Fotografia wnętrz
Ładowarki emu.energy

Pomoc w utylizacji odpadów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał ponad 5 mln zł na utylizację odpadów chemicznych składowanych w Kaliszu. Chodzi o niebezpieczne substancje, które były składowane w jednym z kaliskich magazynów. Zostały tam zwiezione w latach 2013-2015, kiedy magazyn był wynajmowany pod działalność gospodarczą. „Biznesmen”, który wynajmował nieruchomość, trafił do więzienia.

Usunięcie i unieszkodliwienie niebezpiecznych odpadów z Kalisza będzie kosztował łącznie ponad 10 mln zł. Inwestycja finansowana w połowie ze środków własnych NFOŚGW pozwoli zutylizować 3 tys. ton odpadów chemicznych. Przedsięwzięcie ma być przeprowadzone do 30 listopada 2020 r.

Umowę potwierdzającą wsparcie podpisali w Warszawie wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk oraz prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest usunięcie oraz termiczne unieszkodliwienie nielegalnie i niewłaściwie magazynowanych odpadów niebezpiecznych, stwarzających zagrożenie w postaci potencjalnego, niekontrolowanego uwolnienia się substancji do środowiska, eksplozji lub pożaru materiałów łatwopalnych. Odpady te to mieszaniny o nieznanym składzie chemicznym w ilości 3 tys. ton, z których ok. 2,7 tys. ton uznano za niebezpieczne.

Były one magazynowane w budynku o powierzchni zabudowy 997 m kw. Zagrożenie powstało w 2013 r. w wyniku niewłaściwego, niezgodnego z obowiązującym prawem magazynowania m.in. drażniących i łatwopalnych chemikaliów. Od 2015 r. odpady te uważa się za porzucone przez prowadzącego działalność gospodarczą.

Jak przypomina portal naszemiasto.pl, działalność gospodarczą w wynajętym magazynie prowadził mieszkaniec Poznania – Patryk M. Po dwóch latach magazynowania odpadów przedsiębiorca… zniknął. Ostatecznie został zatrzymany przez organy ścigania i skazany na dwa lata więzienia. Okazało się jednak, był tylko tzw. słupem a w rzeczywistości składowaniem odpadów zajmowały się inne osoby. Patryk M. nigdy ich nie wydał.

Miasto Kalisz przejmując na własność nieruchomości, w obszarze których zmagazynowano odpady (działkę i budynek magazynowy wraz z nielegalnie nagromadzonymi w nim odpadami) uzyskało możliwość sięgnięcia po pomoc finansową z NFOŚiGW.

x

Zobasz także

Nowa elektrownia wiatrowa

Energetyka jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki objętych Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Polski rząd ...

Duży gabaryt w Skokach

Firma ATJ Development przygotowała realizację obiektu handlowego w miejscowości Skoki. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano budowę ...

V etap obwodnicy Wągrowca

W czwartek w Wągrowcu (wielkopolskie) podpisano list intencyjny ws. budowy kolejnego etapu obwodnicy miasta. Do ...

Nowa komenda w Kaliszu

W Kaliszu otwarto nową siedzibę komendy Miejskiej Policji. Koszt to 57 mln zł. Nowa siedziba ...

E-solarisy dla Konina

Spółka Solaris Bus & Coach poinformowała o podpisaniu umowy na sześć autobusów elektrycznych z Miejskim ...