Pielęgnacja dębu „Krzysztof”

Usunięcie posuszu w koronie drzewa, prześwietlenie wnętrza korony drzewa, redukcja obwodowych gałęzi o grubości nieprzekraczającej 5 cm, redukcja konarów nad ulicą Garczyńskiego. Takim zabiegom zostanie poddany rosnący na Wildzie dąb „Krzysztof” – pomnik przyrody i prawdopodobnie najstarsze drzewo w Poznaniu.

Dąb "Krzysztof", fot. Rada Osiedla Wilda
Dąb „Krzysztof”, fot. Rada Osiedla Wilda

Wiek dębu szypułkowego rosnącego na placu zabaw u zbiegu ulic Prądzyńskiego i Garczyńskiego datuje się na około 250-300 lat. To oznacza, że drzewo pamięta jeszcze czasy sprzed rozbiorów Polski. Pomnikiem przyrody został ustanowiony 2 lata temu.

Przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych w odniesieniu do pomników przyrody wymaga uzgodnienia z organem ustanawiającym taką formę ochrony przyrody, czyli w tym przypadku z Radą Miasta Poznania. Dlatego odpowiedni projekt uchwały trafił już do Biura Rady Miasta, skierowany przez Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska. Po ekspertyzie dendrologicznej opracowanej przez Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Cedrus, pracownicy Wydziału przeprowadzili oględziny drzewa i potwierdzili, że należy przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne w jego koronie.

Zabiegi w taki sposób, aby zachować naturalny pokrój i statykę drzewa, z zachowaniem bezpieczeństwa użytkowników korzystających z terenu w sąsiedztwie drzewa. Wykonane prace nie mogą spowodować utraty walorów przyrodniczych pomnika przyrody.

x

Zobasz także

Borsukiem na Maltankę

Już w najbliższy weekend na tory przy jeziorze Maltańskim wyjedzie parowóz Borsig Bn2t, zwany Borsukiem ...

Tramwaj na Naramowice

Prace związane z budową nowej trasy tramwajowej na Naramowice postępują i obejmują coraz większy obszar. ...

Rowerem po Dolnej Wildzie

Od środy, 1 lipca, rozpoczyna się budowa ostatniego fragmentu nowej drogi rowerowej, która połączy okolice ...

Sztuka na placu Cyryla

Można już oglądać kolejną odsłonę projektu „Studencka Scena Postaw Twórczych Młoda Rzeźba UAP – Plac ...

Bądź współtwórcą muralu

Już niebawem w Poznaniu powstanie kolejny artystyczny stały mural – tym razem na ponad 250-metrowej ...