Ukraina

Przebudowa ul. Gdyńskiej w trybie „zaprojektuj i zbuduj”

Przebudowa fragmentu ul. Gdyńskiej na odcinku od granicy Poznania do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Czerwonaku będzie realizowana w trybie „zaprojektuj i zbuduj” – zdecydowały władze Miasta.

Decyzję o zmianie trybu przeprowadzenia inwestycji, spowodowaną koniecznością unieważnienia przetargu na aktualizację istniejącej dokumentacji projektowej dla tego zadania, podjęto w uzgodnieniu Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, pełniącym rolę instytucji zarządzającej WRPO 2014+. W związku z tym czasowo zawieszono ocenę wniosku o dofinansowanie tego projektu ze środków unijnych.

Wniosek o dofinansowanie przebudowy ul. Gdyńskiej na odcinku od granicy miasta do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania „Infrastruktura drogowa regionu w ramach ZIT dla MOF Poznania” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 został złożony w marcu br. Opiewał na 12,3 mln zł. Został pozytywnie oceniony przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań, czyli instytucję pośredniczącą, odpowiedzialną na mocy porozumienia z zarządem województwa wielkopolskiego za wdrażanie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania. Następnie, do dalszej oceny, trafił do Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego UMWW.

Równolegle trwały przygotowania do podjęcia prac budowlanych, niezwłocznie po zapewnieniu unijnego finansowania. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, jako inwestor zastępczy, ogłosiła przetarg na wykonanie aktualizacji istniejącej dokumentacji projektowej.

 Planowana przebudowa jest częścią zakończonej w listopadzie ub. roku inwestycji „Budowa i rozbudowa dróg dla potrzeb ITPOK”. Aktualizacja dokumentacji jest potrzebna, by uniknąć problemów z jej jakością, co miało miejsce w przypadku poprzednich etapów. Na stary projekt trzeba nanieść wszelkie zmiany, które zaszły w otoczeniu drogi od momentu jego sporządzenia, zweryfikować potencjalne kolizje z infrastrukturą podziemną oraz warunki geotechniczne – wyjaśnia Paweł Śledziejowski, prezes PIM.

W postępowaniu przetargowym wpłynęły dwie oferty, opiewające na kwoty znacznie wyższe niż zamierzał na te prace – zgodnie z obowiązującymi zasadami – wyasygnować zamawiający. Przetarg trzeba było unieważnić.

Unieważniony przetarg oraz analiza ryzyka potencjalnych kosztów, na które mogło być narażone Miasto, wpłynęły na decyzję o zmianie trybu realizacji inwestycji na „zaprojektuj i wybuduj”, a – w konsekwencji – o czasowym zawieszeniu trwającej oceny wniosku o dofinansowanie. Ustalono z UMWW, że zostanie ona wznowiona w IV kwartale tego roku, niezwłocznie po opracowaniu kluczowego dla tego trybu dokumentu, tj. programu funkcjonalno-użytkowego.

 Należy podkreślić, że projekt przebudowy ul. Gdyńskiej na odcinku od granicy miasta do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków nie jest oceniany w trybie konkursowym, a indywidualnym. Ma to związek ze wstępnym zabezpieczeniem dotacji wpisem na tzw. listę projektów kluczowych. Zmiana trybu realizacji inwestycji nie powoduje zmiany zakresu zadania. Będziemy się starać dotrzymać ram czasowych jego wykonania założonych w Wieloletniej Prognozie Finansowej – tłumaczy Jan Gosiewski, zastępca dyrektora Wydziału Transportu i Zieleni UMP.

Liczący 1200 metrów odcinek drogi wojewódzkiej nr 196 w granicach administracyjnych gminy Czerwonak stanie się drogą dwujezdniową (po dwa pasy ruchu w każdym kierunku). Powstaną ronda na skrzyżowaniach z ul. Poznańską i Piaskową oraz zbudowana zostanie droga serwisowa pomiędzy tymi ulicami. Drogi te zapewnią pełną obsługę posesji przyległych do ul. Gdyńskiej, co znacząco wpłynie na poprawę płynności ruchu i bezpieczeństwo. Powstaną również zatoki autobusowe, chodniki oraz ciągi pieszo-rowerowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...