Ukraina

Pracownicy pośrednika pod ochroną, podwykonawcy – już nie

Niektóre czynności pracownicy nieruchomości zlecają swoim asystentom, pracownikom sekretariatu lub młodszym kolegom, których przyuczają do zawodu. Praktyka pokazuje, że większość błędów zawodowych jest pokłosiem niedopatrzenia pracowników.Duża odpowiedzialność pośrednika

Ograniczeniu ryzyka działalności pośrednika nieruchomości służy ubezpieczenie zawodowe OC. Nie zawsze jednak chroni wszystkich zatrudnionych. Z odpowiedzialności są też zazwyczaj wykluczeni podwykonawcy, czyli osoby pracujące na własnej działalności gospodarczej.
Zdarza się jednak, że pośrednicy nieruchomości zlecają swoim pracownikom niektóre czynności pomocnicze – zgromadzenie dokumentacji, czy wstępną weryfikację akt, sporządzanie urzędowych pism, które mogą spowodować błąd i narazić na roszczenie ze strony klienta. Pośrednicy, którzy zdecydowali się zatrudnić pracowników, mają ochronę w zakresie swojej polisy obowiązkowego OC pośrednika nieruchomości. Jednak ochrona nie obejmuje współpracowników i bywa ograniczona do kilku osób w przypadku niektórych ubezpieczycieli.

Szeroki zakres ochrony

Niezwykle istotne jest, że polisa OC pośrednika nieruchomości obejmuje szkody wyrządzone umyślnie przez pracowników oraz wyrządzone na skutek rażącego niedbalstwa – w tym przypadku większość ubezpieczycieli rezygnuje z prawa do regresu (czyli nie będzie żądać od pośrednika zwrotu wypłaconego odszkodowania).
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe ograniczają tę odpowiedzialność do kilku osób. Wykupując polisę OC pośrednika nieruchomości na przykład w Concordii konieczne jest wskazanie liczby zatrudnionych pracowników. Rozróżnienie jest progowe – standardowo polisa obejmuje do 5 pracowników, kolejny pułap to 6-15 pracowników i powyżej 15 zatrudnionych osób.
Takich progów nie wprowadza z kolei PZU, ubezpieczenie OC w PZU obejmuje automatycznie wszystkich pracowników, dlatego warto zwrócić uwagę na wybór sumy gwarancyjnej i dopasować ją do liczby zatrudnianych osób.

Pracownik a podwykonawca

Odpowiedzialność za pracowników ponosi pracodawca, a ewentualne roszczenie zostanie zaspokojone z polisy pracodawcy tylko wówczas, gdy pracownicy zatrudnieni są na umowę o pracę lub umowy cywilnoprawne.
Niestety ochroną nie są objęci podwykonawcy, czyli osoby współpracujące (na podstawie umowy o współpracy, czy umowie agencyjnej) oraz osoby na kontraktach. Każde biuro nieruchomości, agencja pośrednictwa, czy pośrednik nieruchomości, współpracujący w takiej formule powinni mieć świadomość, że czynności pośrednictwa wykonywane przez podwykonawcę muszą być dodatkowo ubezpieczone i wyraźnie wskazane we wniosku o ubezpieczenie.
Taką opcję oferuje tylko PZU w ramach polisy OC dobrowolnej, a możliwości wyboru sumy są duże – można ubezpieczyć się od błędów podwykonawców od 50 tys. zł do 750 tys. zł. By ubezpieczyć podwykonawców w ramach OC dobrowolnego należy skontaktować się z doradcą, który pomoże dopasować zakres polisy do potrzeb.
Praktyka pokazuje, że większość szkód w ubezpieczeniach zawodowych powstaje na skutek działania (lub zaniechania) pracowników lub podwykonawców, a nie przedstawicieli wolnych zawodów. Dlatego warto mieć świadomość, że ten aspekt ochrony jest niezwykle ważny, a świadomy dobór polisy uchroni przed ryzykiem wypłaty odszkodowania z własnych środków.

x

Zobasz także

Nie chcą taniego prądu

W Polsce funkcjonuje od niedawna koncepcja prosumenta lokatorskiego, czyli nowa zachęta dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych do ...

Ceny jednak w górę

Jeśli nowy program kredytowy wejdzie w zapowiadanym kształcie, ceny wzrosną. Niewykluczone, że dwucyfrowo. „Rzeczpospolita” przypomina, ...

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...