Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

Poznań znowu będzie zielony

Poznań otrzymał grant unijnego Programu URBACT III na realizację projektu Health & Greenspace. Pozwoli to wprowadzić nowe, ciekawe rozwiązania oparte na przyrodzie, które zwiększą ilość zieleni w miejskiej przestrzeni. Podobne działania wpływają nie tylko na poprawę jakości życia mieszkańców, ale też adaptację miasta do zmian klimatu.
W ramach projektu Connecting Nature przy poznańskich przedszkolach powstają naturalne place zabaw/ fot. Piotr Bedliński

Program URBACT III realizuje łącznie dziewięć europejskich miast – oprócz Poznania są to: Budapeszt (Węgry), Limerick (Irlandia), Espoo (Finlandia), Breda (Holandia), Tartu (Estonia), Messina (Włochy), Santa Pola (Hiszpania) i Suczewa (Rumunia). Uczestnicy projektu będą wymieniać się doświadczeniami. W każdym z nich zostanie utworzona Lokalna Grupa URBACT, która będzie współpracować przy tworzeniu, indywidualnych planów działania.

Tematem przewodnim dla stolicy Wielkopolski jest wykorzystanie błękitno-zielonej infrastruktury dla poprawy jakości życia w mieście. Poznań skupi się na tworzeniu nowych i otwieraniu istniejących terenów zieleni na mieszkańców, wpływając na ich zdrowie i adaptację miasta do zmian klimatu.

We wrześniu 2019 r. Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP rozpoczęło realizację pierwszej fazy projektu, dotyczącego „zielonej rewitalizacji”. 4 i 5 grudnia w Poznaniu gościli ekspert Programu URBACT III – Tamás Kallay oraz przedstawiciele 12. dzielnicy Budapesztu – lidera międzynarodowego projektu „Health & Greenspace. Zielone przestrzenie dla poprawy jakości życia”. Wizyta była okazją do przygotowania tzw. Zintegrowanego Planu Działania oraz przeprowadzenia warsztatów dla przedstawicieli miejskich wydziałów i jednostek, zajmujących się przestrzenią.

Inicjatywa wzmocni dotychczasowe pomysły realizowane w ramach projektu Connecting Nature. Działania te, odbywające się w ramach Programu Horyzont 2020, skupiają się na rozwiązaniach opartych na przyrodzie w miastach. Przykładem takich inicjatyw są m.in. ogrody pływające, otwarte ogrody i naturalne place zabaw, powstające przy poznańskich przedszkolach.

x

Zobasz także

Prawie 4 miliardy na drogi

3 mld 800 mln zł w ramach realizacji rządowych programów trafiło do Wielkopolski w 2019 ...

Wymień kopciucha na piec

Poznański magistrat rozpoczął przyjmowanie wniosków do kolejnych edycji miejskich programów „Kawka bis” i „Trzymaj ciepło” ...

Miasto przyjazne dla pszczół

W Poznaniu staną kolejne miejskie pasieki. Będzie to możliwe w ramach realizacji programu „Poznań dla ...

Nowe oblicza Rynków

Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta przedstawiło podczas posiedzenia Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji stan ...

Jest budżet na 2020 rok

Podczas ostatniej w tym roku sesji poznańscy radni przyjęli budżet miasta na 2020 rok. Za ...