Ukraina

Bliżej Brandenburgii

Po czterech latach współpracy Miasta Poznań z Krajem Związkowym Brandenburgia nadszedł czas na pierwsze podsumowania. Z tej okazji do stolicy Wielkopolski przyjechał Heiner Klemp, przedstawiciel Landtagu. W urzędzie miasta przyjął go Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, odbiera przed Biblioboxx książkę od Heinera Klempa, przedstawiciela Landtagu
Poznań podsumowuje 4 lata współpracy z Brandenburgią

Uroczyste spotkanie rozpoczęło się przy BiblioboXX (BücherboXX) – mobilnej polsko-niemieckiej bibliotece, która w styczniu została otwarta przy ulicy Za Bramką, w pobliżu budynku urzędu miasta. Był to wynik współpracy pomiędzy Poznaniem a Berlinem, realizowanej przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, w ramach inicjatywy  „Partnerstwo Odry”. W czwartek (6 sierpnia) książki do biblioteki przekazali przedstawiciele Brandenburgii.

Następnie w Sali Białej urzędu miasta podsumowano cztery lata wspólnych projektów Poznania i Brandenburgii.

– Współpraca na poziomie regionów i miast jest bardzo ważna – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. –  Nic nie pozwala przekraczać granic lepiej niż sztuka. Dlatego chciałbym wspólnie z partnerami z Niemiec i Ukrainy stworzyć festiwal, który łączyłby kultury polską, niemiecką oraz ukraińską. Wierzę, że uda nam się takie wydarzenie zorganizować.

Goście z Niemiec nawiązali do obecnej sytuacji epidemiologicznej:

– Wspólne działanie miast w czasie pandemii nie jest prostym zadaniem – podkreślał Heiner Klemp, przedstawiciel Landtagu, rzecznik ds. polityki gospodarczej, komunalnej, europolityki. -. Po doświadczeniu koronawirusa wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne są otwarte granice. Dlatego bardzo cieszę się, że możemy gościć dziś w Poznaniu.

Współpraca Poznania z Brandenburgią

W roku 2016 Kraj Związkowy Brandenburgia w celu wzmocnienia kontaktów polsko-niemieckich powołał Pełnomocnika ds. Partnerstwa Kraju Związkowego  Brandenburgia na Wielkopolskę. Otwarte zostały dwa biura, w tym jedno w Poznaniu, w Centrum Kultury ZAMEK. Od tego czasu intensywna współpraca Dariusa Müllera i Magdaleny Antoniewicz – osób odpowiedzialnych w Brandenburgii i Wielkopolsce za wspieranie partnerstw w obszarach administracji, społeczeństwa obywatelskiego i kultury – przyczyniła się do zrealizowania wielu projektów, wystaw, koncertów oraz partnerstw polsko-niemieckich w Poznaniu.

Jednym z nich była wystawa niemieckiej artystki Klaudii Dietewich „50 miast, 50 śladów- sztuka dla pokoju”, realizowana przez Miasto Poznań we współpracy z Zamkiem Trebnitz – Pełnomocnikiem ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę, Forum Kultur i Polską Akademię Rozwoju. Przedstawione fotografie z 50 miast ukazywały ich różnorodność i piękno; wyrażały też sprzeciw używaniu broni atomowej. Klaudia Dietewich podczas pobytu w Poznaniu odnalazła „znak pokoju”, który utrwaliła w postaci obrazu. W czwartek po południu jej dzieło zostało przekazane na ręce prezydenta Poznania.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...