Ładowarki emu.energy

Pleszew i Rawicz wygrały


Konkurs Human Smart Cities został rozstrzygnięty. 25 miast dostanie pieniądze na swoje projekty

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło listę dotacji w konkursie „Human Smart City” (Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców). Swoje projekty zgłosiło 69 samorządów. Dofinansowanie otrzyma 25 podzielonych, które podzielono na kategorie: duże miasta, średnie i małe. Liczba przyznanych dotacji w każdej z kategorii to kolejno: 2, 15 i 8.
Swoje pomysły do konkursu zgłosiło 115 miast we wszystkich kategoriach.

Projekt „Human Smart City” był zapowiadany już w 2017 r. Jego idea polega na tym, żeby nie tyko myśleć o inteligentnych rozwiązaniach w organizacji transportu w mieście, ale skupić się także na potencjale mieszkańców w zakresie tego, co można w tej koncepcji zmieniać. Jak w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl powiedział Andrzej Słodki, naczelnik Wydziału Informacji Funduszy Europejskich, pomysły w ramach Human Smart City można porównać do dobrze znanych budżetów obywatelskich. Tyle tylko, że zamiast plebiscytu, tworzy się platformę współpracy pomiędzy mieszkańcami a władzami.

Konkurs Human Smart Cities miał dwuetapowy charakter. W pierwszym z nich, miasta zgłaszały „fiszki” projektowe, które następnie były ocenianie przez ekspertów. Jeszcze przed drugim etapem, kolejne samorządy były zapraszane do warsztatów i indywidualnych konsultacji w poszczególnych obszarach tematycznych. Drugim etapem, było złożenie ostatecznych projektów, poprawionych w oparciu o wiedzę ze szkoleń.
Założono, że wartość każdego z projektów nie może być mniejsza niż 500 tys. zł, ani większa niż 4 mln zł (kwoty netto), ponadto, każdy samorząd był zobowiązany, do zabezpieczenia wkłady własnego w wysokości 10 proc. wnioskowanej kwoty.

Łącznie, do konkursu zgłoszono 115 pomysłów (fiszek). Do drugiego etapu zakwalifikowano 69 z nich. Dofinansowanie otrzyma 25 miast. Wśród nich znalazły się Pleszew i Rawicz.

Rawicz za Pilotażowe wdrożenie inteligentnych i innowacyjnych rozwiązań Human Smart City dla miasta Rawicza z uwzględnieniem założeń Strategii Zrównoważonego Rozwoju Gminy Rawicz na lata 2015 – 2020 projekt zdobył 505 punktów

Pleszew za SMART Pleszew projekt zdobyl 503

x

Zobasz także

Tłocznia gazu w Odolanowie

Wielkopolska jest jednym z województw, na terenie którego będzie przebiegał nowy korytarz dostaw gazu na ...

Likwidacja barier

Prawie 4 mln zł z PFRON trafi do 19 wielkopolskich powiatów. Dzięki tej kwocie samorządy ...

Jedno dziecko – jedno drzewo

Kalisz włącza się w akcję upamiętniającą narodziny nowych mieszkańców. 28 września 2019 roku rodzice dzieci, ...

Piła pozwała Skarb Państwa

Samorząd Piły złożył do Sądu Okręgowego pozew przeciwko Skarbowi Państwa, domagając się zapłaty zaległych środków ...

Calisia One znowu gra!

ANTCZAK Investments oficjalnie otworzył w Kaliszu wielofunkcyjny kompleks biznesowy Calisia One. Na terenie zrewitalizowanej fabryki ...