Ładowarki emu.energy

Poznańska Pyra w Szreniawie

W niedzielę 7 października 2018 roku w Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbędzie się kolejna impreza plenerowa z cyklu „Poznańska pyra”.

Jak zawsze w ofercie wiele atrakcji. Będzie można podziwiać lokomobilę Hipolinę, zapoznać się ze sposobami zbioru i historią uprawy ziemniaków, uczestniczyć w konkursach z nagrodami, a także smacznie zjeść.

Zapraszamy zwiedzających na pole muzealne, gdzie przedstawimy tradycyjny sposób uprawy i zbioru ręcznego z udziałem widzów (Kopanie pyrów), ponadto: mechaniczny zbiór ziemniaków (konną kopaczką gwiazdową, kopaczką elewatorową, kombajnem ziemniaczanym).

Program pokazów na polu muzealnym:
Kopanie ziemniaków”, czyli tradycyjny zbiór ręczny z udziałem widzów.
„Garść pyrów do domu”
Mechaniczny zbiór ziemniaków (konna kopaczka gwiazdowa, kopaczka elewatorowa, kombajn ziemniaczany).
Sortowanie i oczyszczanie ziemniaków z udziałem widzów
Prezentacja wózków i wozów do transportu okopowych oraz narzędzi do przenoszenia
Prezentacja transportu ziemniaków w zaprzęgu konnym i wolim
Pokaz pracy koni roboczych
Pokazy pracy lokomobili parowej H. Cegielskiego
Wystawa sprzętów i maszyn rolniczych do zbioru okopowych
Wystawa motocykli i rowerów

Na placu przy scenie proponujemy udział w warsztatach garncarskich (ceramika z Podlasia), a dzieci i młodzież uczestnictwo w Konkursie wiedzy o ziemniakach z nagrodami. Dla najmłodszych zwiedzających przewidziano również inne atrakcje: warsztaty oraz stanowiska interaktywne, jak malowanie ozdób. Sposoby wykonywania zabawek drewnianych przedstawią twórcy ludowi, pochodzący z miejscowości Stryszawa (woj. małopolskie), w której do dziś zachował się tradycyjny ich wyrób. Również coś dla pań, które będą mogły zobaczyć ozdoby z ceramiki, które przywiozą ze sobą twórcy z Podlasia.

Program pokazów na placu przy scenie:
Konkurs wiedzy o ziemniakach z nagrodami.
Wystawa młynków do kawy i pokaz palenia.
Wystawa koszy do ziemniaków.
Wystawa garnków do ziemniaków.
„Pyry i kartofle, czyli nazewnictwo ziemniaków.
Warsztaty garncarskie.
Warsztat Garncarski Rodziny Konopczyńskich z Bolimowa.
Ceramika siwa z Podlasia.
Zabawki ze Stryszawy.
Stanowiska interaktywne dla dzieci.
Stanowisko promocyjne Powiatu Poznańskiego.
Fundacje prozwierzęce (Animalia, Sfora Husky).

   Nie zabraknie również przysmaków. Będą Pyry z gzikiem z parownika, potrawy tradycyjnej kuchni wielkopolskiej (zupa ziemniaczana, placki ziemniaczane, kopytka) z degustacją. Oferujemy także inne dania i pokazy ich wykonywania, jak na przykład stanowisko Zapomniane warzywa oraz inne atrakcje. Jak co roku popisy kulinarne zaprezentują Koła Gospodyń Wiejskich.

Oczywiście, jak na każdej imprezie planujemy występy artystyczne, których tematyka związana będzie z rocznicą powstania wielkopolskiego. Posłuchamy nie tylko pieśni patriotycznych, ale także utworów, pochodzących z czasów powstania. Jednak na zakończenie imprezy zaproponujemy Państwu odpoczynek przy muzyce ludowej oraz ziemniaki z ogniska i przejażdżki bryczką.

Impreza Poznańska pyra odbywa się po raz siódmy i to ciągle z niesłabnącym zainteresowaniem. Zapraszamy więc serdecznie wszystkich chętnych widzów na spędzenie zapowiadającej się ciekawie niedzieli w Szreniawie!

UWAGA! Zorganizowano dodatkowe połączenia kolejowe i tańsze bilety relacji Poznań- Szreniawa (informcjA na stronach Kolei Wielkopolskich).
W tym roku imprezie towarzyszyć będą stanowiska „Z wielkopolskiej ziemi”, organizowane przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Kultury Wsi i Rolnictwa we współpracy z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, których celem jest propagowanie postaw patriotycznych.

Stanowiska związane z rocznicą powstania wielkopolskiego:
– ułani: pokaz jazdy, koni, prezentacja broni i umundurowania, strzelnica (pole muzealne)
– wydawnictwa, rekonstrukcja posiłków powstańców (plac przy scenie)
– teatrzyk dla dzieci „Wóz Drzymały” (Pałac).

x

Zobasz także

Agrobex ukończył 30 lat

Poznański deweloper, Agrobex od niemal trzech dekad stawia mieszkania w Wielkopolsce. Budując domy, mieszkania i ...

Poznań najzieleńszym miastem

Wśród największych miast Polski, metropolią posiadającą najwięcej zieleni jest Poznań. Tereny zielone zajmują w naszym ...

UAM obchodzi 100 lat istnienia

7 maja 1919 roku odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego nowo powstałej Wszechnicy Piastowskiej, ...

Promieniowanie bez kontroli

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o działaniach organów administracji publicznej w zakresie ochrony przed promieniowaniem ...

XI Europejski Kongres Gospodarczy

W agendzie 11. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC, Katowice, 13-15 maja 2019 r.) kilkanaście sesji ...