Ukraina

Powstaną nowe dworce

Grupa PKP ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę 29 dworców kolejowych. Staną one w miejscu obiektów przeznaczonych do rozbiórki,

ale też w miejscowościach, gdzie do tej pory nie istniały przystanki.

  • Otwarcie ofert zaplanowano na 11 lipca. Jedynym kryterium stosowanym przy wyborze wykonawców będzie cena.
  • W specyfikacji istotnych warunków zamówienia PKP zastrzegło sobie, że wykonawca lub podwykonawca inwestycji jest zobowiązany do zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę.
  • Nowe dworca mają być gotowe w terminie do 70 tygodni od dnia zawarcia umowy.

Jak można przeczytać w dokumentacji zamówienia, jego zakres obejmuje opracowanie dokumentacji dworca w jednej z dwóch wersji (wskazanej dla konkretnej lokalizacji – IDS (innowacyjny dworzec systemowy) typ „A” lub typ „B”), uzyskanie wszystkich niezbędnych uzgodnień, opinii, decyzji administracyjnych, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz pozwolenia na rozbiórkę w wymaganych przypadkach, realizację inwestycji, a także dokumentację powykonawczą i inne czynności (w tym związane z odbiorem i udostępnieniem inwestycji do użytkowania).

Dworzec Typowy – jak wskazuje PKP – składać się będzie z części kubaturowej oraz wiaty (budynki będą niepodpiwniczone). W tej pierwszej – w zależności od wybranego typu – znajdować się będą pomieszczenia niezbędne do funkcjonowania dworca (w obiektach typu „A” w części kubaturowej zaplanowano wydzielenie części technicznej wraz z toaletą i otwartą poczekalnią, w obiektach typu ‘B” ma zostać wydzielona część techniczna wraz z toaletę, zamkniętą i ogrzewaną poczekalnią, a także część komercyjna z możliwością sprzedaży biletów lub kasa z zapleczem sanitarnym). Pod wiatą z kolei mają się znaleźć m.in. poczekalnia zewnętrza, zadaszony parking rowerowy i miejsce na automaty. Obiekty typu „A” mają mieć powierzchnię całkowitą ok. 40 m. kw. , obiekty typu „B” – ok. 90 m.kw. W obu przypadkach obiekty mają mieć wysoką na ok. 8 metrów wieżę zegarową.

W specyfikacji istotnych warunków zamówienia PKP zastrzegło sobie, że wykonawca lub podwykonawca inwestycji jest zobowiązany do zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę (zobowiązanie to dotyczy pracowników, którzy wykonywać będą czynności w zakresie robót murarskich, malarskich, dekarskich, czynności wykonywanych w charakterze pomocnika murarza, monterskich w zakresie instalacji sanitarnych, monterskich w zakresie instalacji elektrycznych, rozliczania i prowadzenia dokumentacji budowy)

Innowacyjne systemy dworcowe mają stanąć m.in. w: Biskupicach Wielkopolskich (IDS „B”), Janikowie (IDS „B”), Pobiedziskach Letnisko (IDS „B”), Nowym Tomyślu (IDS „B”)

Czasu na składanie ofert nie ma zbyt wiele. Otwarcie ofert zaplanowano na 11 lipca. Jedynym kryterium stosowanym przy wyborze wykonawców będzie cena. Nowe dworca mają być gotowe w terminie do 70 tygodni od dnia zawarcia umowy.

x

Zobasz także

Będzie obwodnica Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 4-kilometrowego odcinka drugiej ...

Ten region kocha sport

Samorząd Województwa Wielkopolskiego z roku na rok coraz mocniej stawia na kulturę fizyczną, wspierając zarówno ...

Wojewoda wśród uczniów

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk spotkała się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w ...

Pociągi wrócą do Kępna

To będzie inwestycja za 600 mln zł. Dzięki niej po 20 latach wrócą tam pociągi ...

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...