Bolechowo 750×200 – maj 2017
Nickel 750×100 – Dąbrówka

Pociągi wrócą na trasę Jarocin–Września–Gniezno

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dziś umowę za 43,6 mln zł. na poprawę linii Września–Gniezno. Dzięki niej pasażerowie zyskają wygodną obsługę na stacjach w Gębarzewie, Marzeninie, Czerniejewie i Żydowie. To kolejna umowa na rewitalizację trasy Gniezno–Września–Jarocin.

Łącznie PLK przeznaczyły na nią prawie 100 mln zł. Inwestycja istotnie poprawi komunikację w Wielkopolsce.

Celem inwestycji jest przygotowanie tras dla przewozów pasażerskich między Jarocinem a Gnieznem. Pociągi powinny pojechać w grudniu, od nowego rozkładu jazdy 2017/2018. Przebudowane będą stacje w Gębarzewie, Marzeninie, Czerniejewie i Żydowie. Podróżni skorzystają z wygodniejszych, wyższych peronów. Zaplanowano na nich nowe: wiaty, ławki oraz gabloty i tablice informacyjne. Perony zyskają nową nawierzchnię oraz lepsze oświetlenie. Pochylnie i odpowiednie oznakowanie tras, to niektóre udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności.

– Każda inwestycja kolejowa o charakterze modernizacyjnym, czy rewitalizacyjnym jest istotna z punktu widzenia rozwoju infrastruktury w Wielkopolsce. Zwiększanie bezpieczeństwa i komfortu to najlepsza wizytówka dla polskich kolei. Warto pamiętać także o tym, że sprawnie działająca sieć kolejowa w naszej części kraju to równocześnie większa mobilność pasażerów i dodatkowy atut w kontekście rozwoju gospodarczego – komentuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Szybsze i bezpieczniejsze podróże

Modernizacja urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz rewitalizacja 24 obiektów inżynieryjnych oraz 19 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Wymieniony zostanie tor na długości przeszło 23 km. Przejazd pociągów przez stacje Gębarzewo i Czerniejewo usprawni wymiana 9 rozjazdów. Dzięki wykonanym pracom pociągi pasażerskie będą mogły jechać z prędkością do 120 km/h. Zwiększy się także przepustowość trasy.

Rewitalizacja linii nr 281 między Wrześnią a Gnieznem będzie kosztować 43,6 mln zł netto. Prace budowlane rozpoczną się na początku sierpnia 2017 r., a zakończą pod koniec czerwca 2018 r. Do grudnia wykonawca wykona wszystkie prace, które pozwolą, aby od nowego rozkładu jazdy 2017/2018 pojechały pociągi pasażerskie między Jarocinem a Gnieznem. Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm Alusta S.A. z Poznania oraz Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury DOLKOM z Wrocławia.

Powstaje dobra oferta dla podróżnych

Poza umową na odcinek Gniezno–Września, Polskie Linie Kolejowe przeznaczyły już ponad 56 mln zł na rewitalizację linii nr 281 między Jarocinem a Gnieznem. Prace obejmowały m.in. tory i obiekty inżynieryjne.

Szczególnie ważna była, wykonana w 2016 r., modernizacja mostu w Orzechowie. W efekcie robót przywrócono dwutorową jazdę przez most. Ponadto wykonano modernizację na odcinku Żerków–Orzechowo i przyłączenie bocznicy Volkswagena na stacji Września. Modernizacja na odcinku Jarocin–Żerków oraz stacji Żerków ma być ukończona do 30 września 2017 roku. Na odnowionych odcinkach zapewniona jest możliwość jazdy pociągów pasażerskich z prędkością 100/120 km/h, a towarowych 80 km/h.

Działania zarządcy infrastruktury konsekwentnie zmierzają do budowy coraz lepszych połączeń w regionie. Zwiększa się dostępność i konkurencyjność kolei, a tym samym lepsze warunki życia mieszkańców.

x

Zobasz także

Kolejne inwestycje z WRPO 2014+ w kształcenie zawodowe i transport miejski

Dwa projekty powiatu wrzesińskiego związane z rozwojem infrastruktury kształcenia zawodowego oraz projekty Konina, Leszna i ...

355 mln zł na ostatni etap modernizacji linii Poznań-Wrocław

Zmodernizowana stacja Rawicz, krótsze podróże, wyższy komfort obsługi pasażerów i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa – to ...

Jest koncepcja zagospodarowania 25 ha w Gnieźnie

W wyniku warsztatów urbanistycznych charrette dotyczących zagospodarowania 25 ha terenów inwestycyjnych PKP S.A. w Gnieźnie ...

Gminne inwestycje z gospodarki wodno–ściekowej na palecie interwencji unijnej z WRPO 2014+

Projekty dotyczące inwestycji z obszaru gospodarki wodno-ściekowej na terenie gmin Krzywiń, Odolanów, Czempiń, Ryczywół i ...

FAMOT w Pleszewie rozbudowuje się

We wtorek (30 maja) w Pleszewie odbyła się uroczystość wkopania pierwszej łopaty pod budowę nowych ...