Ukraina

Projektują Modena Park

Na terenie dawnej fabryki Modena w Poznaniu dobiegają końca prace rozbiórkowe starej zabudowy. Nowy właściciel nieruchomości – Opal Property Developments – prowadzi równocześnie prace projektowe wielofunkcyjnego obiektu. Jak ocenia inwestor – Opal Property Developments – Modena Park stanowić ma unikalną przestrzeń na mapie Poznania, która będzie wyjątkowym połączeniem współczesnej architektury z budynkami o wartości historycznej. Inwestycja o charakterze wielofunkcyjnego projektu biurowo-mieszkaniowo-komercyjnego będzie zlokalizowana na obszarze między ulicami Kraszewskiego, Jackowskiego, Wawrzyniaka oraz Bukowską w Poznaniu.
W XIX wieku w budynkach leżących między ulicami Kraszewskiego, Jackowskiego i Wawrzyniaka stacjonował piąty Korpus Armii Pruskiej. Na początku XX wieku powstał tam zakład specjalizujący się w produkcji i naprawie umundurowania oraz akcesoriów dla wojska. W zakładach zatrudniano ponad 1000 osób, z czego znaczną część stanowili żołnierze. Aż do końca II wojny światowej w fabryce Domena produkowano tekstylia na potrzeby wojska.
Od lat 60. XX wieku w fabryce odbywała się produkcja wysokiej jakości damskich kostiumów oraz płaszczy, których sprzedaż prowadzona była także na rynkach zagranicznych. Od początku lat 90. ZPO Modena przechodził trudności związane z transformacją gospodarczą, a obecnie zleca produkcję spółkom zależnym m.in. firmie Roda w Środzie Wielkopolskiej. W związku z trudnościami związanymi z utrzymaniem nieruchomości w Poznaniu firma sprzedała je prywatnemu inwestorowi – spółce TUP SA. Opal Property Developments kupił cały teren wraz z zabudowaniami w 2008 roku za 65,6 mln zł brutto.
Aktualny właściciel kończy prace rozbiórkowe obiektów, które nie będą mu potrzebne. Obecnie z terenu inwestycji wywożony jest gruz.
Realizacja inwestycji Modena Park znajduje się aktualnie na etapie prac projektowych. Plany zakładają wielofunkcyjny charakter obiektu – funkcje handlowo-mieszkaniowo-biurowo-usługowe).

– Naszym celem jest stworzenie unikalnej przestrzeni na mapie Poznania, która będzie połączeniem współczesnej architektury z budynkami o wartości historycznej. Po zakończeniu prac planistycznych będziemy mogli podać więcej informacji na temat terminu rozpoczęcia budowy oraz planów zagospodarowania terenu – mówi Dorota Urawska, manager ds. marketingu i PR Opal Property Developments.
Autorem projektu jest poznańska firma CDF Architekci.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...