Finansowanie pomostowe

Pomysł na zysk

Polacy zastanawiają się, w co warto obecnie inwestować. Szukają sposobów zapewniających z jednej strony bezpieczeństwo inwestycji,

a z drugiej wysoką stopę zwrotu. Niesłabnącym zainteresowaniem w Polsce cieszą się inwestycje w nieruchomości. Jedynym pomysłem na inwestycje w tym sektorze nie jest już jednak kupno mieszkania i wynajem. Można również skorzystać z rozwiązania zaproponowanego przez firmę Technobeton, które pozwala na zwrot z inwestycji na poziomie 40%. Sukces takiej formy inwestycji potwierdza już osiem realizowanych w Polsce projektów.

Inwestycje w nieruchomości stają się coraz bardziej popularne i opłacalne. Widać to po szybko rosnącym rynku mieszkań na wynajem, które stają się jedną z ulubionych form lokaty kapitału przez Polaków. W związku z tym, że inwestorzy coraz chętniej skłaniają się do wejścia na rynek nieruchomości, w sektorze pojawiają się nowe modele inwestycji przyciągające inwestorów stabilnością, sprawdzalnością i wysoką stopą zwrotu. Na polski rynek wkracza m.in. innowacyjna wersja technologii taniego budownictwa firmy Technobeton. Dzięki pomysłowi na inwestycję firma znalazła się w tym roku w gronie laureatów rankingu Gazele Biznesu 2017 najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw. Pomysł na biznes tej firmy pozwala na 40% zwrotu z inwestycji.

Polacy poszukają sposobów na bezpieczną inwestycję. Biorąc pod uwagę niski poziom stóp procentowych i oprocentowania lokat osoby chcące uniknąć inwestycji o wysokim ryzyku powinny w najbliższym czasie zwrócić uwagę na rynek nieruchomości, który pozostaje atrakcyjny ze względu na stabilność cen mieszkań i zachęcające zyski z wynajmu. Ponadto na rynku nieruchomości pojawiają się nowe atrakcyjne pomysły na inwestycje, które oferują bardzo wysoką rentowność. Takim nowościom szczególnie warto się przyglądać w najbliższym czasie – mówi Dominik Soszyński, Open Finance.

Jedną z innowacji na rynku jest produkt firmy Technobeton, która opracowała projekt budynku mieszkalnego zbudowanego z prefabrykatów. Technologia ta jest nowością na polskim rynku nieruchomości, ale w zachodniej Europie już od lat 70. korzysta z niej większość małego i średniego budownictwa. We Francji niemal 80% wszystkich budynków wielorodzinnych jest wznoszonych z wcześniej wyprodukowanych prefabrykatów. Pozwala to na znaczną redukcję kosztów budowy oraz jej uproszczenie. Jednocześnie budynki zachowują wysoką jakość wykonania i są bardzo funkcjonalne. Technobeton, dzięki współpracy z francuską firmą SEAC Guiraud Freres, również opracował metodę prefabrykacji większości elementów konstrukcyjnych budynku. Dzięki temu proponuje kompleksową ofertę inwestycyjną w postaci projektu bloku złożonego z dowolnie łączonych małych i dużych modułów, produkowanych materiałów potrzebnych do wybudowania stanu surowego, a także biura projektowego oferującego pomoc przy adaptacji bazowego projektu do lokalnych warunków oraz wymagań inwestora.

.Jest to projekt dla wszystkich inwestorów. Dedykowany także tym, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w działaniu na rynku nieruchomości i w sektorze budowlanym oraz tych, którzy nie byli zadowoleni z sukcesów ekonomicznych swoich wcześniejszych projektów z uwagi na złe projektowanie, wysokie koszty budowy czy słabą sprzedaż mieszkań. Jako firma jesteśmy w stanie przeprowadzić inwestora przez cały proces inwestycyjny. Dzięki temu ryzyko projektowe, budowlane i wykonawcze jest ograniczone absolutnie do minimum – mówi Piotr Turski, prezes zarządu Technobetonu. – Przede wszystkim inwestorom pokazujemy zrealizowane już projekty, znajdujące się w wielu miejscach, na różnych rynkach, a zakończone takim samym sukcesem sprzedaży. Nasze rozwiązanie zostało wielokrotnie, praktycznie przetestowane. Dlatego mamy pewność, że proponowany projekt jest dobry i wiemy, jakie są rzeczywiste koszty inwestycji i zyski – dodaje.

Modelowa inwestycja została oddana w 2017 roku, dlatego firma oszacowała koszty i zyski inwestycji uwzględniając zmiany, jakie zaszły na rynku w ostatnich latach. Jak prezentują się wyniki obecnie?

Przykładowa inwestycja w 2018 roku obejmie budowę dwóch bloków mieszkalnych, a każdy z nich składać się będzie z 3 segmentów, czyli 88 mieszkań łącznie. Koszt wybudowania 1 mkw. PUM (powierzchni użytkowej mieszkań) w technologii taniego budownictwa mieszkaniowego Technobeton bez działki, sieci zewnętrznych i zagospodarowania terenu wynosi obecnie około 1 880 złotych za mkw. Jeśli natomiast uwzględnimy średni koszt zakupu działki, budowy sieci zewnętrznych i kosztów sprzedaży mieszkań całkowity koszt inwestycji powinien wynieść 2,5-2,6 tysiąca złotych za mkw. W kalkulacji przyjęto niską na wielu rynkach cenę sprzedaży mieszkania – 3 900 złotych brutto za 1 mkw. i po 5 tysięcy złotych brutto za jedno miejsce postojowe naziemne i piwnicę. Koszt inwestycji wyniesie około 10 milionów złotych. Natomiast przychód z inwestycji około 15 milionów złotych. Prognozowany zysk z inwestycji wyniesie zatem około 5 milionów złotych brutto i 4 milionów złotych netto już po uwzględnieniu podatku dochodowego. Rentowność proponowanej inwestycji jest zatem bardzo wysoka – wynosi około 40% w okresie około 2 lat tj. od momentu zakupu działki do wybudowania i sprzedaży mieszkań.

Inwestorzy znający rynek deweloperski wiedzą jednak, że wymogi kapitałowe przy takiej inwestycji stanowią około 30% jej kosztu, czyli tutaj około 3 miliony złotych. Taka suma pozwala na zakup działki, zaprojektowanie i wykonanie połowy stanu surowego budynków. Natomiast reszta kosztów jest finansowana z wpłat nabywców mieszkań w trakcie realizacji inwestycji, ewentualnie z kredytu bankowego, gdzie wymagany wkład własny inwestora przez banki wynosi 20-30%.

W ciągu 2 lat inwestor ma więc szansę na zwrot z zainwestowanego kapitału na poziomie prawie 130% kapitału, który wniósł. Biorąc pod uwagę, że Polacy chętnie wybierają bezpieczne formy inwestycji, to ta propozycja może stać się kuszącą alternatywą dla tradycyjnych form inwestowania na rynku nieruchomości.

+ Plusy

– sprawdzona inwestycja

– sprawdzona technologia

– szybki zwrot z inwestycji

– krótki czas budowy – w ciągu jednego sezonu

– niskie wymagania dotyczące specjalistycznych umiejętności ekipy budowlanej i sprzętu wykorzystywanego na budowie

– powtarzalność i modułowość projektu

– minimum procedur wynikających z zastosowania gotowego, modułowego projektu

– udział sztabu doświadczonych ludzi pracujących na sukces inwestycji

– najniższa cena projektu i gotowego mieszkania za mkw. na rynku

Minusy

– nie jest to projekt oferujący finalnie produkt dla klienta zamożnego

– dla części z klientów zainteresowanych mieszkaniem może stanowić problem brak parkingów podziemnych pod budynkiem. Można go jednak zrekompensować garażem podziemnym lub nadziemnym niezwiązanym z bryłą budynku

– ograniczenie wysokości budowanego budynku do 6 kondygnacji

Technobeton

Technobeton istnieje od 2007 roku i jest dynamicznie rozwijającą się firmą o polskim kapitale i europejskiej myśli technicznej. Firma wykorzystała doświadczenie producenta wyrobów budowlanych, wiedzę o najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych, a także znajomość rynku deweloperskiego i funkcjonalnych rozwiązań architektonicznych, by stworzyć nowoczesny projekt taniego budownictwa mieszkaniowego. Dzięki temu oferuje kompleksową ofertę inwestycyjną w postaci projektu bloku złożonego z dowolnie łączonych małych i dużych modułów, produkowanych materiałów potrzebnych do wybudowania stanu surowego, a także biura projektowego oferującego pomoc przy adaptacji bazowego projektu do lokalnych warunków oraz wymagań inwestora.

x

Zobasz także

Są działki na 60 tys. mieszkań

Mieszkanie Plus: Na gruntach przekazanych do KZN może powstać 60 tys. mieszkań Przeanalizowaliśmy 500 tys. ...

Niewypał czy sukces

Potrzeby i oczekiwania społeczne są znacznie większe. Świadczy o tym chociażby rosnące zainteresowanie programem Mieszkanie ...

M+ na Wolnych Torach

Chcemy żeby Mieszkanie Plus na poznańskich Wolnych Torach było absolutnie perłą w koronie i najlepszą ...

Zły stan kamienic

Jak informuje portal epoznan.pl Nadzór Budowlany sprawdził poznańskie kamienice. W większości stwierdzono nieprawidłowości Z wyników ...

Mieszkanie za 12 tysięcy

Zaledwie 12 tysięcy złotych – tyle trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie wystawione na sprzedaż w ...