Ukraina

Poznań w Słupsku

Współpraca samorządów z mieszkańcami, wartości w działalności publicznej,

działanie organizacji pozarządowych – to tylko niektóre tematy, jakie poruszano na kongresie w Słupsku. Wśród panelistów był Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Prezydent Poznania wziął udział w IV Kongresie Współpracy Lokalnej, jaki odbywał się w Słupsku 24 i 25 października. Podczas kongresu dyskutowano o współpracy samorządów z mieszkańcami. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: Robert Biedroń – prezydent Słupska, Krzysztof Więckiewicz – przedstawiciel Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Kuba Wygnański – prezes Fundacji Badań i Innowacji Społecznych Stocznia oraz Aleksandra Zemke z barcelońskiego stowarzyszenia Smilemundo.

Uczestnicy kongresu dyskutowali nad sposobami włączania w życie miast osób marginalizowanych oraz omawiali rolę organizacji pozarządowych. W Poznaniu zarejestrowanych jest ich ponad 4,7 tysięcy. Miasto wspiera ich działalność – w 2016 roku blisko 700 organizacji pozarządowych złożyło do urzędu miasta prawie 2 tysiące ofert na realizację zadań publicznych. Wartość projektów realizowanych w 2016 roku wyniosła ponad 112,4 mln zł, z czego 78,3 mln to pieniądze pochodzące z budżetu miasta. Od trzech lat pula środków z miejskiej kasy przyznawana organizacjom samorządowym systematycznie rośnie.

Prezydent Jacek Jaśkowiak spotkał się też z Robertem Biedroniem, prezydentem Słupska, z którym rozmawiał o wymianie doświadczeń oraz o podpisanej ostatnio współpracy dotyczącej polityki senioralnej. Mowa była również o problemach samorządów i wspólnym działaniu z mieszkańcami i radami miast.

– Zawsze postrzegaliśmy Unię Europejską jako instytucję, która wypłaca pieniądze – podkreślił prezydent Jacek Jaśkowiak. – Zapomnieliśmy jednak o wartościach, które ona niesie. Dzisiaj w Polsce można dostrzec dwa różne zbiory wartości – i trzeba się za jednym z nich opowiedzieć. Ja jestem przywiązany do demokracji, praworządności, wolności mediów i wolności obywatelskich i opowiadam się przeciw dyskryminacji i homofobii.

Kongres zakończył się otwartą dyskusją „Wartości w działalności publicznej – jednorodność, czy różnorodność?”.

Przy okazji kongresu otwarto też w Słupsku wystawę zdjęć najciekawszych miejsc Poznania. – Mam nadzieję, że zachęci ona mieszkańców Słupska do odwiedzenia naszego pięknego miasta – zapraszał prezydent Jacek Jaśkowiak.

Fotografie, które promują Poznań, pochodzą z Fotoportalu – internetowej galerii zdjęć miasta, którą tworzą jego mieszkańcy, zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Co miesiąc na Fotoportalu wybierane są w konkursach najlepsze prace – zwycięzców wybiera jury oraz internauci. W ciągu roku użytkownicy dodali ponad 1500 fotografii.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe UMP

 

x

Zobasz także

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...

Wiadukt na Lutyckiej.Start

Rozpoczyna się realizacja ważnej inwestycji w północno-zachodniej części Poznania. Powstaną wiadukty, dzięki którym znikną uciążliwe ...