Ładowarki emu.energy

Poznań doceniony w Cannes

Podczas targów MIPIM 2018 – największej międzynarodowej imprezy na rynku nieruchomości – prezydent miasta Jacek Jaśkowiak, odebrał przyznawaną przez Financial Times nagrodę fDI European Cities and Regions of the Future 2018/19.
Podczas czterech dni na targach spotykają się inwestorzy z całego świata. W tym roku to ponad 24 tys. osób, którym Poznań prezentuje swoją ofertę inwestycyjną.

Drugiego dnia targów prezydent Jacek Jaśkowiak wziął udział w panelu dyskusyjnym nt. wyzwań stojących przed regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Panel zorganizowało wydawnictwo Poland Today, a wśród zaproszonych gości był m.in. mer Kijowa Witalij Kliczko. Uczestnicy dyskusji zastanawiali się, jakie wyzwania stoją dziś przed krajami Europy Środkowo-Wschodniej i jak radzą sobie one z rozwiązywaniem obecnych problemów.

– Nasze społeczeństwo musi znaleźć równowagę między dbaniem o najgorzej radzących sobie obywateli, a stwarzaniem dobrych warunków dla wykształconych i przedsiębiorczych, pracujących teraz za granicą – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Potrzebujemy ich w kraju i w polskich miastach, by przyczynili się do naszego rozwoju gospodarczego. Ale też do przyspieszenia procesu zmiany mentalności, który trwa dłużej niż budowa autostrad.

Podczas targów MIPIM odbyło się również wręczenie nagród fDI European Cities and Regions of the Future 2018/19. Dyplomy odebrał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. W rankingu przygotowanym przez dziennikarzy The Financial Times, Poznań znalazł się na trzecim miejscu w kategorii „Przyjazne dla biznesu”, wśród miast powyżej 350 tys. mieszkańców.

Ranking ocenia atrakcyjność europejskich miast dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych i wskazuje najbardziej obiecujące lokalizacje dla biznesu w całej Europie. W zestawieniu ujęto 301 miast i 150 regionów, a pod uwagę wzięto 5 głównych kategorii: potencjał ekonomiczny, środowisko pracy, efektywność kosztowa, infrastrukturę i przyjazne środowisko dla biznesu. W kategorii „Miast przyjaznych dla biznesu” Poznań trafił na podium – zajął trzecie miejsce. Autorzy raportu brali pod uwagę m.in. liczbę firm z sektora wysokiej technologii (high-tech) i liczbę miejsc pracy stworzonych przez inwestorów zagranicznych w ciągu ostatnich 5 lat.

W ogólnej klasyfikacji miast średniej wielkości w Europie Poznań znalazł się w pierwszej dziesiątce, a w grupie miast z Europy Wschodniej zajął 8. miejsce. Dodatkową kategorią była strategia przyciągania przez miasto bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W tej kategorii eksperci ocenili Poznań wysoko – znalazł się na 5. miejscu wśród europejskich miast średniej wielkości.

Na targach MIPIM prezentują się wszystkie duże miasta Polski – Warszawa, Trójmiasto, Kraków, Wrocław i Łódź. Prezydent Poznania spotka się m.in. z przedstawicielami firm z branży nieruchomości obecnymi w Poznaniu, m.in. Skanska, Vastint, IMMOBEL czy Echo Investment oraz z firmami, które dopiero rozważają wejście na rynek poznański.

Więcej na temat targów można przeczytać tutaj: http://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-szuka-inwestorow-i-promuje-sie-na-targach-mipim,116062.html

a na temat rankigu fDI – tutaj: http://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-przyjazny-dla-biznesu,115351.html

Alicja Wesołowska/biuro prasowe UMP

x

Zobasz także

Rowery czwartej generacji

Na 21 marca planowane jest uruchomienie systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego czwartej generacji (PRM 4G). Trwają ...

Miejski Dworzec PKS

Radni miejscy zdecydowali o podziale spółki PKS Poznań S.A. Wydzielona część jej majątku – lokal ...

Golden Marketing Conference

W dniach od 19 do 20 marca na uczestników Golden Marketing Conference czeka ponad dwadzieścia ...

Strategia Polskich Mebli

Podczas największych targów meblowych w Polsce przedstawiono strategię marki dla polskiej branży meblarskiej, która ma ...

W Wiedniu to jest życie…

Po raz 10. z rzędu Wiedeń uznany został za najlepsze miejsce do życia w rankingu ...