Ładowarki emu.energy

Powstaną nowe dworce

Grupa PKP ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę 29 dworców kolejowych. Staną one w miejscu obiektów przeznaczonych do rozbiórki,

ale też w miejscowościach, gdzie do tej pory nie istniały przystanki.

  • Otwarcie ofert zaplanowano na 11 lipca. Jedynym kryterium stosowanym przy wyborze wykonawców będzie cena.
  • W specyfikacji istotnych warunków zamówienia PKP zastrzegło sobie, że wykonawca lub podwykonawca inwestycji jest zobowiązany do zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę.
  • Nowe dworca mają być gotowe w terminie do 70 tygodni od dnia zawarcia umowy.

Jak można przeczytać w dokumentacji zamówienia, jego zakres obejmuje opracowanie dokumentacji dworca w jednej z dwóch wersji (wskazanej dla konkretnej lokalizacji – IDS (innowacyjny dworzec systemowy) typ „A” lub typ „B”), uzyskanie wszystkich niezbędnych uzgodnień, opinii, decyzji administracyjnych, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz pozwolenia na rozbiórkę w wymaganych przypadkach, realizację inwestycji, a także dokumentację powykonawczą i inne czynności (w tym związane z odbiorem i udostępnieniem inwestycji do użytkowania).

Dworzec Typowy – jak wskazuje PKP – składać się będzie z części kubaturowej oraz wiaty (budynki będą niepodpiwniczone). W tej pierwszej – w zależności od wybranego typu – znajdować się będą pomieszczenia niezbędne do funkcjonowania dworca (w obiektach typu „A” w części kubaturowej zaplanowano wydzielenie części technicznej wraz z toaletą i otwartą poczekalnią, w obiektach typu ‘B” ma zostać wydzielona część techniczna wraz z toaletę, zamkniętą i ogrzewaną poczekalnią, a także część komercyjna z możliwością sprzedaży biletów lub kasa z zapleczem sanitarnym). Pod wiatą z kolei mają się znaleźć m.in. poczekalnia zewnętrza, zadaszony parking rowerowy i miejsce na automaty. Obiekty typu „A” mają mieć powierzchnię całkowitą ok. 40 m. kw. , obiekty typu „B” – ok. 90 m.kw. W obu przypadkach obiekty mają mieć wysoką na ok. 8 metrów wieżę zegarową.

W specyfikacji istotnych warunków zamówienia PKP zastrzegło sobie, że wykonawca lub podwykonawca inwestycji jest zobowiązany do zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę (zobowiązanie to dotyczy pracowników, którzy wykonywać będą czynności w zakresie robót murarskich, malarskich, dekarskich, czynności wykonywanych w charakterze pomocnika murarza, monterskich w zakresie instalacji sanitarnych, monterskich w zakresie instalacji elektrycznych, rozliczania i prowadzenia dokumentacji budowy)

Innowacyjne systemy dworcowe mają stanąć m.in. w: Biskupicach Wielkopolskich (IDS „B”), Janikowie (IDS „B”), Pobiedziskach Letnisko (IDS „B”), Nowym Tomyślu (IDS „B”)

Czasu na składanie ofert nie ma zbyt wiele. Otwarcie ofert zaplanowano na 11 lipca. Jedynym kryterium stosowanym przy wyborze wykonawców będzie cena. Nowe dworca mają być gotowe w terminie do 70 tygodni od dnia zawarcia umowy.

x

Zobasz także

Cmentarz w formule ppp

Prezydent Konina ogłosił dialog techniczny, w ramach którego miasto chce skonsultować z prywatnymi firmami ich ...

NIK na dworcach PKP

Modernizacja obiektów kolejowych poprawiła ich dostępność dla osób niepełnosprawnych -oisze w swoim raporcie Najwyższa Izba ...

Nowa odsłona Książnicy

Rozbudowa Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu była tematem spotkania prasowego, które z udziałem ...

Dołożą do budżetu Piły

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego podpisał z przedstawicielami powiatu ...

377 mln zł na nasze drogi

W naszym regionie właśnie rozpoczął się nabór wniosków do programu. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 12 ...