Polacy wzięli wiosną 1 mld zł kredytów we franku

Klienci postanowili wykorzystać wiosenny wzrost kursu szwajcarskiej waluty i w drugim kwartale zaciągnęli w CHF najwięcej kredytów od jesieni 2009 r. Wiele wskazuje na to, że obecnie amatorów franka nie ubywa. Żyłka hazardu nie opuszcza poszukujących kredytów mieszkaniowych – pokazały statystyki Związku Banków Polskich, dotyczące sprzedaży kredytów hipotecznych za II kwartał. Udział kredytów frankowych w nowej sprzedaży zwiększył się w tym czasie do 7,5 z 6,1 proc. w poprzednich sześciu miesiącach.

Wartość kredytów w CHF (mld zł)


Ĺšródło: ZBP

A to oznacza, że od kwietnia do końca czerwca klienci pożyczyli we frankach 1 mld zł. To już całkiem spora suma. Takie kwoty kredytów frankowych na widziano na rynku ostatnio półtora roku temu. Wiele wskazuje na to, że nie jest to jednorazowy incydent.
– Można się spodziewać, że sprzedaż kredytów w CHF w trwającym właśnie kwartale będzie miała zbliżony udział do tego z wiosny – stwierdza Artur Bajon, dyrektor sprzedaży Open Finance.

Udział kredytów w CHF w wartości nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych


Ĺšródło: ZBP

Kurs franka, który w sierpniu pokonał barierę 4 zł, dodatkowo rozbudził wyobraźnię zainteresowanych zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego. Osób upatrujących we franku szansy na kredyt, który stopnieje wraz ze spadkiem kursu szwajcarskiej waluty, znacznie przybyło. Swój udział w odrodzeniu popularności franka mają m.in. klienci refinansujący kredyty złotowe na CHF.
Nie da się ukryć, że klientom spłacającym już kredyty złotowe dopiekł wzrost stóp procentowych w Polsce. W ciągu kilku pierwszych miesięcy roku stopy podwyższyły się z 3,5 do 4,5 proc. W efekcie rata 300 tys. zł kredytu z połowy 2008 roku, z niską, bo równą 1 p.p. marżą, wzrosła już do ponad 1740 zł z niecałych 1600 zł pod koniec 2010 roku.
Rosnący popyt na CHF napotyka jednak na przeszkodę w postaci niskiej podaży. Kredyt we franku obecnie można praktycznie dostać wyłącznie w dwóch bankach: BPH i Nordei. W pierwszym na maksymalnie 80 proc. wartości nieruchomości, a w drugim na najwyżej 90 proc. LtV. Średnia marża mieści się między 2,75 a 3,2 p.p. Oferuje je także PKO BP, ale z zaporową marżą ponad 6 p.p., oraz DB PBC, ale tylko dla klientów z dochodami netto w wysokości 50 tys. zł miesięcznie. Z kredytów w CHF wycofały się ostatnio: mBank, MultiBank i Alior.
W sprzedaży kredytów mieszkaniowych swoją pozycję poprawiło też nieco euro. Udział europejskiej waluty w nowej sprzedaży w drugim kwartale br. wyniósł 14,1 proc., podczas gdy kwartał wcześniej było to 13,2 proc.

x

Zobasz także

Znowu bierzemy kredyty

Chętnych na kredyty mieszkaniowe było w czerwcu prawie o 30 proc. więcej niż w kwietniu. ...

Lipcowa oferta obligacji

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 0,50% w skali roku, a 2-letnich papierów skarbowych 1,00%. Pozostałe ...

Monety okolicznościowe w 2020 r.

Najbliższa planowana emisja: Wielcy polscy ekonomiści – Stanisław Głąbiński [2 lipca] W 2020 roku ukazały się ...

Egzaminy dla aktuariuszy

Minister Finansów 3 czerwca podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminu aktuarialnego Wydłużamy czas na ...

„Kościół Mariacki” za 5 zł

22 maja 2020 r. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę z serii „Odkryj Polskę” ...