Ukraina

Osiedle niczym małe miasteczko

Choć przywykliśmy już do zakupów w centrach handlowych, to wciąż doceniamy fakt, że w pobliżu naszego miejsca zamieszkania mamy osiedlowy sklep, zakład fryzjerski czy kwiaciarnię. Funkcjonujące na parterze śródmiejskich budynków lokale usługowe to wynik wielowiekowej tradycji budowania miast. Nowe inwestycje deweloperskie kontynuują tę tradycję, a osiedlowe usługi mogą być intratnym biznesem.
Nowe śródmiejskie budownictwo czerpie z najlepszych wzorców dawnej tradycji architektonicznej, wkomponowując projektowane budynki w istniejącą śródmiejską tkankę. Przy dużych inwestycjach deweloperskich w nowym miejscu powstaje nawet kilkaset mieszkań. Tak rodzą się osiedla, będące mini miasteczkami w samym sercu aglomeracji. Ich lokatorzy też muszą gdzieś rano kupić pieczywo, oddać rzeczy do pralni, czy poćwiczyć na siłowni. Stąd lokale usługowe w nowym budownictwie są ogromną szansą dla mniejszych i większych biznesów.
– Nowe osiedla to miejsca tętniące życiem, w których tworząca się lokalna społeczność potrzebuje wszystkich elementów, które pomogą jej w codziennym funkcjonowaniu. Dla przedsiębiorców to szansa, albowiem w jednym miejscu wraz z lokalem dostają oni, niejako w pakiecie, kilkuset potencjalnych klientów, którzy w pewnym sensie muszą znaleźć swoje nowe, ulubione sklepy i punkty usługowe – mówi Iwona Chmielewska z Monday Development. Jako inwestorowi takich osiedli zależy nam bardzo by ich mieszkańcy mieli dostęp do wszystkiego, co niezbędne. Parterowe lokale usługowe mogą pełnić funkcję sklepów, salonów fryzjerskich i kosmetycznych, restauracji, czy siłowni, dostępnych zarówno dla mieszkańców jak i okolicznej społeczności.
Jednym z przykładów inwestycji, będących wzorem mini miasteczek, w których na parterze budynku można znaleźć aptekę, czy sklep spożywczy jest Osiedle Hevelia. Kompleksem mieszkaniowym zaprojektowanym w tej samej formule, jest realizowane obecnie na poznańskiej Wildzie Osiedle Czarnieckiego. Docelowo ma się w nim znaleźć blisko 500 mieszkań. Inwestor również tutaj na parterze przewidział miejsca pod lokale usługowe.
– Realizując osiedle równocześnie prowadzimy sprzedaż mieszkań i lokali usługowych. W ofercie mamy lokale pod usługi z pierwszego, już oddanego do użytku etapu inwestycji. Dostępne są pomieszczenia o powierzchni od niecałych 40 mkw. do przeszło 900 mkw. – mówi przedstawiciel inwestora. Kolejny etap Osiedla Czarnieckiego zostanie oddany do użytku pod koniec tego roku. Inwestycja ma szansę znacząco odmienić tą część poznańskiej Wildy.
Śródmiejskie lokale usługowe zlokalizowane w parterowych częściach budynku to element krajobrazu wszystkich metropolii. Większe i mniejsze biznesy w nich prowadzone stanowią zaplecze handlowe dla mieszkańców miasta. Wybierając miejsce zamieszkania zawsze zwracamy uwagę czy w sąsiedztwie znajduje się sklep, bankomat lub poczta.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...