Ukraina

Projekty drogowe do konsultacji

Władze Poznania zdecydowały o poddawaniu konsultacjom społecznym wszystkich inwestycji drogowych projektowanych w mieście, aby już na tym etapie mieszkańcy mogli odnieść się do ostatecznych rozwiązań. Prezydent Poznania podpisał zarządzenie o zamieszczaniu w internecie wszystkich projektów inwestycji drogowych w mieście i stworzeniu mechanizmu opiniowania ich przez internautów. Projekty znajdą się na stronach Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu www.zdm.poznan.pl – baner ,,Projekty drogowe” oraz Urzędu Miasta www.poznan.pl – zakładka ,,komunikacja”.
– Poszerzamy krąg konsultacji społecznych. Są one już powszechne w projektowaniu przestrzennym. Teraz chcemy je wprowadzić na etapie projektowania rozwiązań drogowych – mówi prezydent Ryszard Grobelny. – Już wcześniej niektóre inwestycje w mieście jak przebudowa ulicy Półwiejskiej czy Winogrady prowadzone były w ścisłym kontakcie z mieszkańcami. Te doświadczenia chcemy wykorzystać i rozszerzyć na wszystkie inwestycje drogowe.
Pomysł jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców wyrażane podczas spotkań z pracownikami ZDM i Urzędu Miasta, którzy chcą uczestniczyć w szerszej dyskusji na temat nowo powstających dróg i ścieżek rowerowych.
– Ten system już działa. Na stronie ZDM są już przedstawione dwa projekty: przebudowa ul. Bułgarskiej od Marcelińskiej do Grunwaldzkiej oraz kwartału Ptasia-Węgorka-Wałbrzyska i część Marcelińskiej – podkreśla wiceprezydent Mirosław Kruszyński. Uwagi do tych projektów można kierować do 15 stycznia.
Zarządzenie prezydenta określa schemat opiniowania projektów. W ciągu 2 tygodni od ich zamieszczenia w internecie inwestor oczekuje na opinie i wnioski przekazywane na załączonym formularzu. Uwagi te trafią do projektanta i inwestora. Po ich rozpatrzeniu w internecie pojawi się informacja dla mieszkańców które z ich wniosków zostały przyjęte, a które odrzucone oraz dlaczego. Na koniec zamieszczona zostanie ostateczna wersja planu sytuacyjnego układu drogowego.
Jeszcze w tym tygodniu ZDM umieści na swej stronie internetowej również projekt zarządzenia w sprawie warunków technicznych dróg rowerowych na terenie Poznania, umożliwiając zainteresowanym przekazanie opinii. Dokument ten zawiera ściśle określone standardy budowy ścieżek (m. in. rodzaj nawierzchni, szerokości), a dyskusja na ich temat pozwoli w przyszłości realizować te projekty zgodnie z oczekiwaniami rowerzystów.
W pierwszym kwartale tego roku w internecie pojawią się jeszcze projekty przebudowy ul. Abp W. Dymka oraz odcinka III ramy komunikacyjnej od ronda Żegrze do ul. Bolesława Krzywoustego. W drugim kwartale ZDM zaprezentuje projekty przebudowy ul. Grunwaldzkiej od Smoluchowskiego do Malwowej, ul. Obornickiej od Lechickiej do wiaduktu nad torami, ronda Kaponiera, ul. Krańcowej od Warszawskiej do ZOO i Term Maltańskich oraz budowy wiaduktu nad torami kolejowymi na Starołęce.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...