Fotografia wnętrz

Pandemia a rynek

Fala dużego wzrostu zachorowań na koronawirusa w Europie i podejmowanych koniecznych działań ochronnych przez poszczególne kraje powoduje negatywne skutki gospodarcze, które mogą odbić się też na rynku nieruchomości.

Chiński rynek jest zupełnie inny niż polski. Nieruchomości kupuje się dużo częściej w celach inwestycyjnych, jednak dla przeciętnego mieszkańca Chin są one bardzo drogie i na zakup składają się całe rodziny lub kupują je majętni inwestorzy…

Chiny wracają już do pracy, wiceminister przemysłu Chin Xin Guobin powiedział w ubiegłym tygodniu, że wskaźnik wznowienia pracy poza prowincją Hubei wynosi około 60 proc. dla małych i średnich firm oraz ponad 95 proc. w przypadku większych. Rynek nieruchomości jest dla Chin jednym z najważniejszych sektorów gospodarki.

Polscy deweloperzy są w innej sytuacji, w dużej mierze finansują się bieżącymi wpłatami klientów. „W polskich warunkach, z uwagi na rachunki powiernicze, nie ma takich sytuacji” – zwraca uwagę analityczka SonarHome. „Tymczasem prawie połowa finansowania chińskich deweloperów to bieżąca sprzedaż nieruchomości. Dlatego wyhamowanie sprzedaży, zamknięcie biur i brak transakcji tak bardzo wpływają na płynność finansową firm – nie dysponują one bowiem zapasem gotówki ani na bieżącą działalność, ani na spłatę długu. Analiza agencji ratingowej S&P co prawda wykazała, że większość spółek powinna przetrwać problemy płynnościowe, jednak ok. 33 proc. będzie miało problemy” – donosi portal Rz.pl. Z kolei Larry Hu, szef jednej z chińskich firm analitycznych podkreśla w wywiadzie dla FT, że rynek nieruchomości doszedł do punktu zwrotnego, zanim jeszcze uderzył wirus, co spotęgowało negatywne skutki. Pamiętajmy jednak że to zupełnie inny rynek do naszego.

Zanim wirus pojawił się Polsce, rynek wtórny nie reagował na wiadomości ze światowych rynków. Barbara Bugaj, główny analityk ds. rynku nieruchomości w SonarHome wskazuje iż: „Jeśli jednak epidemia będzie miała trwały charakter i wywrze wpływ na gospodarkę, odbije się to również na rynku nieruchomości. Jest zbyt wcześnie aby przewidywać skutki epidemii dla rozgrzanego dotychczas rynku, jednak ocena zachowań konsumenckich jest jak najbardziej możliwa”.

Obecna sytuacja znacząco wpływa na zachowania kupujących. Pamiętajmy, że proces zakupu mieszkania wynosi zwykle od 4 do 6 m/c. W Azji przez pewien czas potencjalni konsumenci ograniczyli spotkania i weryfikowanie ofert w biurach sprzedaży, ale znacząco wzrosło ich śledzenie w internecie.
„Pierwszą reakcją na epidemię najprawdopodobniej będzie zmniejszony obrót na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Gdy rynek będzie hamował, ceny nie muszą od razu spadać” – ocenia Mateusz Romanowski, założyciel SonarHome. „Zakładamy, że w początkowym stadium wyhamowania sprzedaży będziemy obserwować stabilizację lub ograniczenie wzrostu cen mieszkań do minimum. Nie wykluczamy jednak przejściowego spadku cen spowodowanego zastojami transakcji w niektórych segmentach rynku. W scenariuszu optymistycznym szybkie działania prewencyjne rządu mogą pomóc w skróceniu skutków epidemii. Istnieje możliwość, że wyhamowanie obrotu potrwa zaledwie dwa – trzy miesiące. Przy czym będziemy obserwować niższą liczbę transakcji i stabilizację cen mieszkań. Po stopniowym wygaszaniu epidemii mogłoby dojść również do odbicia w drugiej połowie roku lub w ostatnim kwartale, szczególnie gdy wcześniejszemu obniżeniu uległaby stopa referencyjna NBP. Eksperci zauważają, że dzisiejsza sytuacja wymusza zmiany w obsłudze rynku nieruchomości, co oznacza, że digitalizacja procesu sprzedaży w dobie koronawirusa jest odpowiedzią na zapotrzebowanie strony sprzedającej” – mówi Mateusz Romanowski w portalu Rz.pl.

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-wplyw-pandemii-koronawirusa-na-sprzedaz-mieszkan,nId,4384936#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

x

Zobasz także

Listy wyborcze on line

28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie. Osoby, które nie będą tego dnia przebywać w swoim ...

30. lat Samorządu

W środę, 27 maja przypada 30. rocznica pierwszych w pełni wolnych i demokratycznych wyborów samorządowych ...

M.Woźniak dziękuje UE

Marek Woźniak: marszałek województwa wielkopolskiego: UE wyjdzie z kryzysu poobijana Bez instytucji unijnych nie poradzilibyśmy ...

Nie będę kandydować

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (PO) zadeklarował, że nie zamierza startować w wyborach na prezydenta RP. ...

Zjawisko virga w Kiekrzu

Przesyłam zaobserwowane przeze mnie i sfotografowane zjawisko nad Jeziorem Kierskim – napisał do portalu epoznan.pl ...