Ukraina

Otwarto nowy gmach Sądu Okręgowego

W Poznaniu otwarto oficjalnie nowowybudowany od ponad wieku gmach Sądu Okręgowego przy ul. Hejmowskiego. – To wydarzenie historyczne, bowiem jest to pierwszy budynek wybudowany od podstaw na potrzeby sądownictwa w Poznaniu od 1908 roku, czyli od czasu powstania sądu przy ul. Młyńskiej – podkreślił Henryk Komisarski, prezes Sądu Okręgowego. – Od ponad stu lat nie widziano potrzeby budowy nowego gmachu, mimo że specyfika sądownictwa znacząco się zmienia. Teraz w sądach jest tak duża ilość spraw, że nowa budowa była już konieczna.
Nowy gmach poprawi warunki pracy nie tylko Sądu Okręgowego, ale i trzech sądów rejonowych. Baza Sądu Okręgowego skoncentruje się teraz w dwóch budynkach, gdyż dotychczas była rozproszona w 4 miejscach. Do nowej siedziby przenoszą się prawie wszystkie wydziały z wyjątkiem karnych, które pozostaną w gmachu przy al. Marcinkowskiego. Sąsiaduje on bowiem z aresztem śledczym i ma sale rozpraw wyposażone w rozwiązania służące przesłuchiwaniu więźniów. Przy Marcinkowskiego znajdą swe siedziby sądy rejonowe Poznań Nowe Miasto i Wilda, co poprawi z kolei warunki pracy w sądzie Poznań Stare Miasto przy Młyńskiej dzięki wyprowadzce Nowego Miasta.
W nowym gmachu będzie funkcjonował także wydział ubezpieczeń społecznych. Dzięki inwestycji ograniczy się też najem na potrzeby wymiaru sprawiedliwości, szczególnie w biurowcu przy ul. Szyperskiej, który w znacznym stopniu obciążał budżet resortu.
– Poprawi się także dostępność do sądów. To właściwy krok w kierunku obywateli. Mamy gmach nowocześnie wyposażony i przyjazny dla interesantów – zaznacza prezes Komisarski.
Są w nim 4 multimedialne sale konferencyjne: największa na 300 osób oraz mniejsze na 180 i 60. 46 sal rozpraw z nawiązką zaspokaja potrzeby – jak podkreśla prezes. Jest biuro obsługi interesantów, nowoczesna biblioteka, czytelnia akt, archiwum z 15 kilometrami regałów, wygodne pokoje dla sędziów i adwokatów oraz gabinety lekarskie służące postępowaniom w sprawach ubezpieczeń społecznych. W budynku zastosowano system kontroli dostępu oraz rozwiązania dla niepełnosprawnych.
– Rolą Ministerstwa Sprawiedliwości jest zapewnienie odpowiednich warunków lokalowych, technicznych i dostępności społeczeństwa do wymiaru sprawiedliwości. Tu będzie to bez wątpienia zapewnione – stwierdził wiceminister Wojciech Hajduk, dziękując wszystkim zaangażowanym w budowę. Złożył życzenia satysfakcji wszystkim sprawującym tu funkcje i aby ludność znalazła tu sprawiedliwość.
– W moim ukochanym Poznaniu powstał przepiękny budynek służący obywatelom województwa i zapewniający znakomite warunki pracy – radował się prof. Roman Hauser, prezes Krajowej Rady Sądownictwa oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, życząc aby postępowanie było sprawne, a orzecznictwo znakomite. Zaznaczył, że resort jest przed budową następnego gmachu dla Sądu Apelacyjnego w powstającym kompleksie i wyraził życzenie, aby w tych pałacach sprawiedliwości było orzecznictwo na najwyższym poziomie.
Zamiar budowy potwierdził Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Apelacyjnego, który jako prezes Sądu Okręgowego rozpoczynał budowę gmachu przy Hejmowskiego. – To największa inwestycja w historii polskiego sądownictwa – zaznaczył i wyraził nadzieję, że wiosną będzie można wmurować kamień węgielny pod Sąd Apelacyjny. – Powodzenie inwestycji występuje, gdy istnieje porozumienie władz. A tak jest w przypadku Sądu Okręgowego i Apelacyjnego – dodał.
– Cieszę się podwójnie jako mieszkaniec województwa i sąsiad – powiedział marszałek Marek Woźniak. Po sąsiedzku wybudowano bowiem siedzibę Urzędu Marszałkowskiego, którego otwarcie nastąpić ma niebawem. – Obiekt powinien zapewnić świadczenie usług wysokiej jakości. W tym zakresie nie da się oddzielić sfery ludzkiej, profesjonalnej od materialnej, odpowiedniego miejsca. A czasem te miejsca urągają powadze instytucji i świadczonych usług. W tym gmachu jest komfort należny podejmowaniu ważnych decyzji – ocenił marszałek.

Kolejne budynki wymiaru sprawiedliwości tworzą już w otoczeniu ul. Solnej cały kompleks należący do tego resortu. Obok starych obiektów przy ul. Młyńskiej i al. Marcinkowskiego znajduje się tu wybudowana przed kilku laty siedziba prokuratur wszystkich szczebli. Teraz dopełnia go nowy gmach Sądu Okręgowego, a w nadchodzącym czasie również Apelacyjnego.
Starania o budowę gmachu przy obecnej ul. Hejmowskiego (niegdyś fragmentu Kościuszki) rozpoczęły się w 2003 roku. W 2006 miasto przekazało działkę pod jego budowę. Projekt powstał w pracowni architektonicznej Wojciecha Kolesińskiego (przy udziale architektów Andrzeja Kurzawskiego i Marcina Gronowskiego. Wyłoniono go w wyniku konkursu architektonicznego (podobnie jak projekt prokuratur i przyszłego Sądu Apelacyjnego).
Budowa ruszyła na początku października 2010 r. i zakończyła się w grudniu 2014 r. – 16 miesięcy przed ustalonym terminem. Generalnym wykonawcą była Skanska. Gmach Sądu Okręgowego ma 7 kondygnacji – 4 nadziemne i 3 podziemne – oraz 157 m długości. Powierzchnia całkowita netto wynosi ponad 30 tys. m kw. (dla porównania stary budynek przy al. Marcinkowskiego ma tylko 9,3 tys. m kw.), a kubatura – 143 tys. m sześc. Powierzchnia użytkowa biurowa zajmuje 16 tys. m kw.
Roboty ziemne wymagały wywiezienia 53 tys. m sześc. ziemi. Do budowy zużyto 1950 ton stali, 81 km dłużyc, 17,3 tys. m sześc. betonu konstrukcyjnego, 520 km różnego rodzaju kabli. Wewnątrz są 953 drzwi. Wybudowano też osobną trafostację.
Budowa kosztowała 130 mln zł.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...