Bolechowo 750×200 – maj 2017

Przebudują pl. Kolegiacki

Miasto ogłosiło już przetarg na wykonawcę prac. W ramach zaplanowanych prac kompleksowy remont przejdzie plac Kolegiacki,

skwer przed Specjalistyczną Przychodnią Lekarską oraz ulica Wodna. Celem przebudowy jest wyeksponowanie elementów historycznych oraz otwarcie miejsca dla mieszkańców i turystów. Potencjalni wykonawcy mogą składać swoje oferty do 8 sierpnia – Jeżeli postępowanie przetargowe się powiedzie, w tym warunki cenowe będą satysfakcjonujące dla Miasta, prace ruszą we wrześniu br. Na placu Kolegiackim pracują cały czas archeolodzy z UAM, którzy dla skrócenia czasu inwestycji prowadzą badania wyprzedzające – informuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W ramach prowadzonych prac wymieniona zostanie nawierzchnia placu, instalacje podziemne, powstaną obiekty małej architektury i oświetlenie. Wyeksponowane zostaną też relikty kolegiaty św. Marii Magdaleny, które odkryli w trakcie badań archeolodzy. Wykonawca będzie miał na realizację inwestycji 14 miesięcy, ale z tego czasu wyłączony zostanie okres zimowy od 15 grudnia do 15 lutego.

Epoznan.pl przypomina, że archeolodzy pojawili się na placu Kolegiackim w kwietniu 2016 roku. W tym czasie natrafili na kilka tysięcy artefaktów świadczących o historii tego miejsca. Zdecydowanie najważniejsze jest jednak odkrycie i zbadanie reliktów dawnej kolegiaty Marii Magdaleny, która ostatecznie zniknęła z miejskiego krajobrazu w 1802 roku. Tylko w ostatnim czasie znaleziono też szczątki pięćdziesięciu dawnych mieszkańców Poznania – My musimy sobie zdawać sprawę, że plac Kolegiacki jest jednym wielki cmentarzem. Cmentarzem, który trwał tutaj przez blisko 500 lat trwania kolegiaty. Na początku jako cmentarz okalający mniejszy kościół, a później już jako cmentarz we wnętrzu kolegiaty – mówi dr Marcin Ignaczak z Instytutu Archeologii UAM.

x

Zobasz także

Podgórna 9 odżyje

Kamienica przy poznańskiej ulicy Podgórnej 9, w przeciwieństwie do sąsiadującej pod numerem 7, jest w ...

Poznań na szlaku turystów

Poznań zajął piąte miejsce w konkursie European Best Destinations na najlepszy cel podróży w 2019 ...

Przystań w Starym Porcie

Miasto planuje przystań jachtową nad Wartą. Na razie Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpisały przetarg, który wyłoni ...

Odnowiona hala sportowa

Już od poniedziałku, 28 stycznia, uczniowie szkoły na poznańskim Łazarzu będą mogli korzystać ze zmodernizowanej ...

Rozbiórka na Wilczaku

Na pętli Wilczak kontynuowane są prace związane z budową linii tramwajowej do Naramowic. Trwa rozbiórka ...