Pleszew i Rawicz wygrały


Konkurs Human Smart Cities został rozstrzygnięty. 25 miast dostanie pieniądze na swoje projekty

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło listę dotacji w konkursie „Human Smart City” (Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców). Swoje projekty zgłosiło 69 samorządów. Dofinansowanie otrzyma 25 podzielonych, które podzielono na kategorie: duże miasta, średnie i małe. Liczba przyznanych dotacji w każdej z kategorii to kolejno: 2, 15 i 8.
Swoje pomysły do konkursu zgłosiło 115 miast we wszystkich kategoriach.

Projekt „Human Smart City” był zapowiadany już w 2017 r. Jego idea polega na tym, żeby nie tyko myśleć o inteligentnych rozwiązaniach w organizacji transportu w mieście, ale skupić się także na potencjale mieszkańców w zakresie tego, co można w tej koncepcji zmieniać. Jak w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl powiedział Andrzej Słodki, naczelnik Wydziału Informacji Funduszy Europejskich, pomysły w ramach Human Smart City można porównać do dobrze znanych budżetów obywatelskich. Tyle tylko, że zamiast plebiscytu, tworzy się platformę współpracy pomiędzy mieszkańcami a władzami.

Konkurs Human Smart Cities miał dwuetapowy charakter. W pierwszym z nich, miasta zgłaszały „fiszki” projektowe, które następnie były ocenianie przez ekspertów. Jeszcze przed drugim etapem, kolejne samorządy były zapraszane do warsztatów i indywidualnych konsultacji w poszczególnych obszarach tematycznych. Drugim etapem, było złożenie ostatecznych projektów, poprawionych w oparciu o wiedzę ze szkoleń.
Założono, że wartość każdego z projektów nie może być mniejsza niż 500 tys. zł, ani większa niż 4 mln zł (kwoty netto), ponadto, każdy samorząd był zobowiązany, do zabezpieczenia wkłady własnego w wysokości 10 proc. wnioskowanej kwoty.

Łącznie, do konkursu zgłoszono 115 pomysłów (fiszek). Do drugiego etapu zakwalifikowano 69 z nich. Dofinansowanie otrzyma 25 miast. Wśród nich znalazły się Pleszew i Rawicz.

Rawicz za Pilotażowe wdrożenie inteligentnych i innowacyjnych rozwiązań Human Smart City dla miasta Rawicza z uwzględnieniem założeń Strategii Zrównoważonego Rozwoju Gminy Rawicz na lata 2015 – 2020 projekt zdobył 505 punktów

Pleszew za SMART Pleszew projekt zdobyl 503

x

Zobasz także

Budzyń i Koźminek miastami

W Polsce przybędzie 10 miast – zakłada projekt rozporządzenia przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i ...

Centrum medyczne w Osiecznej

We wtorek 21 lipca Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wraz z Anna Niedźwiecką, Dyrektor Centrum ...

WCZD rośnie w oczach

„W Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka widać stan zaawansowania robót. Jesteśmy już bardzo daleko w harmonogramie ...

950-lecia Opactwa w Lubiniu

W imieniu wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka wicewojewoda Aneta Niestrawska uczestniczyła w uroczystościach jubileuszu 950-lecia Opactwa ...

Lubuskie się starzeje

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące sytuacji demograficznej województwa lubuskiego w 2019 r. Sytuacja nie ...