Ukraina

Poznań bliżej Gorzowa

Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk mają leżeć u podłoża współpracy między miastami. Prezydenci Wójcicki i Jaśkowiak zgodnie przyznali, że są obszary, w których Poznań skorzysta z gorzowskich rozwiązań, a Gorzów nauczy się od Poznania. Taki przepływ informacji, danych i dobrych praktyk docelowo ma doprowadzić do poprawy jakości życia w obu miastach.

– Chcemy wymieniać się doświadczeniami, korzystać z umiejętności Poznania, naszego większego brata. Ale jeśli będzie to możliwe, też chcemy służyć radą. Dla nas ważne jest, by poznawać sposoby dobrego funkcjonowania miasta – powiedział prezydent Wójcicki. – Przed nami podpisanie listu intencyjnego, który otwiera w sposób formalny tę współpracę, choć znamy się i współpracowaliśmy już wcześniej. Nasze miasta wiele łączy, tę łączność chcemy podtrzymywać i wzmacniać – dodał.

Turystyka i rozwój infrastruktury rekreacyjnej

Wspólnym interesem obu miast jest rozwój turystyki. I choć Poznań ma wieloletnie doświadczenie w tym obszarze, to jak podkreślił prezydent Jacek Jaśkowiak, kryzys i pandemia zmieniły sytuację i zmusiły do poszukiwań nowych rozwiązań. To szansa dla Gorzowa i możliwość nawiązania współpracy. Warto skorzystać z bliskości stolicy Wielkopolski i wspólnie powalczyć o turystę zarówno z Polski, jak i z Niemiec.

– Gorzów postawił na rozwój i rewitalizację terenów zielonych i rekreacyjnych. Remontujemy, dbamy i budujemy. W Gorzowie między innymi jest jeden z lepszych w regionie skateparków, a każda inwestycja drogowa to kolejne kilometry ścieżek rowerowych – podkreślił prezydent Wójcicki.

To zasługuje na uwagę i zainteresowanie turystów. Samorządy mogą połączyć siły w promocji obu miast i regionów. – Również okolice Gorzowa mają niepowtarzalny urok, rozwijają się i oferują coraz bardziej atrakcyjne formy spędzania czasu – to zdecydowanie poprawia atrakcyjność samego miasta – zauważył prezydent Jacek Jaśkowiak. To silny argument za wspólną promocją i „podzieleniem się” ruchem turystycznym.

Skuteczność tych działań zależy jednak od dostępności komunikacyjnej między miastami i to również będzie obszarem zainteresowań w ramach ich współpracy. Jednym z wciąż nierozwiązanych problemów jest poprawa siatki połączeń kolejowych między Gorzowem a Poznaniem. Rozpoczęcie oficjalnej współpracy jest również wyraźnym sygnałem, że oba samorządy będą zabiegać o rozwój i poprawę połączeń i infrastruktury kolejowej na tej trasie.

Przemysł i edukacja

Wspólnym wyzwaniem obu miast jest regulacja migracji edukacyjnej i zawodowej. – W Poznaniu mieszka wiele osób, które urodziły się w Gorzowie i okolicy, uczyły się w tutejszych szkołach, potem skończyły studia i część z nich została w stolicy Wielkopolski. Z jednej strony to Poznań cieszy, bo to są ambasadorowie Gorzowa, ale z drugiej strony ruchy migracyjne powodują, że Gorzów traci – podkreślił Jacek Jaśkowiak.

To nowy obszar działań obu samorządów, którego celem jest zatrzymanie specjalistów w Gorzowie, po wcześniejszym wykształceniu ich w Poznaniu oraz zainteresowanie tym miastem eskpertów ze stolicy Wielkopolski. Oni bowiem mogą być dużym wsparciem dla rozwoju branż technicznych na terenie Gorzowa i okolic. – Mieszkańcy Poznania mogą zasilić kadrę specjalistów w mieście, a Gorzów chętnie ich ugości – podkreślił Wójcicki.

– Musimy szukać takich rozwiązań, by w Gorzowie powstawały lepiej opłacane miejsca pracy. Jeśli pomyślimy szerzej biznesowo, w dłuższej perspektywie, to inwestorów, którzy mają projekty rozwojowe i ambicje na różne formy biznesu, możemy zainteresować też naszymi partnerami. To tylko część możliwości, które otwiera nasze porozumienie – powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak.

Archipelag współpracy – wzajemny szacunek i wspólne dobro

Prezydent Jacek Wójcicki w obliczu rozpoczęcia współpracy z Poznaniem przywołał znaną już w Gorzowie koncepcję archipelagu wysp, która przyświeca współpracy w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. – My w Gorzowie to już robimy. Wspólnie z ościennymi gminami realizujemy konkretne zadania samorządowe, jak gospodarka odpadami czy też wodami opadowymi. Razem można więcej, łatwiej a czasem taniej, co dla mieszkańców jest bardzo ważne – przyznał. Poznań może być naszym drogowskazem w podejmowaniu kolejnych działań na rzecz mieszkańców.

Efektem podjętej współpracy ma być stałe doskonalenie procesów zarządzania miastem i realizacji usług dla mieszkańców, w celu poprawy jakości życia w mieście, uwzględniając wyzwania przyszłości – to fragment listu intencyjnego, podpisanego podczas spotkania przez obu prezydentów.

Podpisanie listu intencyjnego i wizyta prezydenta Jacka Jaśkowiaka w Gorzowie jest oficjalnym rozpoczęciem współpracy pomiędzy samorządowcami obu miast.

x

Zobasz także

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...

Wojewoda grała razem z WOŚP

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk gra razem z WOŚP! Do 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ...

Drogi muszą być bezpieczne

Działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach w regionie oraz plany w tym zakresie na najbliższy czas ...

Region dla przedsiębiorców

„Wielkopolska dla przedsiębiorców, czyli szeroki wachlarz możliwości wsparcia dla firm” to temat przewodni styczniowego spotkania ...

Dekalog naszych samorządowców

10 postulatów sformułowanych przez samorządowców zostało ogłoszonych i podpisanych podczas III Wielkopolskiego Kongresu Samorządowego, który ...