesiąc przez 2,5 roku informował o dynamicznie rosnącej liczbie nowych inwestycji. To dzięki temu w 2015 roku padł historyczny rekord – deweloperzy nigdy wcześniej nie rozpoczynali tak wielu nowych budów.
Wyniki za trzy pierwsze miesiące br. sugerują jednak, że deweloperzy ostrożniej patrzą w przyszłość i nie są już skłonni bezkrytycznie podejmować decyzje o rozpoczynaniu kolejnych inwestycji.
Nie powinno to dziwić, jeśli wziąć pod uwagę, że ostatnie miesiące obfitowały w informacje, które mogą negatywnie odbić się na popycie na nowe mieszkania. Po pierwsze w tym kontekście trzeba przypomnieć podatek bankowy, który spowodował, że o kredyt jest trudniej (doszło do wyraźnego spadku zdolności kredytowej), a do tego dług jest droższy. Gdyby tego było mało, to od stycznia chcąc kupić mieszkanie na kredyt, trzeba posiadać 15-proc. wkład własny, a nie jak w 2015 roku 10-proc. To sprzyjało wykorzystaniu pieniędzy z programu Mieszkanie dla Młodych, w którym na ten rok pieniądze się już skończyły.
Banki co prawda przyjmują jeszcze wnioski na dwa kolejne lata, ale nawet fakt, że z pieniędzy nie będą mogli skorzystać nabywcy mieszkań używanych może odbić się na sprzedaży nowych mieszkań. Jak? Pieniądze ze sprzedaży używanego „M” często wydawane są na zakup nowych „czterech kątów”. Zakręcony kurek z pieniędzmi na dopłaty do rynku wtórnego może więc negatywnie odbić się na sprzedaży nowych lokali.

Tonowane pozwolenia

Co warto podkreślić, stabilizacja ma miejsce nie tylko w obszarze noworozpoczynanych inwestycji, ale też liczby wydawanych pozwoleń na budowę. W pierwszym kwartale deweloperzy dostali ich co prawda tyle, że mogliby zacząć budować kolejne 21,4 tys. mieszkań, ale wzrost w tym obszarze na poziomie 5,9% (r/r) nie jest już tak imponujący i powoli zaczyna sugerować dochodzenie do stabilizacji, a nie dalszą ekspansję.

Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego

GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie: inwestorów indywidualnych, deweloperów, spółdzielnie i pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe).
W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki w dużej mierze są uzależnione od tych notowanych przez deweloperów. W kwietniu 2016 r. wydano pozwolenia na budowę 16,4 tys. mieszkań, rozpoczęto budowy 15,7 tys. lokali, a do użytkowania oddano 13,1 tys. mieszkań.
Teraz na horyzoncie pojawia się kolejny program wspierania mieszkalnictwa, który ma być oparty na dwóch filarach: tanich mieszkaniach na wynajem oraz kasach oszczędnościowo-budowlanych mających promować systematyczne oszczędzanie wśród Polaków. Na razie to tylko projekt i trudno pomysł na tym etapie rozwoju oceniać.

x

Zobasz także

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...

Zapaść na rynku PPP

To już nie spowolnienie, ale zapaść. Jest tylko jedna nowa umowa na rynku PPP   ...