Nickel 750×200 – Dąbrówka
Nickel 750×100 – Dąbrówka

Pralka nawet w salonie

Jest już znana ostateczna wersja rozporządzenia regulującego warunki, jakim powinny odpowiadać nowe  mieszkania.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa usuwa anachroniczne normy dotyczące ustawienia pralki, ale też określa minimalną powierzchnię mieszkań. To ostatnie nie za bardzo podoba się deweloperom.

14 listopada minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Do tej pory w budownictwie mieszkaniowym funkcjonowały regulacje, zgodnie z którym to w łazience musiało być przewidziane miejsce na pralkę. Jak zauważa resort budownictwa, od czasu wejścia w życie tej regulacji – czyli od 2002 roku – zmieniły się przyzwyczajenia ludzi dotyczące ustawień pralki. Czyniąc tym samym obowiązujący przepis nieżyciowym Dlatego minister zdecydował się usunąć taki wymóg. Co oznacza, że wraz z wejściem w życie nowelizacji, deweloper będzie mógł zaprojektować miejsce na pralkę także w innych pomieszczeniach.

Podobne zmiany dotyczą aneksu kuchennego. Dotychczas niedozwolone było zaprojektowanie go połączonego z pokojem w jednopokojowym mieszkaniu. Wraz z wejściem w życie nowelizacji takie ograniczenie zniknie.

Najbardziej kontrowersyjną zmianą jest wprowadzenie przepisami minimalnej powierzchni mieszkania. Dotychczas prawo regulowało minimalny metraż tylko niektórych pomieszczeń, np. co najmniej jeden pokój musiał mieć 16 mkw. Nie określono natomiast ogólnej wymaganej powierzchni mieszkania
Zgodnie z nowym rozporządzeniem całe mieszkanie musi mieć minimum 25 mkw. Chodzi m. in. o zapewnienie odpowiedniego komfortu używania lokalu jego mieszkańcom. Jak zauważa Związek Polskich Firm Deweloperskich, „nie istnieje żadne logiczne uzasadnienie dla narzucania minimalnej powierzchni lokalu w sytuacji, kiedy deweloperzy bez problemu znajdują nabywców takich lokali, a to oznacza, że ludzie są nimi zainteresowani i chcą w nich mieszkać”.
„Konsekwencja Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w dążeniu do ograniczenia możliwości budowania mniejszych mieszkań dziwi nas tym bardziej, że rząd z jednej strony podejmuje starania związane z lepszym zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych młodych Polaków poprzez programy Mieszkanie dla Młodych czy Mieszkanie plus, a jednocześnie chce ograniczyć ofertę kierowaną głównie do młodych osób, które często nie mają wystarczających środków na zakup większego mieszkania” – napisano w komentarzu.

Nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku

.

x

Zobasz także

Małe dochody – niski czynsz

W Sejmie drugiemu czytaniu został poddany rządowy projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu, tworzenia lokali ...

Ćwierć miliona za ścięcie jesionu

246 tys. złotych, czyli prawie ćwierć miliona – tyle kosztuje pana Jarosława, rolnika z Gronowa, ...

Wyższa opłata wodna

Od 1 stycznia 2018 wzrosły opłaty za odprowadzanie wody deszczowej. To rezultat nowego prawa wodnego ...

Kryteria lokalu zamiennego

Zapewnienie mieszkańcom prawa do lokalu zamiennego oraz pokrycie kosztów przeprowadzki, w związku z koniecznością remontu ...

Śledztwo po wybuchu gazu

Prokuratura Rejonowa Poznań – Stare Miasto w Poznaniu wszczęła śledztwo w sprawie wybuchu gazu w ...