Ukraina

Poznań buduje mieszkania komunalne

Od kilku lat władze Poznania wznowiły budowę mieszkań komunalnych dla uboższych mieszkańców miasta. Budynki wznoszone są przy ul. Nadolnik i Opolskiej. Zakończyła się właśnie budowa kolejnego komunalnego budynku mieszkalnego przy ul. Nadolnik. W maju do nowych „M” wprowadzą się pierwsi lokatorzy. W budynku są 24 mieszkania 1-, 2- i 3-pokojowe o powierzchni od 29 do 51 m kw. Dwa lokale przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na parterze znajdują się także dwa lokale użytkowe.
Na os. Nadolnik mieszkają już obecnie 174 rodziny. Pierwszy etap budowy osiedla zakończył się jeszcze w 2005 roku. W pierwszych czterech blokach zamieszkało ponad sto rodzin. Rok później oddany został do użytku dom z 51 lokalami socjalnymi, w których zamieszkali mniej zamożni poznaniacy, którzy znaleźli się na liście oczekujących na socjalne „M”. W 2007 roku zakończyła się budowa kolejnego budynku z 14 mieszkaniami komunalnymi. Docelowo na Nadolniku ma powstać osiedle dla 250 rodzin. Jest projekt i pozwolenie na budowę kolejnych bloków. W tegorocznym budżecie nie ma jednak pieniędzy na rozpoczęcie III etapu budowy osiedla.
Po wielu latach przygotowań i dyskusji miasto przystąpiło w końcu do przebudowy terenu baraków przy ul. Opolskiej. Obecnie trwa budowa pierwszych 99 mieszkań przy ul. Opolskiej-Okrzei. W miejscu dwóch spośród ponad 50 mieszkalnych baraków znajdujących się w tym rejonie wznoszony jest obecnie czterokondygnacyjny budynek z podziemnym garażem. Budowa zakończy się jeszcze w tym roku. W planach miasta jest sukcesywna rozbiórka baraków i budowa zamiast nich nowych „M”. Jest to jednak kosztowne przedsięwzięcie, którego realizacja uzależniona jest m.in. od możliwości finansowych miejskiego budżetu oraz decyzji poznańskich włodarzy.
Nowe mieszkania komunalne pełnią w tej chwili rolę głównie lokali zamiennych przede wszystkim dla osób wyprowadzanych z budynków przeznaczanych do remontu lub rozbiórki. Lokatorzy placą w nich czynsz komunalny wynoszący 5,10 zł/ m kw.

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...