Park w Owińskach dostępny

Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach z dniem 1 sierpnia 2020 roku otwiera bramy do Parku Orientacji Przestrzennej. Ze względów epidemiologicznych będą jednak obowiązywać nowe, zmienione zasady odwiedzania parku. Grupy zorganizowane będą mogły zwiedzać obiekt w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 9:00 do 16:00. Wymagana jest jednak telefoniczna lub mailowa rezerwacja. Goście indywidualni będą mogli zwiedzać obiekt we wszystkie niedziele sierpnia (z wyjątkiem 30 sierpnia) w godzinach 9:00-16:00.

Widok Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach z lotu ptaka

Przyjeżdżając do jedynego w Polsce Parku Orientacji Przestrzennej można również odwiedzić Muzeum Tyflologiczne oraz Pracownię Tyfloakustyczną. Pracownia powstała kilka lat temu jako jedyna w Polsce i Europie, mająca służyć przede wszystkim usprawnieniu nauczania orientacji przestrzennej przy wykorzystaniu dźwięków otoczenia.

W ramach realizowanego przez pedagogów Ośrodka wraz z pracownikami naukowymi UAM i Politechniki Poznańskiej projektu powstało specjalistyczne, wygłuszone pomieszczenie (o specyfice komory bezechowej) wyposażone w bardzo wysokiej klasy system głośników umieszczonych dookoła pomieszczenia na wszystkich ścianach (plus dwa głośniki basowe w rogach pracowni).

Sala tyfloakustyczna jest ponadto wyposażona w specjalistyczny wzmacniacz oraz systemy komputerowe z oprogramowaniem pozwalającym zarówno odtwarzać zgromadzone w specjalnej bibliotece dźwięki o charakterze binauralnym i liniowym, jak i samodzielnie je wytwarzać, kompilować oraz zmieniać pod kątem konkretnych zajęć z orientacji przestrzennej.

x

Zobasz także

Rusza nowa oczyszczalnia

Pierwsze ścieki zostały skierowane do nowej oczyszczalni ścieków w Nagradowicach. Na terenie budowy są kontynuowane ...

Dla kogo „Dopiewski Filar”?

Rozpoczęła się jej piąta edycja. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 listopada 2020 r. w Urzędzie ...

Tryz wiaty rekreacyjne

Zakończyła się budowa 3 drewnianych wiat rekreacyjnych w Łopuchówku, Złotoryjsku i Raduszynie, które służyć będą ...

Posprzątali Park Narodowy

W sobotę 21 listopada Wolontariat WPN zorganizował jesienne sprzątanie. Wolontariusze swoimi działaniami objęli północną część ...

Świetlica w Sowinkach jak nowa

Rozpoczęły się prace I etapu modernizacji świetlicy wiejskiej w Sowinkach. Inwestycja obejmuje rozbudowę, przebudowę i ...