Ukraina

Okrąglak biurowcem klasy A

Okrąglak zlokalizowany w samym centrum Poznania za niespełna dwa lata stanie się nowoczesnym biurowcem klasy A. Przebudowa ma ruszyć latem. Spółka Centrum Development&Investements, specjalizująca się w inwestycjach rewitalizacji i rozwoju obiektów handlowo-usługowych oraz biurowych w centrach miast – właściciel i zarządca budynku – zamierza przebudować modernistyczny zabytek z lat 50. XX w. na wysokiej klasy biurowiec. W tym celu zaprosiła do współpracy jedną z wiodących pracowni architektonicznych w Europie – RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, której zleciła opracowanie aranżacji powierzchni biurowych.
Przypomnijmy, że zaprojektowany przez Marka Leykama budynek został zbudowany jako bardzo nowoczesny wówczas dom handlowy i szybko stał się jednym z symboli architektonicznych Poznania. Jako jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego modernizmu uznany został za najlepszą realizację architektoniczną półwiecza w mieście. Dziś – nadszarpnięty zębem czasu – ma otrzymać drugie życie.
Głównym celem inwestora jest stworzenie prestiżowego i zarazem nowoczesnego biurowca w zabytkowym budynku. Planowana przez CD&I przebudowa odtworzy jego pierwotny, walcowaty kształt. Do dawnego wyglądu – bez podziałów, tak jak zaprojektował je Leykam – powrócą też okna.

Zaprojektowane przez pracownię RKW powierzchnie charakteryzują się nie tylko nowoczesnymi rozwiązaniami, do których należą między innymi energooszczędne oświetlenie, szybkobieżne windy oraz System Zarządzania Budynkiem (BMS). Odznaczają się również wyjątkową elastycznością i efektywnością aranżacji. Najmniejszy dostępny moduł to 140 m kw. Powierzchnia całego pietra wynosi natomiast ok. 650 m kw.
W nowym Okrąglaku zostaną zastosowane najwyższej jakości materiały wykończeniowe takie jak trawertyn, granit czy szkło hartowane. Materiały te zostaną użyte zarówno do aranżacji części wspólnych jak i samych biur.

Wyjątkowym miejscem w tym budynku jest jego charakterystyczna okrągła klatka schodowa. Wykończona szkłem z podświetleniem opartym o diody LED ma się stać miejscem szczególnym. Zaprojektowano możliwość delikatnej animacji podświetlenia, co ma wywołać efekt migotania wnętrza i dać wrażenie światła przenikającego przez gałęzie drzew. Klatka, ze względu na swój niezwykły charakter oraz historię pozostanie otwarta dla zwiedzających.

– Inspiracją dla tego typu rozwiązania było podkreślenie prostoty pierwotnej architektury budynku, a jednocześnie nadanie jej nowoczesnego charakteru. Ideą przewodnią w całym Okrąglaku jest światło i rola jaką pełni ono w nowoczesnych powierzchniach biurowych – podkreśla Wojciech Grabianowski, prezes zarządu RKW Polska. Zdaniem architekta dopiero teraz będą mogły być zrealizowanie niektóre wizje Leykama, które w tamtym czasie były niewykonalne.
Na parterze zaprojektowano reprezentacyjną recepcję, zaś na ostatnim piętrze taras widokowy okalający salę konferencyjną. Właściciel budynku nie wyklucza, że w weekendy będzie on dostępny również dla odwiedzających.
Wraz z Okrąglakiem modernizacji poddany będzie także przylegający do niego Kwadraciak. Nowy, elegancki wygląd otrzyma prowadząca do niego klatka schodowa.
Powierzchnia całkowita Okrąglaka to ok. 8000 m kw. Powierzchnia biurowa stanowi ok. 5100 m kw., handlowo-usługowa – ok. 1000 m kw.
Już rok temu spółka Centrum Development&Investments otrzymała prawomocne pozwolenie na budowę. Obecnie prowadzone są finalne rozmowy dotyczące finansowania inwestycji. Rozpoczęcie robót planowane jest w III kwartale tego roku. Mają one potrwać ok. 14 miesięcy. Planowane oddanie budynku nastąpi w końcu 2011 r. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 60 mln zł.

Właściciel Okrąglaka od pewnego czasu prowadzi już rozmowy z przyszłymi najemcami. Finalizowane są ostatnie umowy najmu na powierzchnie usługowe na parterze. Zaprojektowano tam głównie restauracje i kawiarenki. Pomieszczenie wynajęło już na przykład biuro podróży Citi Travel. Trwają też rozmowy z firmami na wynajęcie powierzchni biurowych, za które czynsz określono na poziomie 16 euro/m kw.
– Budynek adresowany jest do firm lokalnych. Jest to potencjał dla małych biur, bo takie narzuca owalny kształt – mówi prezes CD&I Tomasz Chenczke. – A przed rozpoczęciem remontu nie musimy mieć stu procent wynajętej powierzchni.

Centrum Development&Investments jest zarządcą i deweloperem, specjalizującym się w inwestycjach rewitalizacji i rozwoju obiektów handlowo-usługowych oraz biurowych w centrach miast. Firma jest grupą spółek będących właścicielami nieruchomości położonych w ścisłych centrach czternastu największych miast w Polsce. Zasób nieruchomości CD&I obejmuje ok. 140.000 m kw. powierzchni handlowo-usługowej i biurowej w 17 obiektach, wśród których są m.in.: Wars&Sawa i Junior oraz budynek Smyka w Warszawie, Renoma we Wrocławiu, Okrąglak w Poznaniu, czy Supersam w Katowicach.
Projekty inwestycyjne Centrum Development&Investments są ściśle związane z rozwojem centrów największych miast w Polsce. Realizowane inwestycje podnoszą standard posiadanych nieruchomości przy zachowaniu historycznych i kulturowych walorów nie tylko samych obiektów, ale również ich otoczenia architektoniczno-urbanistycznego.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...