Ukraina

Pasieka ze 150-letnią tradycją

Koło Pszczelarzy im. Klemensa Kruszewskiego w Kościanie, jedno z najstarszych tego typu stowarzyszeń w kraju, obchodziło w dniu 17 września jubileusz 150-lecia działalności. W trakcie uroczystości Wicemarszałek Wojciech Jankowiak wręczył zasłużonej organizacji Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. 

W trakcie uroczystości odbywającej się w Kościańskim Ośrodku Kultury, odznakę odebrał z rąk Wicemarszałka prezes Zdzisław Mejsak, stojący na czele Koła już od 32 lat. Wojciech Jankowiak mówił: – Odznaka przyznawana jest osobom fizycznym i instytucjom, które w sposób szczególny budują pomyślność naszego regionu, służą jego rozwojowi, kultywują tradycje, kulturę. A Koło Pszczelarzy w Kościanie jest związane z przyrodą, dba o nią, dba o życiodajne owady, kultywuje tradycję, ale również oddziałuje na gospodarkę. Burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz wystąpił z wnioskiem do Kapituły Odznaki, a ta wraz z Zarządem Województwa przychyliła się do tego wniosku i przyznała odznaczenie za zasługi na polu gospodarczym, przyrodniczym i kulturowym Kołu, jego działaczom i członkom.

Koło Pszczelarzy w Kościanie założone zostało w 1871 roku pod nazwą Towarzystwo Pszczelnicze na Kościan i Okolicę. Pierwszym prezesem był Walenty Buczkowski, nauczyciel z Konojadu, a miało ono w swoich szeregach 20 członków. Działalność towarzystwa już od pierwszych lat była dobrze oceniania i stawiana za wzór dla całego regionu. W 1921 roku towarzystwo liczyło 70 członków, a rok później 100. 

Patronem Koła jest Klemens Kruszewski, były prezes tej organizacji (od 1962 roku), zasłużony mieszkaniec Kościana, nauczyciel miejscowego liceum, regionalista, instruktor harcerski i pszczelarz z zamiłowania. W czasie okupacji organizował tajne kursy, należał do Inspektoratu Rejonowego Armii Krajowej w Kościanie, więziono go w faszystowskich obozach, współtworzył Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej.
Obecnie kościańskie Koło Pszczelarzy zrzesza 51 pszczelarzy i posiada 1573 rodziny pszczele.

x

Zobasz także

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...

Wojewoda grała razem z WOŚP

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk gra razem z WOŚP! Do 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ...

Drogi muszą być bezpieczne

Działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach w regionie oraz plany w tym zakresie na najbliższy czas ...

Region dla przedsiębiorców

„Wielkopolska dla przedsiębiorców, czyli szeroki wachlarz możliwości wsparcia dla firm” to temat przewodni styczniowego spotkania ...

Dekalog naszych samorządowców

10 postulatów sformułowanych przez samorządowców zostało ogłoszonych i podpisanych podczas III Wielkopolskiego Kongresu Samorządowego, który ...