Pomoc niepełnosprawnym

Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia zapoznała się z prowadzonymi przez miasto działaniami na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 r. Poznań zamieszkiwało ponad 67 tys. niepełnosprawnych, choć prawnie status ten posiada 42 tys. osób. Największą część tej grupy stanowią mieszkańcy z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Dla nich powstał dokument zawierający kierunki działań i zadania miasta na rzecz integracji społecznej na lata 2012-2020.

Dzięki współpracy Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych z organizacjami pozarządowymi prowadzonych jest 9 środowiskowych domów samopomocy. Osobom niepełnosprawnym dedykowane są także 4 mieszkania treningowe, w których uczą się samodzielnego funkcjonowania i otrzymują indywidualne wsparcie psychologiczne. Jak podkreślali urzędnicy, cieszy się on dużym zainteresowaniem i z pewnością będzie kontynuowany. Co roku w przestrzeni publicznej likwidowane są kolejne bariery architektoniczne.

– Dostępne otoczenie jest nie tylko przyjazne dla osób z niepełnosprawnością, ale ułatwia życie wszystkim uczestnikom – mówiła Dorota Potejko, pełnomocniczka Prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami, wskazując, że z pozytywnych zmian korzystają także rodzice z wózkami, osoby starsze, czy nawet turyści z walizkami. Planowane inwestycje infrastrukturalne w mieście podlegają opinii Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Prezydent Miasta wydał zarządzenie ze Standardami Dostępności dla Poznania, które są obecnie wdrażane chociażby przy poszerzaniu Strefy Płatnego Parkowania o Wildę i Łazarz. Dzięki współpracy urzędników i środowiska niepełnosprawnych ustalono priorytetową listę przejść dla pieszych, na których sygnalizacja świetlna zostanie poszerzona o sygnał dźwiękowy. Również inne wydziały włączają się w usuwanie barier architektonicznych – w szkołach, czy instytucjach kulturalnych budowane są podjazdy, przystosowywane sale i pracownie.
Foto: Montaż sygnalizacji akustycznej na przejściu dla pieszych (fot. poznan.pl)
Źródło:biuletynpoznan.pl

x

Zobasz także

Nowy blask szkoły przy Różanej

Elewacja zabytkowego gmachu szkolnego u zbiegu ulic Różanej i Niedziałkowskiego w Poznaniu zostanie odnowiona. Spółka ...

Infocentrum na Sołaczu

Za pieniądze ze sprzedaży gruntów i budynków uczelnia zamierza wybudować Infocentrum – nowy gmach z ...

Andersia Silver w 2023 r.

Według projektów, Andersia Silver będzie najwyższym budynkiem w Poznaniu. Budynek powstanie obok Starego Browaru i ...

Muzeum Zoo w lwiarni

Otwarcie Muzeum Historii Zoo i Lwa zbliża się wielkimi krokami. Już wiosną pierwsi odwiedzający będą ...

Rynek Łazarski jak nowy

Po pięciu latach od podjęcia prac nad przygotowaniem projektu remontu Rynku, konsultacjach społecznych, konkursie w ...