Fotografia wnętrz

Ozłocony NBP

– Powrót złota do Polski to zabieg głównie PR-owy. Narodowy Bank Polski stał się jeszcze bardziej narodowy, bo ozłocony – ironizuje Marek Belka. Dodaje, że rezygnując z przechowywania blisko 100 ton kruszcu w Banku Anglii, straciliśmy kilka przywilejów z tym związanych.

Przede wszystkim w Banku Anglii można było tym złotem handlować. Podobnie jak lokaty w banku, przynosiło to może niewielkie, ale jednak wymierne korzyści. W Polsce będzie ono po prostu leżeć. NBP w 2018 roku z lokat w złocie zainkasował ponad 11 mln zł.
Niektórzy żartują, że skoro NBP sprowadził złoto, to chyba wojna idzie. A jest zupełnie odwrotnie. W takim przypadku należałoby je wywieźć w bezpieczniejsze miejsce. Pokazuje to przykład 1939 roku – przypomina.
Złota przybywa, ale potęgą nie jesteśmy

Pod względem wielkości rezerw w złocie Polska na tle innych krajów europejskich osiągnęła poziom średni. Zarówno pod względem nominalnej wartości, jak i udziału kruszcu w całości rezerw dewizowych, które mają zabezpieczać finanse państwa. Udział ten jest blisko 10 proc.
Zwrot w NBP

NBP z prezesem Adamem Glapińskim na czele dali duży rozgłos akcji sprowadzenia złota do Polski, podkreślając wagę wydarzenia i wskazując na same korzyści wynikające z tego faktu. Warto jednak przypomnieć, że jeszcze dwa lata temu stanowisko banku było takie, że nie ma co liczyć na powrót kruszcu do kraju.

„Przechowywanie zasobów złota w głównych centrach obrotu tym kruszcem, czyli w Londynie i Nowym Jorku, zwiększa możliwości zarządzania nim, ułatwiając rozliczanie transakcji związanych z jego fizyczną dostawą i pozwalając uniknąć kosztów transportu i ubezpieczenia. Przechowywanie kruszcu w Polsce praktycznie ograniczałoby możliwość jego inwestowania, utrudniając realizację podstawowych celów utrzymywania rezerw dewizowych” – tłumaczył wówczas NBP.

Rząd PiS od tematu wtedy uciekał, choć o złoto pytał m.in. w interpelacji poseł Kukiz’15 Paweł Szramka. Blisko 2-stronicowa odpowiedź ministra finansów sprowadzała się do tezy, że za decyzje w sprawie miejsca przechowywania złota odpowiada NBP.

x

Zobasz także

Listy wyborcze on line

28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie. Osoby, które nie będą tego dnia przebywać w swoim ...

30. lat Samorządu

W środę, 27 maja przypada 30. rocznica pierwszych w pełni wolnych i demokratycznych wyborów samorządowych ...

M.Woźniak dziękuje UE

Marek Woźniak: marszałek województwa wielkopolskiego: UE wyjdzie z kryzysu poobijana Bez instytucji unijnych nie poradzilibyśmy ...

Nie będę kandydować

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (PO) zadeklarował, że nie zamierza startować w wyborach na prezydenta RP. ...

Zjawisko virga w Kiekrzu

Przesyłam zaobserwowane przeze mnie i sfotografowane zjawisko nad Jeziorem Kierskim – napisał do portalu epoznan.pl ...