Bolechowo 750×200 – maj 2017

Powrót targowiska na Świcie

Odnowiony „Świt” ruszy w najbliższą sobotę. Targowisko zmieniło się nie do poznania – postawiono nowe kioski i stragany dla kupców,

pojawiły się też ławki dla klientów. Wszystkie stanowiska handlowe zostały już zarezerwowane. Kupcy złożyli na ręce prezydenta miasta, Jacka Jaśkowiaka, podziękowanie i symbol swojej walki o remont targowiska – listę podpisów

Po remoncie powstały nowe pawilony handlowe: dziewięć o powierzchni 15 mkw. i siedem dwa razy większych. Część z nich stoi od strony ul. Bukowskiej, pozostałe – bliżej ulicy Świt. Powstały też 94 nowe stragany z odpowiednim zadaszeniem – na tyle szerokim, by zabezpieczało przed deszczem nie tylko stoisko i kupców, ale także klientów. Większość straganów przeznaczona jest dla kupców, którzy będą handlować owocami i warzywami. Wydzielono jednak kilka stanowisk po obu stronach targowiska, na których będzie można kupić artykuły przemysłowe.

Na targowisku wymieniono posadzkę i zamontowano nowe oświetlenie. Zadbano też o ład: na rynku stanęły zabudowane śmietniki, a pod koniec lipca pojawi się też toaleta publiczna. W pobliżu jest też miejsce na dostawy i rozładunek towarów. Bezpieczeństwem kupców i klientów zapewni monitoring.

Targowisko ma być miejscem służącym nie tylko zakupom, ale i integracji mieszkańców. Dlatego na jego terenie stanęły 22 ławki, na których będzie można usiąść i odpocząć. Posadzono też 12 nowych drzew, a w okolicy przygotowane zostaną miejsca postojowe.

– To jest konkret – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Pamiętam, jak  to targowisko wyglądało kilka lat temu: jak zniszczona była nawierzchnia, jak źle wyglądały stragany. Modernizacja była naprawdę potrzebna – sam robię zakupy na lokalnych rynkach i wiem, że są one niezwykle istotne dla funkcjonowania całego organizmu, jakim jest miasto. To nie tylko miejsca prowadzenia biznesu, ale także przestrzenie, w których nawiązują się relacje międzyludzkie, a mieszkańcy miasta mogą spotkać się z sąsiadami. Życzę kupcom, by mogli godnie żyć ze swojej ciężkiej pracy, a klientom – by zadowoleni wracali na targowiska po dobre, świeże, lokalne produkty.

Poznańscy kupcy walczyli o modernizację targowiska „Świt” od lat. Jednak dopiero podczas obecnej kadencji ich głos został wysłuchany. Dlatego w piątek przekazali prezydentowi miasta symbol swojej długiej walki: listę podpisów.

– Zebraliśmy prawie pięć tysięcy podpisów mieszkańców, którzy od 15 lat walczyli o to, by ten rynek utrzymać – podkreślał Ireneusz Kaczmarek, przedstawiciel kupców handlujących na targowisku. – Składam je na pana ręce jako podziękowanie za to, że w końcu nam się udało i projekt nowego targowiska na Świcie został wreszcie zrealizowany. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

Maciej Wudarski, zastępca prezydenta miasta, zaznaczył, że modernizacja rynku nie byłaby możliwa bez współpracy kupców.

– Wiele razy siadaliśmy razem przy planach i mapach, kreśląc rozwiązania i szukając kompromisów – mówił. – Udało się doprowadzić do tego, że kupcy opuścili targowisko tylko na 2,5 miesiąca, co jest dużym sukcesem. Dziękuję, bo bez was tej przebudowy by nie było.

Już teraz zainteresowanie nowym targowiskiem jest bardzo duże. Wszystkie 110 miejsc handlowych jest już zajętych. Dla porównania – przed remontem obłożenie targowiska wynosiło około 60 procent.

Przebudowa targowiska Świt kosztowała około 4 mln zł. Handel powróci tam już w najbliższą sobotę, 14 lipca.

Oprócz samego rynku, zmieni się też otoczenie placu handlowego. Kompleksową modernizację przejdą pawilony przy ul. Świt. Zachowany ma być ich modernistyczny wygląd – utrzymana więc zostanie kolorystyka elewacji, czyli szarość i biel. Nie zniknie też zewnętrzna klatka schodowa, odtworzony zostanie betonowy kwietnik. Nowością będą ekologiczne zielone dachy i drewniana mała architektura: lampy  i kwietniki. Zamontowana zostanie winda, która ułatwi dostęp do pomieszczeń na piętrze, gdzie będzie miała swoją siedzibę filia Biblioteki Raczyńskich. Zajmie ona pomieszczenia, w których niegdyś mieściła się restauracja „Słoneczna”.

Źródło:epoznan.pl

 

x

Zobasz także

Podgórna 9 odżyje

Kamienica przy poznańskiej ulicy Podgórnej 9, w przeciwieństwie do sąsiadującej pod numerem 7, jest w ...

Poznań na szlaku turystów

Poznań zajął piąte miejsce w konkursie European Best Destinations na najlepszy cel podróży w 2019 ...

Przystań w Starym Porcie

Miasto planuje przystań jachtową nad Wartą. Na razie Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpisały przetarg, który wyłoni ...

Odnowiona hala sportowa

Już od poniedziałku, 28 stycznia, uczniowie szkoły na poznańskim Łazarzu będą mogli korzystać ze zmodernizowanej ...

Rozbiórka na Wilczaku

Na pętli Wilczak kontynuowane są prace związane z budową linii tramwajowej do Naramowic. Trwa rozbiórka ...