Ukraina

Pośrednik w trzecim wymiarze

Wędrówka po pomieszczeniach poszukiwanego obiektu bez wychodzenia z domu? Dlaczego nie? Tak już niebawem będzie można wstępnie zapoznać się z ofertami biur obrotu nieruchomościami w Poznaniu i Gorzowie, zrzeszonymi w działającej od 11 lat sieci komputerowej Real Net. Ponad 300 pracowników biur pośrednictwa szkoliło się w Kiekrzu na III Wielkopolskich Warsztatach poznając tajniki najnowszego programu komputerowego MLS. – Przed trzema laty postanowiliśmy spotykać się co roku w gronie pracowników biur pośrednictwa, aby omawiać ważne sprawy dotyczące bądź całego środowiska, bądź w szczególności Real Netu – mówi jego prezes Adam Henclewski. – Równie ważny jest charakter integracyjny tych spotkań. Aby system funkcjonował sprawnie, pracownicy biur obsługujący go muszą jak najściślej współpracować w ramach sieci. Wobec tego i agenci powinni się dobrze poznać, wtedy transakcje przebiegają łatwiej.

Pośrednik w trzecim wymiarze
Jolanta Urban odbiera złoty certyfikat
członka Real Net

Usługi komputerowe wciąż są doskonalone. Dotyczy to także programów wykorzystywanych w pracy pośredników. Zatem hasłem przewodnim tegorocznych warsztatów były nowe wyzwania – nowe technologie. Największa w Wielkopolsce sieć wymiany ofert skupiająca 60 biur pośrednictwa z aglomeracji poznańskiej oraz Gorzowa i Zielonej Góry pracuje według amerykańskiego standardu MLS, czyli systemu wielokrotnego oferowania (multiplay listning service). Idea polega na tym, że jedno z biur przyjmuje ofertę, wprowadza ją do sieci, po czym na podstawie systemu komputerowego ta oferta jest widoczna we wszystkich pozostałych biurach. Wobec tego wszystkie biura w Real Net pracują na tej samej bazie ofert, pod warunkiem, że są to oferty złożone na wyłączność konkretnego biura. Taka oferta jest w jednakowym stopniu polecana zainteresowanym przez każde biuro sieci tak jak własna.
Na system składają się dwa programy: biuro oraz program służący do wymiany ofert między biurami. Dotychczasowy miał określone niedogodności. Obecnie pracuje on w tzw. standardzie off-line. Polega on na tym, że każda zmiana w serwisie – czy to wprowadzenie nowej oferty, czy też zmiana w ofercie już zamieszczonej – nie przedostaje się do sieci automatycznie i nie pojawia się od razu u uczestników. Dopiero na koniec dnia każde biuro musi przesłać wszystkie swoje oferty do serwera centralnego, tam powstaje oferta wspólna, po czym rano trzeba ponownie ściągnąć bazę do własnego komputera. To stanowi swoistą niedoskonałość.
Teraz testowane jest nowe rozwiązanie informatyczne nazwane MLS 2007, będące oprogramowaniem nowej generacji. To oprogramowanie działa już w czasie rzeczywistym on-line. Każda nowa oferta wprowadzona przez biuro lub modyfikacja starej w tej samej chwili pojawi się w komputerach wszystkich biur. Dla biur oznacza to też, że nie będą musiały one montować oprogramowań w swoich komputerach. Jedyny program będzie zainstalowany na centralnym serwerze, biura natomiast będą miały obowiązek mieć przeglądarkę internetową i stałe łącze do internetu. A wszystkie biura w systemie takie łącza już posiadają. Z kolei każdy agent w biurze będzie miał swoje hasło dostępu do systemu, co umożliwi mu natychmiastowe sięgnięcie do zasobów całej sieci. To też dodatkowe usprawnienie pracy. Ponieważ dotychczas program zainstalowany był w biurowym komputerze, agent chcąc sięgnąć do zasobów bazy musiał fizycznie znaleźć się w swym biurze. Nowy system dostępu za pośrednictwem loginu powoduje, że agent może być w dowolnym miejscu świata. Jeśli tylko ma dostęp do internetu, może również sięgnąć do bazy MLS Real Net.
W nowym programie znajdą się również inne nowe elementy, nieobecne w dotychczasowym, np. CRM – sprowadzający się do wspomagania kontaktów pośrednika z klientami. Jest to rodzaj kalendarza, programowania, które organizuje pracę agenta. Program usystematyzuje i uporządkuje także wiele innych działań agentów związanych z ekspozycją i promocją posianych ofert.
Wielką nowością zaprezentowaną na warsztatach jest możliwość zastosowania w oprogramowaniu zdjęć panoramicznych, nazwanych wirtualnymi przechadzkami.
– Dołączanie tradycyjnych zdjęć do ofert jest już rzeczą powszechną i można powiedzieć przestarzałą – stwierdza Adam Henclewski. Real Net podjął współpracę z firmą specjalizującą się w przygotowaniu prezentacji umożliwiającej oglądanie przestrzenne wnętrza budynku czy mieszkania. Zanim klient faktycznie odwiedzi daną nieruchomość, będzie mógł wstępnie, nie ruszając się z miejsca, zwiedzić ją za pośrednictwem komputera.
Dwudniowe szkolenie w Kiekrzu dało możliwość poznania większości tajników nowego programu pośrednikom nie tylko z Wielkopolski i Lubuskiego. Na wielkopolskich warsztatach pojawili się bowiem pośrednicy z innych regionów kraju: Warszawy, Łodzi, Rzeszowa, Śląska. Wielkopolskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami jest bez wątpienia pionierem w dziedzinie MLS. Prezentowane przez jego sieć rozwiązania są najbardziej zaawansowane.
– Nasze oprogramowanie jest uniwersalne i może być dostosowane do dowolnego MLS w całym kraju – zaznacza Adam Henclewski. – System działa bowiem w oparciu o mapy kraju. Wprowadzając ofertę lub szukając jej wybieramy potrzebny fragment mapy, na której jest oferta zlokalizowana.
Nowy program jest jeszcze poddawany testom. Jako system będzie wdrażany stopniowo w sierpniu – na początek w podwójnym wydaniu (nowym i starym).
Wielkopolskie warsztaty Real Net stały się także okazją do nagrodzenia biur i agentów, którzy na to zapracowali. Jedną z form jest plebiscyt na Nieruchomistę Roku. W plebiscycie biorą udział pracownicy biur, które są użytkownikami sieci, głosujący na tych ze swych kolegów, z którymi najbardziej lubią pracować, którzy wyróżniają się rzetelnością i profesjonalizmem. Nieruchomistą 2007 roku została Agnieszka Paprocka z Biura Obrotu Nieruchomościami Domlex.
Parowóz Real Netu otrzymuje biuro, które w określonym dniu ma w bazie najwięcej realnych, prawidłowo opisanych ofert. W tym roku parowozem okazało się po raz drugi biuro Laskowski Nieruchomości. Dla przejrzystości i orientacji klientów zarząd Real Netu postanowił również wydawać zrzeszonym biurom certyfikaty potwierdzające ich przynależność do sieci komputerowej. W zależności od stażu członkowskiego mają one kolor brązowy, srebrny lub złoty (złotem legitymują się na razie członkowie-założyciele). Certyfikat zachowuje ważność przez rok. Kilkanaście kolejnych biur pośrednictwa podpisało także przyjętą na ubiegłorocznym kongresie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości Kartę Praw Klienta – deklarując w ten sposób wolę stosowania zawartych w niej reguł pracy.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...