Ukraina

Przy Dymka klucze dla 94 rodzin

94 rodziny będą mogły się wprowadzić do nowych mieszkań komunalnych w dwóch czterokondygnacyjnych budynkach przy ul. Abp. Walentego Dymka 220 i 222.

Pierwsi mieszkańcy otrzymali już klucze z rąk prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz jego zastępcy, Tomasza Lewandowskiego. – Dzięki naszej determinacji udało się w stosunkowo krótkim czasie, bo w niewiele ponad rok, oddać kolejne mieszkania komunalne. 94 rodziny będą mogły zamieszkać w pięknej okolicy, niedaleko terenów zielonych. Kolejne inwestycje mieszkaniowe są w budowie i projektowaniu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.

Budowa mieszkań komunalnych przy ul. abp. W. Dymka rozpoczęła się na początku 2017 roku i trwała około roku. Lokale, oddane poznaniakom, są dwupokojowe (z balkonami) i mają powierzchnię ok. 50 mkw. Mieszkania są gotowe do wprowadzenia – łazienki zostały w pełni wyposażone, w każdej kuchni znajduje się kuchenka. Zagospodarowany został też teren przed budynkiem. Zadbano m. in. o parking i plac zabaw.

Choć budynki nie są podpiwniczone, do dyspozycji lokatorów będą pomieszczenia gospodarcze – jedno na kondygnacji, w każdej z klatek schodowych. Sześć mieszkań przystosowanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. W każdym z budynków, oprócz lokali mieszkaniowych, będzie także jeden użytkowy, przeznaczony do wynajęcia na cele handlowo-usługowe.

Budowa mieszkań komunalnych to odpowiedź na potrzeby poznaniaków, których nie stać na kredyt i kupno mieszkania od dewelopera lub czynsz rynkowy. Ten w mieszkaniach przy ul. abp. W. Dymka wyniesie od 10,90 zł/mkw. do 11,45 zł/mkw. W nowych lokalach komunalnych zamieszkają osoby, które starały się o pomoc mieszkaniową od Miasta Poznań i znalazły się na tegorocznej liście prezydenckiej.

Koszt inwestycji to ponad 12 milionów złotych, czyli około 2500 zł/mkw. Na realizację inwestycji Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu otrzymał dotację z Funduszu Dopłat – rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansuje to przedsięwzięcie kwotą 4,6 mln zł, co stanowi 35 proc. kosztów budowy.

Inwestycja przy ul. abp. W. Dymka to kolejne przedsięwzięcie realizowane przez spółkę programu budowy mieszkań komunalnych. Do użytku oddano już mieszkania na Naramowicach – 64 przy ul. Rubież i 92 przy ul. Bolka. Obecnie ZKZL buduje miejskie bloki przy ulicach Zawady i Biskupińskiej. W tych lokalizacjach powstanie odpowiednio 48 i 120 mieszkań. Kolejne inwestycje rozpoczną się przy ul. Nadolnik, Opolskiej, Darzyborskiej i Hulewiczów. Przyniesie to prawie 1400 mieszkań.

– Za kadencji Jacka Jaśkowiaka ilość oddawanych mieszkań rosła skokowo. Przed rokiem 2015 mieszkań przyznawano od kilkunastu do 60. W zeszłym roku oddaliśmy 350 lokali komunalnych, a w tym roku 500. Te nowe inwestycje pozwalają odbudować zasób mieszkaniowy Poznania. Pozwalają zaspokajać potrzeby osób, których nie stać na czynsz komercyjny – wyjaśnia Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Będzie ponad 7 tysięcy mieszkań

Ofertę mieszkaniową Miasta stanowią również inwestycje Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W 2015 i 2016 roku oddano do użytku 163 lokale przy ul. Palacza i Suwalskiej. W pierwszym przypadku przeznaczono 143 mieszkania dla młodych osób po studiach w ramach programu „Mieszkanie dla Absolwenta”. Przy ul. Suwalskiej oddano z kolei 20 mieszkań pilotażowego programu „Najem z dojściem do własności”. W jego ramach w rejonie ulic Koszalińskiej, Literackiej i Żołnierzy Wyklętych trwa właśnie budowa bloków, gdzie docelowo zamieszka prawie 1100 rodzin. W sierpniu zeszłego roku wbito łopatę pod I etap – na 359 mieszkań – inwestycji realizowanej na Strzeszynie. Pierwsze mieszkania powinny być dostępne pod koniec tego roku, a całość tego etapu – w połowie 2019.

21 maja PTBS rozpocznie nabór na kolejne etapy inwestycji „Najem z dojściem do własności. Po ich zakończeniu, do 2021 roku, powstanie około 700 mieszkań z infrastrukturą towarzyszącą – żłobek, przedszkole, siłownia na powietrzu, plac zabaw, przychodnia lekarska.

Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ma także w planach zabudowę gruntów należących do spółki, a znajdujących się na Naramowicach. Potencjał w rejonie ulic Rubież i Czarnucha ocenia się na około 1800 mieszkań. Inwestycja ta rozpocznie się najwcześniej w 2022 roku, po uruchomieniu tramwaju na Naramowice.

Łącznie, licząc te już oddane, rozpoczęte oraz zaplanowane, w Poznaniu przybędzie w najbliższych latach 4,5 tys. mieszkań co w znaczny sposób przyczyni się do zaspokojenia potrzeb lokalowych poznaniaków.

Planowane są także kolejne inwestycje mieszkaniowe. ZKZL szuka miejskich działek, na których będzie mógł wybudować nowe mieszkania. Pod uwagę brany jest m.in. teren znajdujący się w pobliżu ronda Żegrze, między ulicami Unii Lubelskiej i Wagrowską, działka przy ul. Żelaznej, gdzie planowano kiedyś budowę szpitala dziecięcego oraz teren w okolicy tzw. Bramy Zachodniej na Woli. M.in. w tych lokalizacjach może powstać nawet 3000 mieszkań.

Źródło i foto poznan.pl: 94 rodziny będą mogły się wprowadzić do nowych mieszkań komunalnych przy ul. Dymka

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...