Ładowarki emu.energy

Potencjał automatyki w domu

Targi Light + Building 2018 pokazały jaki potencjał drzemie w rynku automatyki domowej oraz rynku rozwiązań oświetleniowych.

Zarządzanie budynkiem oraz poszczególnymi lokalami będzie przez najbliższe lata wyzwaniem dla branży budowlanej.  23 marca zakończyły się we Frankfurcie targi. Były to targi przełomowe na których zaprezentowano nowe standardy oświetlenia, elektrotechniki oraz automatyki. Na powierzchni ponad 25 hektarów, w 25 halach 2714 wystawców z całego świata zaprezentowało rozwiązania na miar ę XXI wieku! Według informacji uzyskanych od organizatora targów, na których byliśmy, wystawę odwiedziło 220 000 osób sponad 170 krajów. Spotkaliśmy się z wieloma wystawcami w tym także z firmami z Polski. Rozmawialiśmy między innymi z Szymonem Nowakiem z firmy ACO na temat podboju rynków zachodnich przez krajowego producenta inteligentnych domofonów.

Light+Building 2018 to targi z wiodącym udziałem technologii „smart home” lub jak kto woli „smart house”. Kiedyś to rozwiązania przyszłości, dzisiaj to technologie użyteczne codziennie. Produkty wkradają się do naszego życia jak samochody elektryczne. Są ale jeszcze ich nie ma. Nie są powszechne chociaż zapewniają energooszczędność, wygodę i bezpieczeństwo. Light + Building to pełna oferta, przegląd produktów i technologii sterowania budynkami oraz ich wydzielonymi częściami.

Motywem przewodnum targów Light+Building było zintegrowanie systemów oświetlenia, zabezpieczenia, monitoringu, dostępu oraz komfortu użytkowania poprzez rozwiązania automatyki. Podczas 6 dni targowych odbywał się seminaria i wykłady skierowane do architektów i urbanistów, inżynierów, projektantów. Automatyzacja i usprawnienie obsługi obecne jest na polskim rynku jeszcze bardzo słabo. Zaledwie kilka firm oferuje mieszkania w standardzie „inteligentnego domu” bez dopłaty. Niestety nadal prawie wszystkie firmy deweloperskie nie poruszają tego aspektu w ofercie sprzedaży mieszkań. Dlaczego skoro można. Na przykład SIM SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA SIM Bydgoszcz oferuje podstawowy pakiet smart już od lat. W cenie mieszkania jest miedzy innymi panel dotykowy TYDOM 4000, interfejs dla smartfonów i tabletów TYDOM 2000 + darmowa aplikacja iTYDOM2000, odbiornik sterujący oświetleniem TYXIA 4610 oraz zestaw do ogrzewania dla TYDOM 4000. System można rozbudować według własnych potrzeb. Kilku deweloperów z przewaga tych zagranicznych oferuje inteligentny system w lokalach sprzedawanych w stolicy. Elementy systemu SMART HOUSE dostarczane są klientom deweloper ROBYG, we wszystkich lokalizacjach. Klient otrzymuje: kontroler systemu, kontroler multimedialnych pilotów domowych, czujniki otwarcia drzwi wejściowych i balkonowych, włączniki oświetlenia na każdy pokój, termoregulatory, kontroler zasilania, czujnik wykrywania ruchu, kontroler rolet, kamera bezprzewodową. Deweloper Nexity przy ul. Posag 7 Panien 16 oferuje inteligentny system Smart Home który zarządza nie tylko alarmami, temperaturą pomieszczeń, dostawą energii elektrycznej, oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym, otwieraniem i zamykaniem rolet czy żaluzji. Pozwala także jak wszystkie tego rodzaju systemy programowaniem sprzętów elektrycznych i elektronicznych.

Oferta inteligentnego domu pokazała się także u deweloperów: Polnord SA w projekcie „Brzozowy Zakątek” firmy Dekpol SA w projekcie „Osiedle Foresta”, inwestycji „Willa URBANO” w Poznaniu przy ulicy Sucha 5a. Budowa lepszych budynków powinna być obowiązkiem deweloperów. Zadaniem architektów powinna być także chęć do promowania rozwiązań nie znanych przez inwestorów. Jak wynika z obserwacji rynku deweloperskiego dosyć wolno zmienia się postrzeganie innowacyjnych rozwiązań i ich wdrażanie przez deweloperów. Czego się boją? Produkty i producenci obecni są na rynku już od dobrych kliku lat, a implementacji jest ciągle tak niewiele. Przecież nieodzowne w projektowaniu jest myślenie nowoczesne, które jest podyktowane chęcią zbudowania czegoś nowego, lepszego, bardziej funkcjonalnego – inteligentnego. Rozwiązania „smart” odgrywają kluczową rolę w inteligentnym świecie. Na Light+Building można było obejrzeć te najlepsze produkty w kontekście ich codziennego użycia. To już nie nowinki techniki, tylko elementy podstawowe istotne dla podwyższania stopnia bezpieczeństwa, zużycia energii oraz komfortu.

Rafał Gorączniak, Wydawca

 Rozmowa z Szymonem Nowakiem z firmy ACO przeprowadzona podczas Light+Building 2018 ukaż się wkrótce

x

Zobasz także

Rowery czwartej generacji

Na 21 marca planowane jest uruchomienie systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego czwartej generacji (PRM 4G). Trwają ...

Miejski Dworzec PKS

Radni miejscy zdecydowali o podziale spółki PKS Poznań S.A. Wydzielona część jej majątku – lokal ...

Golden Marketing Conference

W dniach od 19 do 20 marca na uczestników Golden Marketing Conference czeka ponad dwadzieścia ...

Strategia Polskich Mebli

Podczas największych targów meblowych w Polsce przedstawiono strategię marki dla polskiej branży meblarskiej, która ma ...

W Wiedniu to jest życie…

Po raz 10. z rzędu Wiedeń uznany został za najlepsze miejsce do życia w rankingu ...