Fotografia wnętrz

Poznań bliżej Gorzowa

Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk mają leżeć u podłoża współpracy między miastami. Prezydenci Wójcicki i Jaśkowiak zgodnie przyznali, że są obszary, w których Poznań skorzysta z gorzowskich rozwiązań, a Gorzów nauczy się od Poznania. Taki przepływ informacji, danych i dobrych praktyk docelowo ma doprowadzić do poprawy jakości życia w obu miastach.

– Chcemy wymieniać się doświadczeniami, korzystać z umiejętności Poznania, naszego większego brata. Ale jeśli będzie to możliwe, też chcemy służyć radą. Dla nas ważne jest, by poznawać sposoby dobrego funkcjonowania miasta – powiedział prezydent Wójcicki. – Przed nami podpisanie listu intencyjnego, który otwiera w sposób formalny tę współpracę, choć znamy się i współpracowaliśmy już wcześniej. Nasze miasta wiele łączy, tę łączność chcemy podtrzymywać i wzmacniać – dodał.

Turystyka i rozwój infrastruktury rekreacyjnej

Wspólnym interesem obu miast jest rozwój turystyki. I choć Poznań ma wieloletnie doświadczenie w tym obszarze, to jak podkreślił prezydent Jacek Jaśkowiak, kryzys i pandemia zmieniły sytuację i zmusiły do poszukiwań nowych rozwiązań. To szansa dla Gorzowa i możliwość nawiązania współpracy. Warto skorzystać z bliskości stolicy Wielkopolski i wspólnie powalczyć o turystę zarówno z Polski, jak i z Niemiec.

– Gorzów postawił na rozwój i rewitalizację terenów zielonych i rekreacyjnych. Remontujemy, dbamy i budujemy. W Gorzowie między innymi jest jeden z lepszych w regionie skateparków, a każda inwestycja drogowa to kolejne kilometry ścieżek rowerowych – podkreślił prezydent Wójcicki.

To zasługuje na uwagę i zainteresowanie turystów. Samorządy mogą połączyć siły w promocji obu miast i regionów. – Również okolice Gorzowa mają niepowtarzalny urok, rozwijają się i oferują coraz bardziej atrakcyjne formy spędzania czasu – to zdecydowanie poprawia atrakcyjność samego miasta – zauważył prezydent Jacek Jaśkowiak. To silny argument za wspólną promocją i „podzieleniem się” ruchem turystycznym.

Skuteczność tych działań zależy jednak od dostępności komunikacyjnej między miastami i to również będzie obszarem zainteresowań w ramach ich współpracy. Jednym z wciąż nierozwiązanych problemów jest poprawa siatki połączeń kolejowych między Gorzowem a Poznaniem. Rozpoczęcie oficjalnej współpracy jest również wyraźnym sygnałem, że oba samorządy będą zabiegać o rozwój i poprawę połączeń i infrastruktury kolejowej na tej trasie.

Przemysł i edukacja

Wspólnym wyzwaniem obu miast jest regulacja migracji edukacyjnej i zawodowej. – W Poznaniu mieszka wiele osób, które urodziły się w Gorzowie i okolicy, uczyły się w tutejszych szkołach, potem skończyły studia i część z nich została w stolicy Wielkopolski. Z jednej strony to Poznań cieszy, bo to są ambasadorowie Gorzowa, ale z drugiej strony ruchy migracyjne powodują, że Gorzów traci – podkreślił Jacek Jaśkowiak.

To nowy obszar działań obu samorządów, którego celem jest zatrzymanie specjalistów w Gorzowie, po wcześniejszym wykształceniu ich w Poznaniu oraz zainteresowanie tym miastem eskpertów ze stolicy Wielkopolski. Oni bowiem mogą być dużym wsparciem dla rozwoju branż technicznych na terenie Gorzowa i okolic. – Mieszkańcy Poznania mogą zasilić kadrę specjalistów w mieście, a Gorzów chętnie ich ugości – podkreślił Wójcicki.

– Musimy szukać takich rozwiązań, by w Gorzowie powstawały lepiej opłacane miejsca pracy. Jeśli pomyślimy szerzej biznesowo, w dłuższej perspektywie, to inwestorów, którzy mają projekty rozwojowe i ambicje na różne formy biznesu, możemy zainteresować też naszymi partnerami. To tylko część możliwości, które otwiera nasze porozumienie – powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak.

Archipelag współpracy – wzajemny szacunek i wspólne dobro

Prezydent Jacek Wójcicki w obliczu rozpoczęcia współpracy z Poznaniem przywołał znaną już w Gorzowie koncepcję archipelagu wysp, która przyświeca współpracy w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. – My w Gorzowie to już robimy. Wspólnie z ościennymi gminami realizujemy konkretne zadania samorządowe, jak gospodarka odpadami czy też wodami opadowymi. Razem można więcej, łatwiej a czasem taniej, co dla mieszkańców jest bardzo ważne – przyznał. Poznań może być naszym drogowskazem w podejmowaniu kolejnych działań na rzecz mieszkańców.

Efektem podjętej współpracy ma być stałe doskonalenie procesów zarządzania miastem i realizacji usług dla mieszkańców, w celu poprawy jakości życia w mieście, uwzględniając wyzwania przyszłości – to fragment listu intencyjnego, podpisanego podczas spotkania przez obu prezydentów.

Podpisanie listu intencyjnego i wizyta prezydenta Jacka Jaśkowiaka w Gorzowie jest oficjalnym rozpoczęciem współpracy pomiędzy samorządowcami obu miast.

x

Zobasz także

PKM pojedzie do Kościana

Od przyszłego roku Poznańska Kolej Metropolitalna będzie jeździć do Kościana. Porozumienie o uruchomieniu tego połączenia ...

Socjalne centrum w Opatowie

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podpisał z wójtem Łęki Opatowskiej Adamem Kopisem umowę na finansowanie budowy ...

Zburzą ruderę w Pile

Z Piły zniknie gigantyczna rudera po centrum handlowym. W jej miejscu staną mieszkania. Mieszkańcy Piły ...

Obwodnica dla Kalisza

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zatwierdził Program inwestycji dla obwodnicy Kalisza w ciągu drogi krajowej nr ...

Jarocin Eco-Miastem

W pierwszym dniu Międzynarodowej Konferencji Eco-Miasto 2020. Energia zmian oficjalnie przedstawiono laureatów 7. edycji konkursu ...