Ukraina

Premia na remont i wkład własny

Premie z książeczek mieszkalnych założonych przed 23 października 1990 r. można wykorzystać również na remont mieszkania. Od kwietnia można je będzie także przeznaczyć na spłatę starego kredytu w spółdzielni oraz jako wkład własny do banku. Rozszerzył się zakres działań, na które można otrzymać premie gwarancyjne ze starych książeczek mieszkaniowych. W kraju jest jeszcze około 1,5 mln książeczek z prawem do premii. 19 marca weszła w życie ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Zawiera ona zmiany do ustawy regulującej sprawy książeczek i premii – o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, ustalaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłacanych premii.
Właściciele lokali lub posiadacze mieszkań lokatorskich czy własnościowych będą mogli starać się o premię gwarancyjną na remont lokum: wymianę okien czy instalacji gazowej lub elektrycznej. Premię uzyskają również członkowie wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni za prace remontowe wykonane z funduszu remontowego tworzonego przez mieszkańców. Koszt robót nie może jednak być niższy od wartości oszczędności na książeczce wraz z premią (w dniu złożenia wniosku).
Niestety na pieniądze nie będzie można liczyć od razu. Równocześnie weszło bowiem w życie rozporządzenie ministra infrastruktury określające harmonogram realizacji uprawnień do premii. Rząd uzależnił rok rozliczenia premii od czasu założenia książeczki. W tym roku będą likwidowane książeczki założone do 1968 r., zaś najmłodsze z lat 1989/90 dopiero w 2017 r. Rząd obawiał się bowiem masowych likwidacji książeczek i dużych wydatków budżetowych.
Te przepisy nie będą jednak obowiązywały zbyt długo. 1 kwietnia wchodzi bowiem w życie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych (Dz.U. z 2009 r. nr 30, poz. 190). Jest jednak korzystniejsza. Wprowadza ona te same przepisy, ale koszt przeprowadzonego remontu będzie mógł być niższy niż premia. Na zmianach tych skorzystają także właściciele domów. Jednakże harmonogram wykorzystywania uprawnień do premii pozostaje niezmieniony.
Są i inne, nowe uprawnienia. Posiadacz własnościowego prawa do lokalu może teraz przeznaczyć wkład z książeczki wraz z premią na przekształcenia prawa w odrębną własność. Z rozwiązania mogą skorzystać też osoby spłacające stare kredyty mieszkaniowe zaciągnięte przez spółdzielnie na przełomie lat 80. i 90. Warunkiem jest spłata całej należności, a nie tylko poszczególnych rat. Kredyty takie spłaca w kraju jeszcze około 100 tys. spółdzielców. Ustawa daje także możliwość wykorzystania premii na wkład własny przy zaciąganiu kredytu hipotecznego w banku na zakup domu lub mieszkania.

x

Zobasz także

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...

Polemika to nie zniesławienie

Obywatel skrytykował działalność prezes spółdzielni mieszkaniowej, kwestionując jej rozliczenia finansowe i zasadność pewnych inwestycji  Czując ...