Ukraina

Ostrożna rewitalizacja

Raport o rewitalizacji polskich miast: coraz odważniejsze, ale ciągle ostrożne. Miastem, które wyróżnia się pod względem realizacji projektów rewitalizacyjnych jest Łódź.

W Polsce stworzono w ostatnich latach spójny i rozbudowany system wspierania samorządowych działań rewitalizacyjnych, a programy rewitalizacji stały się wręcz powszechne. Powstały w ponad 1400 gminach, z czego prawie 600 w gminach wiejskich i ponad 450 w miejsko-wiejskich. Jak polski samorząd radzi sobie z tym narzędziem? Całościowy obraz znajduje się w publikacji „Rewitalizacja. Raport o stanie polskich miast” przygotowanej przez Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

Polskie samorządy coraz odważniej i chętniej korzystają z narzędzia zwanego rewitalizacją. Najchętniej robią to duże miasta.
Wartość zaplanowanych projektów zawartych w badanych programach wynosi 47,4 mld zł, z czego 18,4 mld zł planuje się wydać na rewitalizację w 34 dużych miastach.
Największy odsetek miast z uchwalonymi programami rewitalizacji jest w województwie małopolskim (95,1 proc.), najmniejszy – w pomorskim (52,4 proc.).
Relatywnie największą popularnością GPR cieszy się w miastach dużych (35,3 proc. miast). Znacznie częściej decydują się one na korzystanie z narzędzi, które są przeznaczone dla GPR ów, tj. miejscowych planów rewitalizacji czy specjalnych stref rewitalizacji (SSR). Dlatego też wykazują większe zainteresowanie opracowaniem tego typu dokumentów. Inną przyczyną jest również relatywnie lepszy dostęp do ekspertów zajmujących się rewitalizacją.

Duże ośrodki miejskie często posiadają inny rodzaj programu niż większość miast w danym regionie. Taka sytuacja widoczna jest m.in. w Krakowie, gdzie obowiązuje LPR, czy w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Kaliszu, Łodzi, Koszalinie, Tarnowie, Bytomiu oraz Rudzie Śląskiej, gdzie obowiązują GPR-y.
Największy udział miast z uchwalonymi programami występuje w województwie małopolskim (95,1 proc.), gdzie dofinansowanie na opracowanie lub aktualizację programu otrzymało ponad 60,7 proc. tego typu ośrodków. Niewiele mniejszy odsetek miast z obowiązującym dokumentem jest w województwach: śląskim (87,3 proc.), opolskim (86,1 proc.) i dolnośląskim (85,7 proc.).
Na przeciwległym biegunie znajdują się województwa podkarpackie i pomorskie, w których udział miast z programami rewitalizacji wynosi kolejno 55,1 proc. i 52,4 proc. Jak zakładają autorzy raportu „Rewitalizacja. Raport o stanie polskich miast”, wynikać to może z polityki regionalnej oraz koncentracji działań rewitalizacyjnych w większych ośrodkach miejskich.

x

Zobasz także

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...

Zapaść na rynku PPP

To już nie spowolnienie, ale zapaść. Jest tylko jedna nowa umowa na rynku PPP   ...