Bolechowo 750×200 – maj 2017

Podatek od wynajmu mieszkania

Do 21 stycznia trzeba zdecydować, jakie zasady opodatkowania dochodów z wynajmu mieszkania wybrać na ten rok. Jeśli urząd skarbowy dowie się o czerpaniu zysków z lokalu bez jego wiedzy, naliczy podatek w wysokości 75 proc.! Podatek od wynajmu mieszkania można płacić ryczałtem albo na zasadach ogólnych. Na zasadach ogólnych podatek liczy od dochodu. Natomiast ryczałt naliczany jest od przychodu. Według przepisów przychód to cała kwota jaką otrzymuje się od najemcy. A dochód, to przychód minus koszty, które ponosi się w związku z wynajmem lokalu.
Dokonany przez podatnika wybór formy opodatkowania obowiązuje przez cały rok podatkowy. Nie ma możliwości jej zmiany w trakcie roku podatkowego.
Dochód z wynajęcia mieszkania podlega opodatkowaniu według zwykłej skali podatkowej 19, 30, 40 proc. Rozlicza się go razem z innymi dochodami uzyskanymi w trakcie roku podatkowego.
Dochody uzyskane w bieżącym roku z wynajęcia domu bądź mieszkania trzeba ostatecznie rozliczyć do 30 kwietnia następnego roku w zwykłym rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36.
Ryczałt płaci się od przychodu w wysokości 8,5 oraz 20 proc. Jeśli przychody z tytułu najmu nie przekroczą w ciągu tego roku kwoty stanowiącej równowartość 4 tys. euro, czyli w tym roku 15 072 zł stawka wynosi 8,5 proc. Natomiast jeśli przekroczą, od każdej następnej złotówki przychodu należy zapłacić 20 proc. podatku.
Jeśli zdecydujemy się na ryczałt, musimy do 20 stycznia, pisemnie poinformować o tym swój urząd skarbowy. agag

x

Zobasz także

Zielona przestrzeń zagospodarowana

Park przy ul. Heweliusza i wieża widokowa na Szachtach zwyciężyły w konkursie na najlepiej zagospodarowaną ...

Budma 2019: deszcz nagród

Złoty Medal MTP, Konkurs Szkice Architektoniczne, konkurs Acanthus Aureus BUDMA 2019;Architecture Budma Award 2019 i ...

Grono miast przyszłości

Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, ale też Grodzisk Mazowiecki, Tarnów, Września, Stryków czy Niepołomice – wszystkie ...

Poznań Główny – nowy peron

Dodatkowy peron i połączenie przejściem podziemnym stacji z dworcem PKS – tak zmieni się stacja ...

75 procent bonifikaty

Rada Miasta Poznania przyjęła projekt Koalicji Obywatelskiej , zakładający bonifikatę w wysokości 75 procent. W ...