Pamiętajcie o ogrodach

Architektura zieleni na prestiżowych osiedlach jest dziś równie ważna jak estetyka i funkcja budynków  Wyjątkowe kompozycje

drzew, krzewów i roślin, dobór odpowiednich gatunków oraz kreowanie form zieleni tworzących pejzaż osiedli klasy premium, to dziś jedno  z najważniejszych wyzwań projektowych. Ich dokumentacja przypomina albumy przyrodnicze, których autorami są najwybitniejsi polscy architekci krajobrazu. Unikalne realizacje przestrzeni zielonych można podziwiać w Trójmieście głównie na prestiżowych osiedlach Invest Komfort, dewelopera, który również w tej dziedzinie stał się prekursorem nowych trendów.

BOTANICA JELITKOWO. EKSKLUZYWNY PARK NAD WODĄ  

Inwestycja na granicy Gdańska i Sopotu, zapowiada się imponująco. Położona nad malowniczym zbiornikiem wodnym i pomyślana jako kompleks eleganckich willi o nowoczesnej architekturze, traktuje krajobraz otoczenia jako inspirację i tło, na którym osiedle tym bardziej nabierze urody.

   – Koncepcja zagospodarowania terenu ma za zadanie podkreślać architekturę budynków oraz stanowić dużą wartość dla użytkowników osiedla – wyjaśnia Katarzyna Iwańska-Kaczor, architekt krajobrazu ze Studia Krajobraz, któremu deweloper powierzył zieloną oprawę swojej wyjątkowej inwestycji.

    Przypominająca tajemniczy ogród Botanica Jelitkowo była prawdziwym wyzwaniem dla architektów i dewelopera, który słynie z przywiązywania uwagi do najmniejszych detali. Tym razem poprzeczka została podniesiona jeszcze wyżej. Na przyszłych mieszkańców czeka piękny widok z okien, pnąca się roślinność oraz przydomowe ogródki.

    – Zaplanowana zieleń ma mieć nieregularny, naturalny charakter. Kaskadowa roślinność, przejścia nad zbiornikami i flora wodna tworzą piękne, harmonijne i naturalne środowisko. Całość jest zaprojektowana tak, aby o każdej porze roku na osiedlu było zielono – przekonuje Agata Tomaszewska z Invest Komfort

     O skali projektu świadczy też fakt, że sadzenie roślin planowane jest na okres około pół roku. Ze względu na skomplikowany proces, architekci krajobrazu będą sprawować nad nim osobisty nadzór.

NADMORSKI PARK. LAS I MORZE

O pomyśle na zieleń osiedla mówi architekt Patrycja Janus: – Naszym zadaniem było nawiązanie do naturalnego otoczenia inwestycji i zaproponowanie projektu wyróżniającego się bogatą kompozycją zieleni. Na terenie dziedzińca, pomiędzy budynkami, pojawi się kaskada wodna otoczonam.in. drzewkami magnolii. Roślinność została wprowadzona również do elementów infrastruktury osiedla, na przykład zadaszenia ażurowego ramp czy konstrukcji na elewacjach budynku.

    Całość projektu wygląda imponująco, zważywszy, że Nadmorski Park łączy się ze ścianą lasu, z którą zieleń osiedla tworzy jedność, nie rywalizując z naturalną przyrodą, ale wykorzystując jej walor. Mieszkańcy osiedla z pewnością to docenią, ciesząc się nie tylko krajobrazem, ale i urokiem przydomowych ogródków otoczonych żywopłotami gwarantującymi prywatność i kameralność.

NOWE KOLIBKI. ENKLAWA OTOCZONA LASEM

Unikatowe osiedle na progu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zostało zaprojektowane pod dyktando natury. Inwestycja zanurzona w leśny kompleks na granicy Sopotu i Gdyni Orłowa, zaledwie osiemset metrów od morza, została zaplanowana jako enklawa spokoju dedykowana miłośnikom slow life. Zieleń otacza, wypełnia i uzupełnia osiedle.

U zbiegu wszystkich chodników, na osi głównego korytarza wprowadzającego na teren Nowych Kolibek, zlokalizowana została jedna z najważniejszych przestrzeni osiedla – leśna polana rekreacyjna. Na eleganckim trawniku rosną wysokie sosny oraz rośliny porastające las w warunach naturalnych. Gwarantując cień i relaks, podkreślając estetykę krajobrazu osiedla, którego II etap właśnie oddany został do dyspozycji kupujących. Sąsiadujący z polaną niewielki staw pewnością się im spodoba.

ZIELEŃ NIE TYLKO DLA OKA

   Waga, jaką Invest Komfort przywiązuje do architektury krajobrazu swoich inwestycji to nie tylko podążanie za światowymi trendami budowy osiedli w zgodzie naturą. Zielone otoczenie elaganckich, estetycznych budynków jest nie tylko tłem ich architektonicznej urody. Jako niezbędne do życia i funkcjonowania jest wysoko cenione przez nabywców. Na zieleń przyjemnie się patrzy, ale równie przyjemnie się z niej korzysta. Strefy fitness na świeżym powietrzu, polany rekreacji, wkomponowane w zieleń place zabaw, boiska i korty tenisowe mają istotny wpływ na decyzję o kupnie mieszkania czy apartamentu, którego komfort nie zamyka się w czterech ścianach.

x

Zobasz także

Odnowią tężnie w Ciechocinku

Do końca 2021 r. trwać będzie rewitalizacja słynnych tężni w Ciechocinku. Inwestycja pochłonie 21,6 miliona ...

Huty i piece na szlaku

Wielki piec huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej został wpisany na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego – ...

Zamieszkają w wieży

W Sosnowcu zamiast centrum handlowego powstaną mieszkania. Miasto dostanie zabytkową wieżę Sosnowiec za symboliczną złotówkę ...

Odbudują most na Odrze

Do końca przyszłego roku powinien powstać projekt planowanego mostu na Odrze między miejscowościami Łubowice i ...

Ławica lotniskiem kluczowym

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie lotnisk użytku publicznego, na których należy zapewnić utrzymanie ...