Ukraina

Pomysł na zysk

Polacy zastanawiają się, w co warto obecnie inwestować. Szukają sposobów zapewniających z jednej strony bezpieczeństwo inwestycji,

a z drugiej wysoką stopę zwrotu. Niesłabnącym zainteresowaniem w Polsce cieszą się inwestycje w nieruchomości. Jedynym pomysłem na inwestycje w tym sektorze nie jest już jednak kupno mieszkania i wynajem. Można również skorzystać z rozwiązania zaproponowanego przez firmę Technobeton, które pozwala na zwrot z inwestycji na poziomie 40%. Sukces takiej formy inwestycji potwierdza już osiem realizowanych w Polsce projektów.

Inwestycje w nieruchomości stają się coraz bardziej popularne i opłacalne. Widać to po szybko rosnącym rynku mieszkań na wynajem, które stają się jedną z ulubionych form lokaty kapitału przez Polaków. W związku z tym, że inwestorzy coraz chętniej skłaniają się do wejścia na rynek nieruchomości, w sektorze pojawiają się nowe modele inwestycji przyciągające inwestorów stabilnością, sprawdzalnością i wysoką stopą zwrotu. Na polski rynek wkracza m.in. innowacyjna wersja technologii taniego budownictwa firmy Technobeton. Dzięki pomysłowi na inwestycję firma znalazła się w tym roku w gronie laureatów rankingu Gazele Biznesu 2017 najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw. Pomysł na biznes tej firmy pozwala na 40% zwrotu z inwestycji.

Polacy poszukają sposobów na bezpieczną inwestycję. Biorąc pod uwagę niski poziom stóp procentowych i oprocentowania lokat osoby chcące uniknąć inwestycji o wysokim ryzyku powinny w najbliższym czasie zwrócić uwagę na rynek nieruchomości, który pozostaje atrakcyjny ze względu na stabilność cen mieszkań i zachęcające zyski z wynajmu. Ponadto na rynku nieruchomości pojawiają się nowe atrakcyjne pomysły na inwestycje, które oferują bardzo wysoką rentowność. Takim nowościom szczególnie warto się przyglądać w najbliższym czasie – mówi Dominik Soszyński, Open Finance.

Jedną z innowacji na rynku jest produkt firmy Technobeton, która opracowała projekt budynku mieszkalnego zbudowanego z prefabrykatów. Technologia ta jest nowością na polskim rynku nieruchomości, ale w zachodniej Europie już od lat 70. korzysta z niej większość małego i średniego budownictwa. We Francji niemal 80% wszystkich budynków wielorodzinnych jest wznoszonych z wcześniej wyprodukowanych prefabrykatów. Pozwala to na znaczną redukcję kosztów budowy oraz jej uproszczenie. Jednocześnie budynki zachowują wysoką jakość wykonania i są bardzo funkcjonalne. Technobeton, dzięki współpracy z francuską firmą SEAC Guiraud Freres, również opracował metodę prefabrykacji większości elementów konstrukcyjnych budynku. Dzięki temu proponuje kompleksową ofertę inwestycyjną w postaci projektu bloku złożonego z dowolnie łączonych małych i dużych modułów, produkowanych materiałów potrzebnych do wybudowania stanu surowego, a także biura projektowego oferującego pomoc przy adaptacji bazowego projektu do lokalnych warunków oraz wymagań inwestora.

.Jest to projekt dla wszystkich inwestorów. Dedykowany także tym, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w działaniu na rynku nieruchomości i w sektorze budowlanym oraz tych, którzy nie byli zadowoleni z sukcesów ekonomicznych swoich wcześniejszych projektów z uwagi na złe projektowanie, wysokie koszty budowy czy słabą sprzedaż mieszkań. Jako firma jesteśmy w stanie przeprowadzić inwestora przez cały proces inwestycyjny. Dzięki temu ryzyko projektowe, budowlane i wykonawcze jest ograniczone absolutnie do minimum – mówi Piotr Turski, prezes zarządu Technobetonu. – Przede wszystkim inwestorom pokazujemy zrealizowane już projekty, znajdujące się w wielu miejscach, na różnych rynkach, a zakończone takim samym sukcesem sprzedaży. Nasze rozwiązanie zostało wielokrotnie, praktycznie przetestowane. Dlatego mamy pewność, że proponowany projekt jest dobry i wiemy, jakie są rzeczywiste koszty inwestycji i zyski – dodaje.

Modelowa inwestycja została oddana w 2017 roku, dlatego firma oszacowała koszty i zyski inwestycji uwzględniając zmiany, jakie zaszły na rynku w ostatnich latach. Jak prezentują się wyniki obecnie?

Przykładowa inwestycja w 2018 roku obejmie budowę dwóch bloków mieszkalnych, a każdy z nich składać się będzie z 3 segmentów, czyli 88 mieszkań łącznie. Koszt wybudowania 1 mkw. PUM (powierzchni użytkowej mieszkań) w technologii taniego budownictwa mieszkaniowego Technobeton bez działki, sieci zewnętrznych i zagospodarowania terenu wynosi obecnie około 1 880 złotych za mkw. Jeśli natomiast uwzględnimy średni koszt zakupu działki, budowy sieci zewnętrznych i kosztów sprzedaży mieszkań całkowity koszt inwestycji powinien wynieść 2,5-2,6 tysiąca złotych za mkw. W kalkulacji przyjęto niską na wielu rynkach cenę sprzedaży mieszkania – 3 900 złotych brutto za 1 mkw. i po 5 tysięcy złotych brutto za jedno miejsce postojowe naziemne i piwnicę. Koszt inwestycji wyniesie około 10 milionów złotych. Natomiast przychód z inwestycji około 15 milionów złotych. Prognozowany zysk z inwestycji wyniesie zatem około 5 milionów złotych brutto i 4 milionów złotych netto już po uwzględnieniu podatku dochodowego. Rentowność proponowanej inwestycji jest zatem bardzo wysoka – wynosi około 40% w okresie około 2 lat tj. od momentu zakupu działki do wybudowania i sprzedaży mieszkań.

Inwestorzy znający rynek deweloperski wiedzą jednak, że wymogi kapitałowe przy takiej inwestycji stanowią około 30% jej kosztu, czyli tutaj około 3 miliony złotych. Taka suma pozwala na zakup działki, zaprojektowanie i wykonanie połowy stanu surowego budynków. Natomiast reszta kosztów jest finansowana z wpłat nabywców mieszkań w trakcie realizacji inwestycji, ewentualnie z kredytu bankowego, gdzie wymagany wkład własny inwestora przez banki wynosi 20-30%.

W ciągu 2 lat inwestor ma więc szansę na zwrot z zainwestowanego kapitału na poziomie prawie 130% kapitału, który wniósł. Biorąc pod uwagę, że Polacy chętnie wybierają bezpieczne formy inwestycji, to ta propozycja może stać się kuszącą alternatywą dla tradycyjnych form inwestowania na rynku nieruchomości.

+ Plusy

– sprawdzona inwestycja

– sprawdzona technologia

– szybki zwrot z inwestycji

– krótki czas budowy – w ciągu jednego sezonu

– niskie wymagania dotyczące specjalistycznych umiejętności ekipy budowlanej i sprzętu wykorzystywanego na budowie

– powtarzalność i modułowość projektu

– minimum procedur wynikających z zastosowania gotowego, modułowego projektu

– udział sztabu doświadczonych ludzi pracujących na sukces inwestycji

– najniższa cena projektu i gotowego mieszkania za mkw. na rynku

Minusy

– nie jest to projekt oferujący finalnie produkt dla klienta zamożnego

– dla części z klientów zainteresowanych mieszkaniem może stanowić problem brak parkingów podziemnych pod budynkiem. Można go jednak zrekompensować garażem podziemnym lub nadziemnym niezwiązanym z bryłą budynku

– ograniczenie wysokości budowanego budynku do 6 kondygnacji

Technobeton

Technobeton istnieje od 2007 roku i jest dynamicznie rozwijającą się firmą o polskim kapitale i europejskiej myśli technicznej. Firma wykorzystała doświadczenie producenta wyrobów budowlanych, wiedzę o najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych, a także znajomość rynku deweloperskiego i funkcjonalnych rozwiązań architektonicznych, by stworzyć nowoczesny projekt taniego budownictwa mieszkaniowego. Dzięki temu oferuje kompleksową ofertę inwestycyjną w postaci projektu bloku złożonego z dowolnie łączonych małych i dużych modułów, produkowanych materiałów potrzebnych do wybudowania stanu surowego, a także biura projektowego oferującego pomoc przy adaptacji bazowego projektu do lokalnych warunków oraz wymagań inwestora.

x

Zobasz także

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...

Domy z drewna iluzją

Polskie Domy Drewniane, jako operator rządowego programu Mieszkanie Plus,  miały w ciągu 5 lat – do ...