Finansowanie pomostowe

Pływający ogród na Cybinie

Na rzece Cybinie, w sąsiedztwie Bramy Poznania, pojawiły się pływające ogrody. Na wyspie powstał kosz lęgowy dla ptactwa wodnego. Miejsce to upodobały już sobie okoliczne kaczki. To jeden z rezultatów działań Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz element wakacyjnego cyklu Bramy Poznania Rzeka żywa.

Na rzece Cybinie, w sąsiedztwie Bramy Poznania, pojawiły się pływające ogrody/ fot. Maciej Krajewski

Ogrody pływające to lekka konstrukcja wysp wodnych. Instalacje tego typu pomagają wprowadzać zieleń do centrum miast, zwiększać ich bioróżnorodność oraz oczyszczać wodę i powietrze. Pływające ogrody stwarzają warunki do powstania unikalnych ekosystemów. Na ich szatę roślinną składają się głównie gatunki rodzime. Dodatkowo ogród ewoluuje i rozwija się poprzez nowe nasiona nanoszone przez wiatr i ptactwo. Instalację, na zlecenie Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP, wykonała Fundacja OnWater.pl z Wrocławia. Projektowi powstania ogrodów towarzyszyły wydarzenia animacyjne organizowane przez Bramę Poznania ICHOT w ramach projektu Rzeka Żywa. Tegoroczna edycja poświęcona jest zwierzętom Cybiny.

Ogrody pływające zostały na stałe zacumowane do dna rzeki Cybiny, a na samej wyspie powstał kosz lęgowy dla ptactwa wodnego, który w swoim kształcie nawiązuje do budynku Bramy Poznania. Okoliczne kaczki bardzo polubiły swoją nową przystań i chętnie na niej przebywają.
To nie koniec działań. W przyszłym roku to miejskie biuro planuje organizację międzynarodowego wydarzenia CONNECTING Nature EXPO 2020, którego głównym założeniem będzie promocja rozwiązań opartych na przyrodzie (NBS). Rozpoczyna się też realizacja projektu Zdrowe i Zielone Przestrzenie Miejskie w ramach Programu URBACT III, które opierają się na idei tworzenia i otwierania zielonych przestrzeni na mieszkańców, wpływając na ich zdrowie i adaptację miasta do zmian klimatu.
Więcej na portalu poznan.pl

x

Zobasz także

Lasek Dębiec odnowiony

Zadrzewiony Park Lasek Dębiec otaczający fort IXa to teren zieleni oparty na założeniu pofortecznym oddzielony ...

Wyremontują schody

Podpisano umowy z wykonawcami remontu schodów przy ul. Spychalskiego oraz Parku Rekreacji Starołęka Mała w ...

Zbudują Centrum Enigma

Rozstrzygnięto przetarg na budowę Centrum Szyfrów Enigma. Realizacją inwestycji zajmie się konsorcjum firm w składzie ...

Agrobex buduje dom dla żyraf

Już niedługo na terenie poznańskiego ogrodu zoologicznego powstanie nowy wybieg dla nosorożców i żyraf wraz ...

Mini park na Jeżycach

Zaplanowane prace na skwerze położonym u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Janickiego. Wkrótce zmieni się on ...