Ukraina

Poznań chce budować spalarnię odpadów

Poznań przygotowuje się do budowy instalacji do termicznego przekształcania odpadów. Realizacji inwestycji należy spodziewać się jednak dopiero w połowie przyszłej dekady. Według Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2010 w miastach mających ponad 300 tys. mieszkańców mają powstać instalacje do termicznego przekształcania odpadów, czyli inaczej spalarnie śmieci. Spalaniu poddawane byłyby odpady pozostałe po segregacji i recyklingu. W związku z tym w kraju ma być wybudowane 10-15 spalarni. Jeśli samorządy tego nie zrobią, a odpady będą nadal trafiały na wysypiska, czekają je bardzo wysokie kary środowiskowe, co odbije się na kieszeniach mieszkańców. Jednakże wybudowanie kilku spalarni w kraju do 2010 r. nie jest możliwe.
Poznań przygotowuje się do budowy spalarni o wydajności 220.000 ton osadów rocznie. Przewidziany koszt całkowity kształtuje się na poziomie 600 mln zł. Najbardziej kosztowna będzie instalacja do oczyszczania spalin, tak aby system był bezpieczny dla otoczenia. Efektem ma być tzw. zielona energia. Władze samorządowe są na etapie opracowywania niezbędnych dokumentacji i uzgodnień. Jak poinformowała Bożena Przewoźna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Urzędzie Miejskim, do końca lipca ma być podpisana umowa przedwstępna z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Projekt ,,System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania” został wpisany na listę projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekty kluczowe to przedsięwzięcia, które mają charakter strategiczny dla rozwoju regionu. Umieszczenie projektu na liście jest warunkową deklaracją jego realizacji i związane jest z zarezerwowaniem środków na realizację przedłożonej inwestycji. Fundusz Spójności miałby pokryć 60 proc. kosztów. Jednakże, aby to nastąpiło, w Polsce muszą być zmienione przepisy. Dziś miasta nie są właścicielami odpadów, lecz przewoźnicy, którzy podpisują umowy z zarządcami lub mieszkańcami. Aby miasto mogło otrzymać wsparcie finansowe na budowę spalarni odpadów, musi zmienić się prawo.
Spalarnia swym zasięgiem obejmowałaby nie tylko Poznań, ale i okoliczne gminy. Według Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami miałby powstać związek międzygminny obejmujący 9 gmin: Suchy Las, Tarnowo Podgórne, Pobiedziska, Kostrzyn, Kleszczewo, Murowaną Goślinę, Swarzędz, Czerwonak oraz Oborniki. Obecnie rozważane są dwie lokalizacje obiektu: na terenie Elektrociepłowni Karolin lub Centralnej Oczyszczani Ścieków. Wraz z budową spalarni planowana jest rozbudowa okolicznego układu drogowego. Do tych propozycji lokalizacyjnych sceptycznie podchodzi Mariusz Poznański, wójt gminy Czerwonak, z którą obiekt by sąsiadował. Ale jak zapewniła dyrektor Przewoźna, samorząd Poznania po uzyskaniu niezbędnych dokumentów zamierza przystąpić do szerokich konsultacji zarówno z mieszkańcami jak i władzami gmin, które miałyby utworzyć związek i nie zamierza niczego im narzucać.
Budowa spalarni znajduje się w programie operacyjnym na lata 2007-13 plus 2, co oznacza, że jej zakończenia należy spodziewać się około 2015 roku.

x

Zobasz także

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...

Wiadukt na Lutyckiej.Start

Rozpoczyna się realizacja ważnej inwestycji w północno-zachodniej części Poznania. Powstaną wiadukty, dzięki którym znikną uciążliwe ...