Ukraina

Po PKS – architektoniczna różnorodność z Nowym Rynkiem

Biurowce, budynki mieszkalne i hotel, a pośrodku Nowy Rynek. Tak Skanska Property Poland chce zabudować teren kupiony od PKS po dawnym dworcu autobusowym w Poznaniu. Taką koncepcję opracowała pracownia JEMS Architekci z Warszawy, która wygrała zorganizowany przez firmę Skanska urbanistyczno-architektoniczny konkurs na zagospodarowanie terenów byłego dworca autobusowego. Projekt zaprezentowano na komisji polityki przestrzennej Rady Miast.
W ubiegłym roku Skanska kupiła teren za 63,5 mln zł. Od początku planowano, że miejsce byłego dworca PKS zajmie nowoczesna zabudowa biznesowa, przede wszystkim biurowce. Dziś wiadomo, że budynków w kwartale ulic Matyi, Wierzbięcice, Ks. J. Wujka i Przemysłowej ma być kilka. Wszystkie spajać ma ogólnodostępny plac, tzw. Nowy Rynek. Tak samo nazywa się cały projekt zagospodarowania dworca PKS.
Pierwsze w kolejności powstać mają budynki od strony ul. Matyi i Przemysłowej. Inwestor nie chce by były to budynki tylko o jednej funkcji. Projektowany jest już biurowiec, a w następnej kolejności najprawdopodobniej czterogwiazdkowy hotel przy ul. Matyi i budynek mieszkalny na rogu Ks. Wujka i Przemysłowej. Skanskiej zależy na architektonicznej różnorodności, dlatego projekty poszczególnych budynków pochodzić będą z różnych pracowni. JEMS Architekci przygotowali natomiast wstępny projekt całego kompleksu. Kluczem do jego odczytania jest tzw. Nowy Rynek, który ma powstać pomiędzy budynkami.
– Poznań odczytujemy poprzez place i rynki, które są najważniejszymi miejscami w tym mieście. Dziś te place odkrywane są na nowo. Dlatego stworzyliśmy ogólnodostępny główny plac, który ma być wykorzystywany przez cały rok, w różny sposób, np. na targ śniadaniowy, koncert, czy lodowisko. Stąd pomiędzy budynkami będzie dużo skrótów i przejść na rynek. Zależy nam na tym, żeby budynki nie były za długie i zbyt szerokie, żeby nie trzeba było ich obchodzić, by dojść do placu głównego – mówił na spotkaniu z radnymi i władzami miasta Paweł Majkusiak z JEMS Architekci.
W parterach budynków na Nowym Rynku proponowane są sklepy i restauracje. Najwyższy budynek całego kompleksu ma się znaleźć blisko narożnika ulic Wierzbięcice i Matyi. Jego wysokość ma stopniowo opadać w stronę Poznań City Center. Przed wieżowcem ma się znajdować kolejny plac – tym razem bardziej przypominający skwer – ze sztuką i na mniej formalny wypoczynek. Pod tym placem też ma się znajdować budynek, najprawdopodobniej o funkcji kulturalnej. Pod resztą kompleksu Skanska będą parkingi podziemne.
Całego tego terenu Skanska nie chce zabudować od razu. W połowie roku złożono już wniosek o warunki zabudowy dla całego tego terenu, ale teraz wstrzymują tę procedurę. Jako wniosek chcą dołączyć koncepcję projektu JEMS Architekci, która wygrała konkurs.
Architekt miejski Piotr Sobczak zapewnia, że będzie pilnować, by zagospodarowanie terenu dawnego dworca PKS sprzyjało też sensownemu urządzeniu kolejnych ważnych terenów w tej okolicy, czyli wolnych torów. Łukasz Kaleciński, dyrektor regionalny Skanska Property Poland poinformował, że firma jest w trakcie rozmów z Zarządem Dróg Miejskich i PKP w sprawie rozwiązań komunikacyjnych.
Propozycja Skanska przypadla też do gustu wiceprezydentowi Mariuszowi Wiśniewskiem, który podkreśla, że jest to teren ważny nie tylko dla wolnych torów, ale też dla sąsiedniej Wildy. Kompleks na dawnym PKSie musi wpisywać się w tkankę Wildy i zapraszać na wolne tory. Dla radnego Łukasza Mikuły, szefa komisji polityki przestrzennej, jednym z ważniejszych miejsc w projekcie zaprezentowanym przez firmę Skanska jest działka z zielonym placem na rogu Matyi i Wierzbięcic.
– To musi być miejsce, które otwiera się na ul. Ratajczaka i Stary Browar. Deweloper musi być w kontakcie z ZDM, który w przyszłości chce przebudować to ważne skrzyżowanie. Jeśli tam nadal ma być przejście podziemne, to ważne żeby nie były to toporne schody z lat 70. – twierdzi przewodniczący Mikuła.
Pracownia JEMS Architekci zapisała się już chlubnie w przestrzeni Poznania projektem biurowca Pixel przy ul. Grunwaldzkiej, za który zdobyła nagrodę J. B. Quadro oraz nowego skrzydła Biblioteki Raczyńskich.

Makieta JEMS Architekci

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...