Fotografia wnętrz

Powrót do reprywatyzacji

Klub PiS złożył w poniedziałek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych wydanych z naruszeniem prawa stołecznych decyzji reprywatyzacyjnych. Również Lewica przedstawiła w Sejmie własny projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Organizacje lokatorskie i stowarzyszenia miejskie walczące o prawa mieszkańców pozytywnie odnoszoną się do proponowanych przepisów. Zdaniem niektórych posłów opozycji (spoza Lewicy) nowe prawo powstało na potrzeby wyborcze, traktuje problem po łebkach.

Klub PiS złożył w poniedziałek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych wydanych z naruszeniem prawa stołecznych decyzji reprywatyzacyjnych. Chodzi m.in. o usprawnienie procedury przyznawania odszkodowań dla lokatorów. Kolejna istotna zmiana zakłada zakaz reprywatyzacji budynków z lokatorami.
Z kolei działacze Lewicy zapowiedzieli, że złożą „najlepszy możliwy projekt ustawy reprywatyzacyjnej” i przedstawili jego założenia.
Organizacje lokatorskie i stowarzyszenia miejskie walczące o prawa mieszkańców pozytywnie odnoszoną się do proponowanych przepisów.

Lewica konsultuje własny projekt

Lewica przedstawiła własny projekt ustawy reprywatyzacyjnej, w którym znalazło się m.in. całkowite wygaśnięcie roszczeń, koniec zwrotów w naturze, rekompensaty ograniczone tylko dla określonych grup i tylko dla osób fizycznych, niezbywalność prawa do rekompensaty, które mają wynieść 10 proc. wartości nieruchomości, ale wyliczanej historycznie, na dzień jej przejęcia przez Skarb Państwa.

Kandydujący na prezydenta z ramienia tej formacji Robert Biedroń zapowiedział rozpoczęcie konsultacji społecznych do projektu. Zaapelował też o współpracę nad projektem do wszystkich frakcji politycznych.

– To długo wyczekiwany moment na sprawiedliwość społeczną, której oczekują mieszkańcy miast od 1989 r. – podkreślił Biedroń zapowiadając dalsze prace nad projektem ustawy. Dodał, że przez „ostatnie 31 lat państwo w sprawie było silna wobec słabych i słabe wobec silnych”.

Projekty założeń do ustawy reprywatyzacyjnej proponowanych przez Lewicę zakłada m.in. całkowite wygaśnięcie roszczeń reprywatyzacyjnych za symboliczną rekompensatą dla spadkobierców oryginalnych właścicieli, koniec zwrotów nieruchomości w naturze, koniec handlu roszczeniami, rozwiązanie problemu reprywatyzacji zarówno w Warszawie, jak i w innym polskich miastach oraz społeczną kontrolę wygaszenia roszczeń reprywatyzacyjnych.

Ponadto Lewica zapowiada, że złoży też projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami i kodeksu postepowania administracyjnego. To rozwiązanie ma pozwolić Warszawie na odmowę zwrotów budynków mieszkalnych, wykorzystując przepisy małej ustawy reprywatyzacyjnej. Nowelizacja ma też znacząco ograniczyć wysokość odszkodowań, jakie miasto musi płacić za odmowę zwrotów, uwzględniając uwarunkowania historyczne.

Biedroń podkreślił, że Lewica chce rozpocząć dyskusje o reprywatyzacji i przeprowadzić zmiany ustawowe przez Sejm. Zapowiedział, że jego formacja rozpoczyna konsultacje w tej sprawie i za kilka tygodni złoży w Sejmie „najlepszy projekt” ustawy reprywatyzacyjnej. Zaapelował do wszystkich kandydatów na prezydenta i do wszystkich sił parlamentarnych o współpracę w tej sprawie.
PiS składa projekt ws. reprywatyzacji w Sejmie

PiS poszedł krok dalej i złożył w poniedziałek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych wydanych z naruszeniem prawa stołecznych decyzji reprywatyzacyjnych. Liczący 45 stron projekt – jak wskazano – dotyczy „uporządkowania i usystematyzowania obowiązujących przepisów, co pozwoli na sprawniejsze działanie komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa”. Jako przedstawiciela wnioskodawców wskazano posła PiS i członka komisji weryfikacyjnej Pawła Lisieckiego.

x

Zobasz także

30. lat Samorządu

W środę, 27 maja przypada 30. rocznica pierwszych w pełni wolnych i demokratycznych wyborów samorządowych ...

M.Woźniak dziękuje UE

Marek Woźniak: marszałek województwa wielkopolskiego: UE wyjdzie z kryzysu poobijana Bez instytucji unijnych nie poradzilibyśmy ...

Nie będę kandydować

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (PO) zadeklarował, że nie zamierza startować w wyborach na prezydenta RP. ...

Zjawisko virga w Kiekrzu

Przesyłam zaobserwowane przeze mnie i sfotografowane zjawisko nad Jeziorem Kierskim – napisał do portalu epoznan.pl ...

Dzień Ziemi, czy pandemii?

22 kwietnia 1970 roku w USA po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi. W Polsce obchody ...