Polacy są eko?

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Banku Ochrony Środowiska już 64 proc. Polaków kupuje energooszczędne żarówki oraz sprzęty AGD i RTV, a dwie trzecie twierdzi, że segreguje śmieci. Badanie ,,Postawy Polaków wobec ochrony środowiska i oszczędzania energii” zrealizowano techniką bezpośrednich wywiadów na grupie tysiąca osób powyżej 15. roku życia. Zgodnie z wynikami ankiety większość Polaków (72 proc.) wierzy, że działania jednostki mają wpływ na ochronę środowiska, a jednocześnie tyle samo badanych nie postrzega zachowań innych obywateli jako proekologiczne. To może dziwić, zwłaszcza że – jak pokazują badania – bardzo chętnie sięgamy po energooszczędne produkty (żarówki, AGD, RTV). Najczęściej (79 proc.) kupują je osoby z większych miast – od 100 do 500 tys. mieszkańców. O taki sprzęt najmniej zabiegają społeczności wiejskie.
Jednakże jeśli chodzi o segregacje odpadów domowych, to właśnie wieś przoduje w zestawieniu. Trzech na czterech jej mieszkańców deklaruje takie działania, podczas gdy w miastach zamieszkałych przez 100-500 tys. osób robi to tylko co drugi badany.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie BOŚ Banku wynika także, że najwięcej ,,ekologicznych” znajdziemy wśród osób po 30. roku życia. Bardziej przyjazne środowisku są kobiety (53 proc. wobec 47 proc. mężczyzn). Dwie trzecie osób ze zdecydowaną postawą ekologiczną znajduje się w średniej sytuacji materialnej. Ale blisko 40 proc. ankietowanych z tej grupy jest również skłonnych zapłacić więcej, jeśli tylko produkt przyczynia się do ochrony środowiska. Prawie trzy czwarte wszystkich badanych uważa, że banki powinny udzielać preferencyjnych kredytów proekologicznych.

x

Zobasz także

Nowa strategia rozwoju

Strategię rozwoju województwa do 2030 roku przyjął 27 stycznia Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Według władz samorządu ...

Turyści polubili Polskę

W pierwszych trzech kw. 2019 r. Polskę odwiedziło o 8,2 proc. więcej zagranicznych turystów niż ...

Nadzwyczajny zjazd samorządowców

Podczas obrad II Nadzwyczajnego Wielkopolskiego Kongresu Samorządowego ponad 200 obecnych w Sali Sesyjnej UMWW w ...

Granty na „Rozwój Lokalny”

54 miasta rozpoczęły wyścig po granty z Programu „Rozwój Lokalny”; mają szanse na wsparcie doradcze ...

Architekci dla J. Owsiaka

Herbatka z Robertem Koniecznym w jego Arce, a może zwiedzanie Pawilonu Miesa van der Rohe ...