Fotografia wnętrz

Bliżej Brandenburgii

Po czterech latach współpracy Miasta Poznań z Krajem Związkowym Brandenburgia nadszedł czas na pierwsze podsumowania. Z tej okazji do stolicy Wielkopolski przyjechał Heiner Klemp, przedstawiciel Landtagu. W urzędzie miasta przyjął go Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, odbiera przed Biblioboxx książkę od Heinera Klempa, przedstawiciela Landtagu
Poznań podsumowuje 4 lata współpracy z Brandenburgią

Uroczyste spotkanie rozpoczęło się przy BiblioboXX (BücherboXX) – mobilnej polsko-niemieckiej bibliotece, która w styczniu została otwarta przy ulicy Za Bramką, w pobliżu budynku urzędu miasta. Był to wynik współpracy pomiędzy Poznaniem a Berlinem, realizowanej przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, w ramach inicjatywy  „Partnerstwo Odry”. W czwartek (6 sierpnia) książki do biblioteki przekazali przedstawiciele Brandenburgii.

Następnie w Sali Białej urzędu miasta podsumowano cztery lata wspólnych projektów Poznania i Brandenburgii.

– Współpraca na poziomie regionów i miast jest bardzo ważna – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. –  Nic nie pozwala przekraczać granic lepiej niż sztuka. Dlatego chciałbym wspólnie z partnerami z Niemiec i Ukrainy stworzyć festiwal, który łączyłby kultury polską, niemiecką oraz ukraińską. Wierzę, że uda nam się takie wydarzenie zorganizować.

Goście z Niemiec nawiązali do obecnej sytuacji epidemiologicznej:

– Wspólne działanie miast w czasie pandemii nie jest prostym zadaniem – podkreślał Heiner Klemp, przedstawiciel Landtagu, rzecznik ds. polityki gospodarczej, komunalnej, europolityki. -. Po doświadczeniu koronawirusa wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne są otwarte granice. Dlatego bardzo cieszę się, że możemy gościć dziś w Poznaniu.

Współpraca Poznania z Brandenburgią

W roku 2016 Kraj Związkowy Brandenburgia w celu wzmocnienia kontaktów polsko-niemieckich powołał Pełnomocnika ds. Partnerstwa Kraju Związkowego  Brandenburgia na Wielkopolskę. Otwarte zostały dwa biura, w tym jedno w Poznaniu, w Centrum Kultury ZAMEK. Od tego czasu intensywna współpraca Dariusa Müllera i Magdaleny Antoniewicz – osób odpowiedzialnych w Brandenburgii i Wielkopolsce za wspieranie partnerstw w obszarach administracji, społeczeństwa obywatelskiego i kultury – przyczyniła się do zrealizowania wielu projektów, wystaw, koncertów oraz partnerstw polsko-niemieckich w Poznaniu.

Jednym z nich była wystawa niemieckiej artystki Klaudii Dietewich „50 miast, 50 śladów- sztuka dla pokoju”, realizowana przez Miasto Poznań we współpracy z Zamkiem Trebnitz – Pełnomocnikiem ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę, Forum Kultur i Polską Akademię Rozwoju. Przedstawione fotografie z 50 miast ukazywały ich różnorodność i piękno; wyrażały też sprzeciw używaniu broni atomowej. Klaudia Dietewich podczas pobytu w Poznaniu odnalazła „znak pokoju”, który utrwaliła w postaci obrazu. W czwartek po południu jej dzieło zostało przekazane na ręce prezydenta Poznania.

x

Zobasz także

Nowe parkingi w centrum

Dwa nowe parkingi powstały w centrum Poznania na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Parking pod Iglicą ...

Pętla przy Unii Lubelskiej

Pięć miesięcy przed zakładanym terminem pierwsze tramwaje dowiozą pasażerów do nowej pętli przy ul. Unii ...

Wyższe opłaty za deszczówkę

Rząd pracuje nad zwiększeniem tzw. podatku od deszczu. Resort gospodarki morskiej złożył już odpowiedni projekt, ...

140-lecie MPK w Poznaniu

Pierwsza regularna linia tramwaju konnego na trasie od Dworca Kolejowego do Starego Rynku została uruchomiona ...

Nowy zbiornik dla Poznania

W Kiekrzu ma powstać zbiornik retencyjny. Jego funkcją ma być gromadzenie deszczówki i wód roztopowych ...