Ukraina

Otwarto Centrum NanoBioMedyczne

W kampusie Morasko w Poznaniu otwarto kolejny obiekt badawczo-dydaktyczny – Międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne. Unikatowa interdyscyplinarna jednostka powołana została przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z innymi uczelniami Poznania: Uniwersytetem Przyrodniczym, Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Poznańską, a także we współpracy z Instytutem Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu oraz 20 renomowanymi naukowymi instytucjami zagranicznymi zajmującymi się nanotechnologią w aspekcie biomedycznym.
Projekt kluczowy Międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko kwotą 111.400 tys. zł.
Centrum NanoBioMedyczne powstało na terenie Kampusu Morasko w bezpośrednim sąsiedztwie Wydziału Fizyki oraz Wydziałów Biologii, Matematyki i Informatyki oraz Chemii.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wspólnie z partnerami projektu: Uniwersytetem Przyrodniczym, Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Poznańską zaangażowane są w realizację programu dydaktycznego centrum.
– To historyczny moment. Na Morasku powstaje naukowa dzielnica Poznania kumulująca działania naukowe kilku uczelni – podkreślił prof. Bronisław Marciniak, rektor UAM. Rektor wspomniał też o kolejnych obiektach naukowych, które planowane są na Morasku.
– Nauka to siła intelektu badaczy, ale musi być połączona z siłą nowoczesnej infrastruktury. Dobrze, że taka powstaje w Poznaniu. To promowanie jedności i współpracy między uczelniami – chwalił prof. Marek Ratajczak, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
O światowym standardzie centrum mówili także zagraniczni naukowcy przybyli na 3-dniowe międzynarodowe sympozjum poświęcone nanomateriałom i ich zastosowaniu w biologii i medycynie.
Centrum NanoBioMedyczne będzie wyspecjalizowaną, akademicka jednostką dydaktyczną w obszarze nanonauki i nanotechnologii zorientowanych na zastosowania w biologii i medycynie. Absolwenci realizowanych w centrum studiów będą posiadali interdyscyplinarne wykształcenie wiążące w sobie aspekty nauk podstawowych (fizyka, chemia, biologia, biofizyka, biotechnologia), nauk technicznych (inżynieria materiałowa, fizyka techniczna) oraz nauk medycznych (inżynieria biomedyczna). Największą wartością centrum jest jego zaplecze aparaturowo-laboratoryjne, na które składa się dziewięć unikatowych pracowni: clean-room, spektroskopii rezonansów magnetycznych (NMR) i obrazowania, mikroskopowa, chemiczna, biologiczna, medyczna, nanostruktur, optyczno-spektroskopowa oraz fizyki widzenia i neuronauki. Budynek ma trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną.

Budowa trwała dwa lata (w marcu 2010 r. wmurowano kamień węgielny). Generalnym wykonawcą był Budopol z Poznania. Projekt centrum powstał w pracowni ARPA Jerzego Gurawskiego, który zaprojektował wczesniej kilka innych obiektów w kampusie Morasko, a także dla innych poznańskich uczelni.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...