Ukraina

Poznań kocha ptaki

Poznań przygotował specjalne kompendium wiedzy na temat ochrony ptaków w przestrzeni miejskiej. Adresatami są właściciele nieruchomości.

W publikacji znalazły się odpowiedzi m.in. na pytania jak prowadzić remont, żeby nie zaszkodzić ptakom czy jak ocieplić budynek, żeby nie uszkodzić ptasich gniazd? Urzędnicy przypominają też, że na początku maja do miast przylatują jerzyki – niewielkie wędrowne ptaki, będące w Polsce pod ochroną.

– Niestety w związku z rozwojem nowoczesnego budownictwa ptakom tym zaczyna brakować miejsc do gniazdowania – wskazują. Zebranie najważniejszych informacji w jednym miejscu ma pomóc w ich ochronie.

– Jerzyki są bardzo pożyteczne. Statystyczny przedstawiciel tego gatunku każdego dnia przelatuje co najmniej tysiąc kilometrów i zjada przy tym nawet do tysiąca komarów, much i meszek. Jerzyki w mieście likwidują dokuczliwe owady i czynią to w najbardziej ekologiczny i ekonomiczny sposób. Nie wymagają dokarmiania zimą, nie brudzą elewacji ani swojego otoczenia. Gnieżdżą się przede wszystkim w szczelinach elewacji i stropodachach – czytamy na stronie miejskiego portalu.

Urzędnicy przypominają, że miejskie budynki na swoje siedliska wybiera również wiele innych gatunków ptaków, które są objęte ochroną (m.in. wróble, mazurki, kawki, pustułki, sikory, oknówki). Część z nich zasiedla strychy, stropodachy i różnego rodzaju nisze, inne zakładają gniazda w niewielkich szczelinach i otworach.

Aby zapobiec niszczeniu miejsc lęgowych, miasto przygotowało kompendium, w którym przypomina o zasadach prowadzenia prac remontowych i termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych w kontekście zbliżającego się przylotu jerzyków i okresu zakładania gniazd w dotychczasowych miejscach rozrodu ptaków.

Zróżnicowany czas przystępowania do lęgów oznacza, że ptaki mogą gnieździć się w budynkach cały rok. Biorąc pod uwagę typ i stan budynku (występowanie szczelin, otworów, wnęk itp.) inwestor może sam stwierdzić, czy potencjalnie mogą gniazdować w nim ptaki. Każdy, kto ma wątpliwości, powinien zwrócić się do ornitologa, który ustali miejsca zasiedlone przez dany gatunek.

Każde rozpoczęcie prac, którego efektem będzie ograniczenie dostępu ptaków (oraz nietoperzy) do miejsc ich regularnego występowania i rozrodu, to niszczenie miejsc lęgowych i schronień tych zwierząt – a zatem złamanie przepisu ustawy o ochronie przyrody. Dlatego przed przystąpieniem do termoizolacji budynków należy wystąpić z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydanie zezwolenia na odstępstwo od zakazu, tj. zezwolenia na zniszczenie siedlisk i ostoi ptaków

Źródło:portalsamorządowy.pl; grafika UM Poznań

x

Zobasz także

Remont pętli na Junikowie

W sobotę 23 marca, rozpoczną się prace związane z remontem zadaszenia nad peronami tramwajowymi i ...

Tramwajem na Poznań Wschód

Radny Andrzej Rataj wystosował interpelację w sprawie planowanej trasy tramwajowej z pętli Zawady do stacji ...

Prozerpina bez gwiazd

Radny Mateusz Rozmiarek -donosi biuletyn.poznan.pl złożył interpelację w sprawie usunięcia gwiazd z podłoża fontanny Prozerpiny ...

Synagoga to zabytek

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków ...

Palmiarnia w bloku

Oficjalny profil Miasto Poznań na Facebooku umieścił w niedzielę post ze zdjęciami egzotycznej roślinności rosnącej ...