Ładowarki emu.energy

Poznań otwarty na ludzi

Poznań zwyciężył w rankingu „Miasta otwarte na ludzi” – znalazł się na podium przed Wrocławiem i Gdańskiem. To pierwsza edycja zestawienia, które powstało, by docenić metropolie wychodzące naprzeciw potrzebom mieszkańców – także tych najstarszych, najmłodszych czy z niepełnosprawnościami.

– Liczenie się z ludźmi – to najogólniejsza definicja miasta otwartego – wyjaśnia na łamach Forbes.pl prof.Grzegorz Gorzelak, ekonomista, członek Kapituły rankingu. – Takie miasto wspiera inicjatywy mieszkańców, integruje pokolenia, pomaga najsłabszym i wchodzącym w życie.

Kapituła rankingu sprawdziła, na ile poszczególne miasta w Polsce pozwalają mieszkańcom mieć wpływ na wydawanie publicznych pieniędzy i jak dbają o integrację wielopokoleniową. Jurorzy wzięli pod lupę to, co miasta robią dla osób z niepełnosprawnościami i jak wspierają inicjatywy mieszkańców. Poznań okazał się najlepszy niemal we wszystkich kryteriach.

– Miasta otwarte to miasta szanujące ludzi bez względu na pochodzenie, kolor skóry, religię, czy orientację seksualną. Takie miasto budujemy z poznaniankami i poznaniakami – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dziękuję redakcji Forbes, że doceniła nasze wspólne wysiłki i efekty, jakie dzięki takiemu współdziałaniu udaje nam się osiągnąć. To nas motywuje do dalszej pracy!

Oceniając Poznań Kapituła doceniła zwłaszcza działalność Centrum Inicjatyw Lokalnych, które wyłania miejscowych liderów, integruje poznaniaków i pozwala im się organizować i rozwiązywać trudności. Sędziowie wysoko ocenili też działanie Centrum Inicjatyw Senioralnych, integrację międzypokoleniową w Poznaniu oraz fakt, że stolica Wielkopolski jest członkiem sieci WHO miast przyjaznych starzeniu się. Nie bez znaczenia była też bogata oferta programów stypendialnych i innych inicjatyw przyciągających studentów do Poznania.

Poznań znalazł się na podium również w innym rankingu miesięcznika Forbes: „Najbardziej Innowacyjne Miasta w Polsce”, zajmując wysokie, trzecie miejsce. Zestawienie ocenia sposób, w jaki miasta wprowadzają innowacyjne projekty, wykorzystujące nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Oba wyróżnienia dla miasta odebrał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podczas X Kongresu Regionów we Wrocławiu.

Kongres Regionów to odbywające się raz do roku najważniejsze w Polsce spotkanie przedstawicieli samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych. Jego dziesiąta edycja odbywa się w tym roku we Wrocławiu, gdzie spotkało się ponad 50 prezydentów miast oraz kilkudziesięciu burmistrzów i starostów z całej Polski. W trakcie dwóch dni kongresowych – 11-12 czerwca 2019 – odbędą się dziesiątki prezentacji plenarnych, wywiadów scenicznych, warsztatów i dyskusji panelowych.

x

Zobasz także

Dłuższa Wartostrada

Wartostrada będzie jeszcze dłuższa. Trwają prace na odcinku pomiędzy ulicą Czartoria i mostem Chrobrego. Nowy ...

Nowy Dworzec Główny

W połowie przyszłego roku powinien powstać projekt nowego dworca Poznań Główny, a prace budowlane mają ...

Święto Plonów w Siedlcu

Tegoroczne – 21. Wojewódzko – Archidiecezjalne Dożynki Wielopolskie świętowaliśmy w Siedlcu w powiecie Wolsztyńskim. Marek ...

Rus najstarszym drzewem

Drzewo rosnące w podpoznańskim Rogalinie może mieć nawet ponad 800 lat! – donosi porta epoznan.pl ...

Z Towarowej w Św. Marcin

Torowisko umożliwiające tramwajom jadącym ul. Towarową skręt w prawo w ul. Święty Marcin, przesunięcie lokalizacji ...