Ukraina

Poświadczenie dziedziczenia u notariusza

Od początku marca, z pięciomiesięcznym opóźnieniem, został uruchomiony system informatyczny, który daje notariuszom możliwość potwierdzania nabycia spadku przez spadkobierców.

Ustawa z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy – Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw, miała na celu usprawnienie procedury nabywania spadków przez spadkobierców. Przyznanie rejentom uprawnienia do wydawania aktów poświadczenia dziedziczenia na pewno odciążyło sądy i dało spadkobiercom możliwość wyboru pomiędzy sądowym stwierdzeniem nabycia spadku a notarialnym aktem poświadczenia dziedziczenia.
Co należy zrobić by poświadczyć dziedziczenie u notariusza?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że notariusz nie będzie mógł poświadczyć dziedziczenia na podstawie testamentów szczególnych tzn. testamentu ustnego, testamentu wojskowego oraz testamentu sporządzonego na polskim statku morskim lub powietrznym. Ponadto notariusz odmówi sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, jeżeli okaże się że już wcześniej został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia lub wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, jeżeli zmarły nie pozostawił po sobie małżonka ani innych krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy i nie spisał testamentu, w sytuacji kiedy w skład spadku wchodzą prawa rzeczowe lub posiadanie nieruchomości za granicą.
Pierwszą czynnością dokonywaną przez notariusza jest spisanie protokołu dziedziczenia. Przy tej czynności powinny uczestniczyć wszystkie osoby, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Protokół zawiera przede wszystkim zgodne żądanie poświadczenia dziedziczenia oraz oświadczenia o istnieniu lub nieistnieniu innych spadkobierców czy testamentów. Oświadczenia składane przez spadkobierców muszą być zgodne z prawdą pod rygorem odpowiedzialności karnej. Każdy ze spadkobierców musi złożyć swój podpis pod protokołem.
Następnie na podstawie protokołu dziedziczenia notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Ten z kolei rejestrowany jest w elektronicznym rejestrze poświadczeń dziedziczenia. Z chwilą zarejestrowania akt ma taką samą moc prawną jaką miałoby postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.
Rejestr prowadzony jest przez Krajową Radę Notarialną i jest dostępny na stronie www.krn.org.pl. Po podaniu numeru PESEL spadkodawcy dowiemy się, czy w jego przypadku został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia.

michal@ceranek.pl

x

Zobasz także

Koszt przyłącza do kanalizy

Problem kosztów przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Kolejne pismo RPO do MI Właściciele nieruchomości nadal ...

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...