Fotografia wnętrz

Pomoc w utylizacji odpadów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał ponad 5 mln zł na utylizację odpadów chemicznych składowanych w Kaliszu. Chodzi o niebezpieczne substancje, które były składowane w jednym z kaliskich magazynów. Zostały tam zwiezione w latach 2013-2015, kiedy magazyn był wynajmowany pod działalność gospodarczą. „Biznesmen”, który wynajmował nieruchomość, trafił do więzienia.

Usunięcie i unieszkodliwienie niebezpiecznych odpadów z Kalisza będzie kosztował łącznie ponad 10 mln zł. Inwestycja finansowana w połowie ze środków własnych NFOŚGW pozwoli zutylizować 3 tys. ton odpadów chemicznych. Przedsięwzięcie ma być przeprowadzone do 30 listopada 2020 r.

Umowę potwierdzającą wsparcie podpisali w Warszawie wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk oraz prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest usunięcie oraz termiczne unieszkodliwienie nielegalnie i niewłaściwie magazynowanych odpadów niebezpiecznych, stwarzających zagrożenie w postaci potencjalnego, niekontrolowanego uwolnienia się substancji do środowiska, eksplozji lub pożaru materiałów łatwopalnych. Odpady te to mieszaniny o nieznanym składzie chemicznym w ilości 3 tys. ton, z których ok. 2,7 tys. ton uznano za niebezpieczne.

Były one magazynowane w budynku o powierzchni zabudowy 997 m kw. Zagrożenie powstało w 2013 r. w wyniku niewłaściwego, niezgodnego z obowiązującym prawem magazynowania m.in. drażniących i łatwopalnych chemikaliów. Od 2015 r. odpady te uważa się za porzucone przez prowadzącego działalność gospodarczą.

Jak przypomina portal naszemiasto.pl, działalność gospodarczą w wynajętym magazynie prowadził mieszkaniec Poznania – Patryk M. Po dwóch latach magazynowania odpadów przedsiębiorca… zniknął. Ostatecznie został zatrzymany przez organy ścigania i skazany na dwa lata więzienia. Okazało się jednak, był tylko tzw. słupem a w rzeczywistości składowaniem odpadów zajmowały się inne osoby. Patryk M. nigdy ich nie wydał.

Miasto Kalisz przejmując na własność nieruchomości, w obszarze których zmagazynowano odpady (działkę i budynek magazynowy wraz z nielegalnie nagromadzonymi w nim odpadami) uzyskało możliwość sięgnięcia po pomoc finansową z NFOŚiGW.

x

Zobasz także

Szybciej do Leszna i Wrocławia

We wtorek w godzinach popołudniowych oficjalnie oddano do użytku węzeł Konarzewo na odcinku S5 Poznań ...

Remont szpitala w Ludwikowie

Zwiększenie dostępności specjalistycznych usług zdrowotnych dotyczących chorób płuc – przede wszystkim w zakresie onkologii – ...

Inwestycja w Głównej

Firma Schlosser Heiztechnik Gruppe Polska przygotowała realizację obiektu produkcyjno-magazynowego w miejscowości Główna (woj. wielkopolskie). Pod ...

Wsparcie projektu AEROSFERA

W Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak i Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. ...

Kurorty wiejskie nagrodzone

Świeże powietrze, piękno natury i niepowtarzalny klimat – to wszystko odnajdziemy na wielkopolskiej wsi, która ...