Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

Prąd i tak zdrożeje


Obecne zamrożenie cen energii dla odbiorców indywidualnych na dłuższą metę jest nie do utrzymania. Trudno sobie wyobrazić, że w sposób ciągły będzie się dopłacać do konsumpcji energii. Warto dać zapowiedź, że urealnimy ceny energii np. w perspektywie dwóch lat, co znaczy, że mamy czas na to, by się do tego dobrze przygotować – mówi WNP.PL Adam Szafrański, były prezes URE, który w 2007 r. chciał uwolnić rynek energii. Za to został szybko odwołany.

Zamrożenie cen energii było gwałtowną i szybką reakcją wynikającą z bieżącej potrzeby politycznej i społecznej. Wzrost cen energii o 30-40 proc. w sprzedaży detalicznej jest nieakceptowalny społecznie .
Trzeba zaproponować realną ścieżkę wzrostów cen energii, aż do momentu, kiedy ceny będą rynkowe, to znaczy, kiedy ceny detaliczne będą powiązane z cenami hurtowymi.
W tzw. ustawie prądowej z 28 grudnia 2018 r. są również zapisy bardzo pozytywne, jak obniżenie podatku akcyzowego na energię oraz znaczne obniżenie opłaty przejściowej wynikającej z likwidacji KDT.
Obecne zamieszanie związane z cenami energii nie jest oczywiście jedynym zawirowaniem w historii polskiego rynku energii. Równie ważne zdarzenie miało miejsce pod koniec 2007 r. Wtedy to ówczesny prezes URE Adam Szafrański postanowił uwolnić całkowicie rynek energii w Polsce i zwolnił sprzedawców energii z obowiązku przedkładania do zatwierdzania taryf na sprzedaż energii odbiorcom indywidualnym. Ceny miały być całkowicie wolne od 1 stycznia 2008 r.

Po podjęciu tej decyzji Adam Szafrański został szybko odwołany ze swojej funkcji przez premiera Jarosława Kaczyńskiego. Decyzja o uwolnieniu rynku została cofnięta, a spółki obrotu do dziś muszą zatwierdzać u prezesa URE taryfy na sprzedaż energii odbiorcom indywidualnym.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział pilną nowelizację ustawy zamrażającej ceny energii elektrycznej na poziomie z 2018 roku.

  • W 2007 r., kiedy nastąpiło uwolnienie cen energii, również była natychmiastowa i nerwowa reakcja. Politycy boją się liberalizacji jak ognia. W 2007 r. sytuacja było nieco inna niż obecnie, gdyż nie było takiego ryzyka wzrostu cen. Wtedy był dobry moment na to, aby całkowicie zliberalizować rynek energii i pozwolić działać konkurencji. W obecnej sytuacji można zrozumieć rząd, ponieważ wzrost cen energii elektrycznej o 30-40 proc. w sprzedaży detalicznej, jak zapowiadano, społecznie jest nieakceptowalny – mówi WNP.PL Adam Szafrański, obecnie pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego.
    Źródło:portalsamorzadowy.pl
x

Zobasz także

Ceny prądu w górę?

Nie mogę zagwarantować, że ceny prądu nie wzrosną w przyszłym roku – powiedziała w czwartek ...

Dokąd zmierzasz Wielkopolsko

Zmiany klimatyczne, redukcja gazów cieplarnianych, malejące zasoby wody i nowoczesne technologie – to zdaniem marszałka ...

Pierwotny czy wtórny

Narodowy Bank Polski przyjrzał się sytuacji na rynku nieruchomości. Podczas środowego spotkania z dziennikarzami jego ...

Samorządowe inwestycje

Rok 2018 był rekordowy. Jeszcze nigdy wcześniej polskie samorządy nie wydawały na inwestycje tak dużo ...

Wysypiska wciąż płoną

Od 1 stycznia 2016 roku spłonęły 622 składowiska śmieci. Z tego 130 w tym roku ...