Fotografia wnętrz
Ładowarki emu.energy

Pływający ogród na Cybinie

Na rzece Cybinie, w sąsiedztwie Bramy Poznania, pojawiły się pływające ogrody. Na wyspie powstał kosz lęgowy dla ptactwa wodnego. Miejsce to upodobały już sobie okoliczne kaczki. To jeden z rezultatów działań Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz element wakacyjnego cyklu Bramy Poznania Rzeka żywa.

Na rzece Cybinie, w sąsiedztwie Bramy Poznania, pojawiły się pływające ogrody/ fot. Maciej Krajewski

Ogrody pływające to lekka konstrukcja wysp wodnych. Instalacje tego typu pomagają wprowadzać zieleń do centrum miast, zwiększać ich bioróżnorodność oraz oczyszczać wodę i powietrze. Pływające ogrody stwarzają warunki do powstania unikalnych ekosystemów. Na ich szatę roślinną składają się głównie gatunki rodzime. Dodatkowo ogród ewoluuje i rozwija się poprzez nowe nasiona nanoszone przez wiatr i ptactwo. Instalację, na zlecenie Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP, wykonała Fundacja OnWater.pl z Wrocławia. Projektowi powstania ogrodów towarzyszyły wydarzenia animacyjne organizowane przez Bramę Poznania ICHOT w ramach projektu Rzeka Żywa. Tegoroczna edycja poświęcona jest zwierzętom Cybiny.

Ogrody pływające zostały na stałe zacumowane do dna rzeki Cybiny, a na samej wyspie powstał kosz lęgowy dla ptactwa wodnego, który w swoim kształcie nawiązuje do budynku Bramy Poznania. Okoliczne kaczki bardzo polubiły swoją nową przystań i chętnie na niej przebywają.
To nie koniec działań. W przyszłym roku to miejskie biuro planuje organizację międzynarodowego wydarzenia CONNECTING Nature EXPO 2020, którego głównym założeniem będzie promocja rozwiązań opartych na przyrodzie (NBS). Rozpoczyna się też realizacja projektu Zdrowe i Zielone Przestrzenie Miejskie w ramach Programu URBACT III, które opierają się na idei tworzenia i otwierania zielonych przestrzeni na mieszkańców, wpływając na ich zdrowie i adaptację miasta do zmian klimatu.
Więcej na portalu poznan.pl

x

Zobasz także

Muzeum naszego Powstania

WXCA to pracownia architektoniczna z Warszawy, która na koncie ma m.in. nominowany do prestiżowej nagrody ...

Będzie grunwaldzki SOR

W czwartek podpisano umowę dotyczącą budowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na Grunwaldzie. SOR wraz z Centrum ...

Renowacja elewacji Marcinka

Od zachodniej ściany rozpoczął się remont elewacji gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Karola ...

Nowa remiza ratowników

Umowa z wykonawcą nowych budynków dla ratownictwa wodnego i specjalistycznego podpisana. Budynki powstaną na Woli, ...

Mickiewicza – jednokierunkowa

Jeden kierunek ruchu, zmiana sposobu parkowania i wprowadzenie strefy ograniczonej prędkości „Tempo 30”. Między innymi ...